Fractura de stres la antepiciorul drept (metatarsian III)

81 comentarii 1 2 3
0
14-07-2011, ora 08:34
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
Multumesc mult pentru raspuns, domnule doctor. Revin cu evolutia cazului. Ieri, la 4 saptamani de la operatie, am revenit la acelasi doctor care mi-a scos tija si a cerut o radiografie ca sa vada evolutia, Parerea dumnealui este ca evolutia mea este foarte buna si ca pot incepe sa merg chiar acum, dar sa mai astept o saptamana totusi, asa, preventiv.
Parerea mea e alta totusi. Cred ca nu m-a diagnosticat corect si banuiesc ca am fracturi si la metatarsienele 4 si 5. Piciorul este umflat (dar nu extrem) in zona metatarsienelor 2, 3, 4, 5. Aspect rosiatic si temperatura crescuta, doar in zona metatarsienelor, nu la articulatia gleznei, talpa sau degete.
Senzatie de amorteala in zona articulatiilor degetelor cu metatarsienel.
Daca cobor piciorul, se umple de sange, amorteste si se umfla un pic.
Azi am incercat o testare a oaselor metatarsiene apasand pe ele incepand de la articulatia cu degetul in sus in diferite locuri. Durere am prezentat la met 4 (pe articulatia cu degetul )si 5 in treimea apropiata de deget. La met. 5 am si o umflatura lunga de circa 2-3 cm putin inaltata mai mult decat umflatura mai mare a piciorului, evidenta lateral.
Cand pun piciorul in pamant, ma doare, daca pun greutatea corpului, in zona capatului met. 4 si 5 spre degete.

La urgenta am ajuns acum 1 luna cu piciorul fortat un pic spre dreapta. Ma durea la atingere un pic deasupra maleolei fibulare, la circa 4 cm deasupra. Acum nu mai doare in acel loc deloc. Am intrebat doctorul daca am entorsa sau ce e cu acea pozitie in care era laba piciorului si mi s-a spus ca nu e entorsa...

Doctorul care m-a tratat era mereu grabit, nu avea rabdare sa vorbeasca cu mine deloc, mai ales ieri, imi dadea impresia ca vroia doar sa scape de mine mai repede, pentru ca, zicea, are treaba... si l-am platit oricum, dar cred ca asa este felul lui de a fi, indiferent ca il platesti sau nu.

Imi puteti spune va rog daca suspiciunile mele sunt indreptatite ? Banuiesc ca, daca exista, fracturile met 4 si 5 au fost foarte greu de vazut pe radiografie. deci sa incerc RMN sau alte metode de imagistica, desi spuneati mai sus ca diagnosticul se face mai mult clinic.

Va multumesc mult, din nou,

Daniel
0
14-07-2011, ora 09:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o varietate de fractura foarte grava, care este fractura-luxatie Lisfranc, ce determina complicatii redutabile si sechele importante, daca nu este diagnosticata corect si tratata corespunzator. Poate exista o suspiciune in acest sens, mai ales tinand seama de energia traumatismelor suferite de catre D-voastra.
RMN-ul are valoare minima in aceste traumatisme, fiind depasit net de catre CT.
Esentiala este o examinare clinica atenta si competenta, coroborata cu studiul intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-07-2011, ora 19:01
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
V-am trimis e-mail pe adresa clinicii dvs cu poze cu piciorul acum si biletul de externare. Cu stima, Daniel Andries.
0
14-07-2011, ora 19:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Biletul de externare si fotografiile piciorului sunt total insuficiente.
Ceeea ce ma intereseaza este examenul clinic local actual, radiografiile initiale si actuale etc.
Discutam despre oportunitatea examenului CT numai DUPA examinarea clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-07-2011, ora 10:04
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
Nu am apucat nici macar sa imi vad radiografiile, pentru ca mi s-a spus ca numai doctorul se uita la ele... si nu am mai insistat... desi sunt foarte frustrat ! Sunt atat de nervos pe doctorul meu... mereu ignora ce ii spuneam si imi zicea ca e bine, imi fac prea multe griji. Ce as putea face acum ? Sa ma duc la doctor si sa ii cer un examen clinic serios si trimitere la CT... cand el nu stia cum sa scape de mine. Parca imi vine sa ma duc cu totul in alt oras si sa investighez complet de la un capat, incepand cu raze noi.
Sa zicem ca durerea din articulatiile degetelor cu met s-ar datora imobilizarii, avand in vedere ca eu imi trosneam acele articulatii (cam toate articulatiile din corp) cam mult. Dar tot ramane durerea si umflatura laterala de la met 5... cpmplet necunoscuta doctorului... Pot cere dosarul meu cu tot cu radiografii ? Mi-l vor da oare, daca pana acum nici nu mi-au arata radiografiile ?
0
15-07-2011, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma indoiesc ca exista vreo arhiva cu toate radiografiile pacientilor (nu am vazut inca nici o arhiva bine organizata in Romania), aceasta ar insemna 1-3 arhivari, complet dedicati acestui travaliu.
Evident, puteti incerca sa va obtineti radiografiile, mai ales ca tine de drepturile pacientului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-07-2011, ora 19:39
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
V-am trimis radiografiile de la internare.
Cu stima, Daniel
0
20-07-2011, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns pe email.
Cu stima.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-07-2011, ora 14:32
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
Va multumesc mult. Spuneti ca au fost rupte si met 4 si 5, fara deplasare, neobservate de doctorul care m-a operat... Imi puteti da indicatii unde se afla cele 2 fracturi, ca eu nu imi dau seama deloc. Mai important este daca fractura de la met 5 este una "ok" sau este una tip Jones, care intrerupe vasele de sange din os si duce la necrozare ?
Voi obtine zilele astea si radiografia de la 4 saptamani dupa operatie, dupa scoaterea brosei. A fost altcineva la spital sa le ceara pentru mine si nu a stiut exact ce trebuie sa primeasca.

Eu intr-adevar simteam durere si la met 4 si 5 inca de la inceput. Astazi, daca pun piciorul in pamant, simt durere la met 4 si 5, undeva intre ele si la articulatia gleznei, intre talus si tibie-fibula, spre Nord-Est, cum s-ar spune, sau la "ora 2 " cum ar zice americanul. Ma pot sprijini partial in picior, dar nu cu toata greutatea corpului.

Sa merg in carje in continuare pentru a permite refacerea met 4 si 5, sau sa incep sa incarc treptat piciorul ?

Toate cele bune,

Daniel
0
21-07-2011, ora 14:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde, asa cum deja v-ati obisnuit, de examenul clinic local si de studiul intregului examen radiologic.
Daca veti merge in carje fara sa fie nevoie, veti intarzia si complica vindecarea metatarsienelor.
Daca, insa, veti merge fara sa aveti dreptul, riscati consecinte gravissime.
Cum am putea lua o decizie corecta fara examen local si fara studierea intregului dosar radiologic?????
Cu stima.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2011, ora 11:35
Traveleru
Nu este medic/terapeut
Traveleru
Buna ziua,
Revin cu evolutia piciorului meu. Sunt acum 8 saptamani de la accident. La 4 saptamani de la operatie doctorul mi-a spus ca pot incepe sa folosesc piciorul treptat, dar sa astept inca 2 saptamani preventiv. Din saptamana 6 am inceput sa il folosesc atat cat am putut, folosindu-ma si de carje. Problema este ca ma doare piciorul daca il merg mai mult, cativa metri, cu sau fara carje. Doare mai mult si mai rezist mai putin fara carje. Durerea o simt sub tibie-peroneu, in zona articulatiei, zic eu ca ar fi talusul, numai atunci cand pun greutate in picior, nu si cand il misc in aer. Contact usor cu pamantul merge, nu ma doare, spre exemplu stau in scaun si ma apas cu mana in genunchi. Am durere cand misc glezna pe directia stanga-dreapta, cred eu, in zona talus-navicular.
Deci durere medie in zona talus-navicular la miscare stanga-dreapta si durere puternica (nu ma pot sprijini) in zona talus-tibie, "la ora 2 ", ca directie.
De asemenea, pe radiografia facuta la 4 saptamani, transversala, se observa o zona alba in acceasi directie, care umple spatiul intre tibie si talus... Sper sa nu fie necroza de talus... ce parere aveti ? Aveti deja aceasta radiografie pe mail.
Abia miercuri seara pot face un CT aici si va voi trimite imaginea.

Sa traiti !

Daniel
0
08-08-2011, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Radiografiile trimise nu sunt concludente, prin urmare nu va pot oferi un raspuns fiabil.
Va astept cu imaginile CT (nu ma intereseaza interpretarea scrisa, ci doar imaginile propriu-zise, stocate pe CD-rom.
Cu stima.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-09-2011, ora 13:44
trofinlarisa2002
Nu este medic/terapeut
trofinlarisa2002
Buna ziua,
am o durere la degetul mare de la picior de aproape 2 luni, si am facut diferite tratamente. De curand am facut un RMN si mi s-a spus ca am Fractura 1/3 distala diafiza metatarsian I. Trebuie mobilizat?
0
18-09-2011, ora 17:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
RMN-ul este total neconcludent in acest caz, fiind depsit ca fiabilitate de o banala radiografie.
Raspunsul depinde strict de examenul clinic local si de examinarea radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-09-2011, ora 10:35
regep belgin
Nu este medic/terapeut
regep belgin
buna ziua,
acum un 2 ani, m-am capatat cu o entorsa la piciorul drept...mi s-a umflat si invinetit piciorul...dar, am tratat babaeste...acum un an insa...totul a inceput cu o durere la nivelul rinchilor si intr-o zi m-am trzit ca nu ma mai pot da jos din pat...si dureri f mare atunci cand ma intorceam de pe o parte pe alta...dupa aproximativ o spatamana a trecut ...dar puteam sa merg putin si sa fac pauza...am uitat sa va spun ca tot piciorul drept mi-a amortit...de atunci incet incet amorteala a disparut dar nu de tot...de un an de zile am degetul mic de la piciorul drept amortit...mi se pun carcei f des noaptea lucru pe care eu nu l-am avut...uneori ma doare de amortit de este...si simt nevoia de masaj la pulpa cpiciorului...si pe laba piciorului..in permanenta simt durere ca si cum nervul care duce spre degetul mic isi face simtitta prezanta...nu stiu daca m-am facut inteleseasa...dar daca ma puteti indruma.. sa fie de la sciatica...de la rinchi..sau de la enotrsa netratata ca sa o numesc asa...multumesc!
0
22-09-2011, ora 10:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului lombar.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-03-2014, ora 18:14
Sergyu07
Nu este medic/terapeut
Sergyu07
Buna ziua. As avea si eu o rogaminte daca se poate: azi am fost la fotbal si am pus contra la o minge sutata de altcineva si mi s-a rasucit piciorul...am observat ca s-a umflat imediat in zona tarsienelor/metatarsienelor... Imi punteti da cateva sfaturi pt a nu-l pune in gips?
Va multumesc
0
23-03-2014, ora 12:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul sfat logic si util este sa va supuneti unei examinari clinice atente si competente, in vederea precizarii diagnosticului.
Pana la precizarea diagnosticului este preferabil a nu va sprijiniti deloc pe membrul pelvin afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2014, ora 09:55
traian2202
Nu este medic/terapeut
traian2202
Buna ziua
acum cateva zile am avut un incident la fotbal si m-am ales cu o fractura metatarsiana 5 dreapta, in urma unui control la ortopedie mi s-a aplicat o atela pe piciorul drept pentru o perioada de 21 de zile si mi s-au prescris tot 21 de zile pentru anticoagulante. intrebarea mea ar fi dupa 3 zile de atela gipsta este normal sa fie piciorul umflat pana langa zona degetelor? mentionez ca am mai mers prin calcai prin casa. Multumesc anticipat
0
11-07-2014, ora 10:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca ar trebui sa lecturati cu mare atentie raspunsurile mele de pe topicul dedicat acestei fracturi
http://forum.romedic.ro/prod/Fractura_baza_metatarsian_5_dreapta_054028.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-11-2014, ora 18:39
buta catalin
Nu este medic/terapeut
buta catalin
buna ziua!
eu practic sport de performanta(biathlon) iar in luna august am suferit o fractura de stres treimea superioara tibie piciorul stang. am primit pauza de la medicina sportiva si spitalul de copii brasov. dupa aceea am trimis rezultatele si la medicul federatiei, acesta a solicitat un computer tomograf, l-am facut i-am trimis rezutatul impreuna cu cd-ul iar acesta a spus ca mai este nevoie de inca 2 luni de pauza. rezultatul computerului tomograf l-am aratat si doctorilor din brasov iar acestia au spus ca pot reveni la antrenamente dar numai sa le reiau usor. As dori si eu sa aflu care medici greseste pentru ca din cauza medicului de la federatie voi rata plecare pe ghetar in Obertilliach Austria.
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: