Hipertensiune arteriala

02-01-2019
lily...
Nu este medic/terapeut
lily...
Buna seara!
Am 28 ani, cu istoric medical neglijabil, tin sa precizez ca tatal meu a fost diagnosticat cu HTA stadiul 3 cand avea aproximativ 45.
Acum 6 luni am avut un episod de palpitatii cu durere de spate zona lombara, cefalee, tensiune cu valori de peste 180/110, slabiciune si de 2ori am avut stare de lesin. Am fost internata si mi sa spus ca am avut pre-eclampsie ( nu eram si nu sunt insarcinata) din cauza durerilor de spate. Nu mi sau recomandat de nici un alt medic alte investigatii dupa externare. Mi sa spus doar ca analizele de sange sunt normale, si EKG ul este normal.
Acum cateva zile am avut acelasi simptome, doar ca nu am avut stare de lesin( durere de cap, palpitatii puternice, tensiune intre 197/115 si ulterior 168/110, fierbinteala in obraji, slabiciune, senzatie de sufocare uneori). Cu a este simptome m-am prezentat la urgenta si dupa cateva ore mi sa spus sa ma duc acasa, problema este HTA si ar trebui sa ma duc la Doctorul de familie dupa ce monitorizez tensiunea o saptamana. Nu am reusit sa fiu consultata de vreun medic de familie Încă.
EU sunt in strainatate si sistemul e diferit, inteleg asta, doar ca mie mi se pare ca nu se da importanta pacientului pana e prea tarziu aici.
As vrea un sfat daca se poate.
Considerati ca e posibil sa fie din cauza anxietatii?
Intre cele 2 episoade am mai avut dureri de cap si palpitatii dar nu le-am dat importanta.
Va multumesc.
3 comentarii
0
07-01-2019, ora 22:31
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Daca vrei sa te ajut raspunde mai intai la intrebarile de mai jos:

1) cate kg ai si ce inaltime (esti grasa/obeza)?
2) cam ce mananci zilnic, cate de des, si intre ce ore?
3) bei cafea, cat de des?
4) tutun?
5) alcohol?

Sananate si intelepciune iti urez din strainanate.
0
12-01-2019, ora 00:00
lily...
Nu este medic/terapeut
lily...
Buna! Am 75 kg, 1, 64 cm inaltime. Am 3 mese principale, si cam cate 2 gustari. Incluzand toate grupele alimentare. Dimineata muesli cu lapte sau un ou cu Branza si ciuperci, incerc sa exclud painea pentru ca imi lasa un gust amar in gura.
La pranz orez alb, negru sau salbatic cu legume si pui, alte ori paste sau supe.
La cina ceva asemanator cu pranzul.

Beau cam 2-3 cafele pe zi.

Alcool beau ocazional, fumez 12-14 tigari pe zi.
Multumesc.
1
14-01-2019, ora 20:47
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Hehe.
Pai ce crezi ca poti manca ca la balamuc cu fumat si cafea si sa ai tensiunea normala. Nici nu ai mentionat stresul.
Presupun ca fumezi si bei cafea din stress sau esti frustrata.

Daca vrei sa devii sanatosa (implicit sa reduci tensiunea arteriala) trebuie sa te schimbi.
Ai 28 de ani, suruburi inca bune, dar daca continuui asa in 10-20 de ani esti praf.

1) Primul lucru este sa te lasi de fumat complet. Fumatul ingusteaza vasele de sange si canalele resipratirii din plamani. Produce daune foarte mari in organism, toxicitate mare, distruge vitamin C care repara vasele de sange.

2) Mananci prea des si prea mult. Elimina gustarile prima data si apoi elimina micul dejun. Bea apa minerala cu lamiae cand iti este foame.

3) Cafeau este un stimulant pe termen scurt, da enerigie temporara si de scurta durata, dar in timp uzeaza glandele hormonale (glandele adrenaline).
Cu alte cuvinte in timp hormonii vor fi da-ti peste cap, esti un cadidat perfect la diabet de tip 2 in urmatorul deceniu daca continui asa.
Metabolismul dupa ce treci de 25 de ani incepe sa incetineasca.
Incerca sa renunti la cafea sau limiteaza numai la una la pranz.


Sananate si intelepciune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •