Frica de boli neurologice la 20 de ani

14-03-2021
Andrui
Nu este medic/terapeut
Andrui
Buna ziua! Imi cer scuze daca va deranjeaza ca va raspund tot pe puncte asa cum mi-ati raspuns, dar altfel pierd sirul raspunsurilor, nu e din impolitete.
1. Da, am citit multe informatii.. posibil inutile.. Am frica pentru ca am avut o viata destul de agitata sa zic asa, da sunt si gras si am si stres mult, si de asta am frica de AVC sau predispunerea unui AVC.. sau alte boli de genu', plus simptomele astea pe care le simt si acum, gen incearca sa bata ceva in cap usor, si provoaca mici ameteli sau stari de dezechilibru ( asta ce resimt acum), uneori pe partile capului stransori, cand ma uit cu ochii in sus oboseste partea din fata a capului, insa trece in 2-3 minute daca nu ma mai uit, pe urma reapare ( uneori si involuntar), senzatiile de dezechilibru la fel, cateva secunde, apar - dispar.., uneori cand calc pe pamant parca calc mai apasat, tot asa, chestii de secunde, uneori repet miscarea si nu mai am senzatiile alea, ca si cum e ceva in neregula cu functiile senzoriale, sper sa aveti dreptate ca la 20 de ani sa nu fie vorba de asta, 20 spre 21 de ani.
2. Varsta - 20 spre 21 ani ( iunie fac 21), inaltimea 1.72-1.73 ( pe acolo, nu stiu exact), baiat, 88-90 kg ( stiu ca-s prea gras ca mancam multe prostii, va rog sa nu ma judecati, aia e, n am tinut cont.. ),
3. Tensiunea marita.. am pus o tot pe seama vaselor de sange.. sau a arterelor.. ca e presiunea prea mare pe cap, nu stiu.. sau pe seama stresului ( poate combinate, habarn-am.. dar da, am avut si alimentatie total incorecta..)
4. Nu stiu ce sa zic de digestie.. am impresia ca ala e raul din diafragma din cauza panicii mele.. cum am o senzatie de asta din cap, intra o emotie si teama in mine.. si de aia provoaca raul de acolo, nu stiu ce sa zic.. si am observat ca mai mult apare in ultima vreme seara, cand stau in pat pe perna, uneori intins.. parca se apasa ceva din cap pe perna de e asa.. nervul vag.. nu stiu ce sa zic, mai am uneori mici fulgerari, mici de tot prin spate, nu stiu.. poate ma puteti lamuri, chiar n am idee.
5. Nu mai stiu ce am consumat in cina aia de acu 10 zile (parca), stiu ca am mancat un hamburger peste ziua aia, la limita expirarii era. Chiar in ziua aia expirase.. iar dupa ce m am trezit, ziua aia am mancat doar paine prajita cu iaurt si branza parca.. si portocale.. iar de atunci mananc usor parizer, ou fiert, branza si fructe si paine, atat.. fara conserve, hamburgeri si alte prostii.. si da, atunci am avut ameteli si rau din interior pe valuri.. acum vad ca s au modificat simptomele.. au aparut astea de pierderi de echilibru ( sau cunostiinta? Nu stiu sa le descriu... ), cand ma misc uneori imi bate ceva scurt prin cap, provoaca clatinari de imagini de scurta durata.. strafulgerari de astea, ceva mici slabiri musculare.. si o durere de ceafa.. mica.. undeva in spatele capului.. in rest nu prea am dureri.. asa gen calc pe pamant, parca nu calc chiar bine intotdeauna.. in fine.. ceva reactii de astea senzoriale.. si cand stau culcat.. ceva urme de rau din diafragma.. si cand stau pe parti la fel.. ceva se apasa si ma strange putin capul, apoi parca ceva ce vrea sa ameteasca, dar se opreste si ramane la mici clatinari.. incerc sa mi descriu simptomele dar e greu ca nici eu nu prea stiu exact.. stiu ca in aprilie o sa am drum in oras.. si as vrea sa ma ajutati.. macar sa stiu ca nu am AVC.. sau vreo boala grava de cap ( sau urechi). Cam asta e. Multumesc. Zi buna tuturor!

PS: Intre timp, au mai aparut senzatii.. a mai aparut o intepatura in spate, in zona nervului vag, ceva gen ca o sulita, o usoara epuizare si pe partile laterale ale spatelui ( zona plamanilor), insa acea intepatura din zona lombra, undeva la nervul vag se rasfrange pana in diafragma.. unde am o stare de ragaiala, usor rău, plus ceva nodulete prin gat.. iar la cap... cam aceleasi senzatii, plus un fel de coordonare incorecta a reactiilor.. adica asa simt eu, ca si cum anumite miscari sunt pe repede inainte desi in realitate nu s asa.. ceva gresit la functiile senzoriale ( ceva ce ma sperie, nu e intotdeauna, sunt in jur de 2 secunde dar se repeta extrem de des, ca si cum ar fi mereu..), uneori asta venind insotita de o mica stransoare de moment a emisferelor din cap ( uneori dreapta alteori stanga, alteori nici nu strange.. ) nu stiu ce sa mai cred... pana in aprilie cand o sa am drum la oras, va puteti face o idee cam ce ar putea fi? Sa exclud macar niste potentiale boli grave de care ma tem ( sau macar sa stiu..), observ si o oboseala a intregii fete uneori, ca si cum toti muschii vor sa se odihneasca.. mici dureri uneori prin zona cefei... cam asta e...
1 comentarii
0
15-03-2021, ora 14:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca mergeti la neurolog si nu va gaseste nimic fizic, pot fi simptome si somatizari de Anxietate. Tratati aceasta boala la psiholog, psihiatru si incercati sa slabiti.
Faceti orientativ si un test de anxietate pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.