Gingivita?

04-10-2011
Amalian
Nu este medic/terapeut
Amalian
Buna!
Eu am probleme cu dantura cam de cand ma stiu (am 35 ani), am dintii foarte inghesuiti si nu am facut nimik in coplilarie sa ii intrept. Am umblat la dentist in primavara, mi-a plombat 3 dinti si am avut 2 extractii din cauza ca am mers la medic cand nu se mai putea face nimic. De cand mi-am extras maseaua la cei doi dinti de langa locul extractiei mi s-a retras gingia, dar fara sangerari in prealabil. Dr spune ca este de la extractie si ca nu am ce face pt asta. (igiena orala si cam atat). De at au trecut cam 6 luni si parca sunt obsedata cu gingiile, tot am impresia ca ceva nu e ok..ieri seara de ex mi s-a parut ca am ceva la un dinte din fata si am tot impins cu limba si am ramas socata sa vad ca incepe sa curga sange din gingie, nu abundent dar totusi...mi se pare ciudat sa dea sangele atat de usor. Am periuta de dinti foarte moale si cu toate astea din cand in cand mai sangereaza cate putin gingia insa nu in acelasi loc...asa ca si culoare mi se pare ca nu sunt modificari si nici inflamata nu e. Imi e teama pt ca mama mea si-a pierdut dintii pe la 40 ani din cauza acestei boli. As vrea sa mi dati un sfat..sa schimb dentistul sau e normal ca din cand in cand sa sangereze gingiile?
1 comentarii
0
07-10-2011, ora 16:37
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Probabil aveti o parodontopatie nediagnosticata.
Cu cit o tratati mai din timp, cu atit aveti sanse mai mari sa va pastrati dintii mai mult timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •