Gingie inflamata și desprinsa de pe ultimul molar

06-12-2018
Bonsai
Nu este medic/terapeut
Bonsai
Bună seara,

Astazi am observat ca gingia de la ultimul molar de pe arcada inferioara este inflamata și se desprinde de pe măsea. De asemenea, port si aparat dentar pe ambele arcade. Cu o zi în urma am mâncat câteva chipsuri, ar putea fi alimentele tari cauza pentru aceasta problema?

Va mulțumesc!
4 comentarii
0
07-12-2018, ora 06:28
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, consumul alimentelor dure poate produce situatia descrisa. Poate fi si gingia de deasupra molarului de minte daca nu a fost indepartat. Fiind in tratament la un coleg/ o echipa de medici, este indicat sa verificati in cadrul unui control clinic starea gingiei. Numai bine!
0
07-12-2018, ora 10:25
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
E molarul de minte?
0
07-12-2018, ora 12:34
Bonsai
Nu este medic/terapeut
Bonsai
Am doi molari. La o radiografie mai veche nu se vedea și molarul cu numărul 3.
0
07-12-2018, ora 13:24
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua, este posibil sa nu îndepărtați foarte bine mâncarea de acolo și din cauza aceasta sa va inflameze gingia. Încercați sa folosiți dușul bucal și ajungeți la medic sa verifice situația.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: