hirsutism - am nevoie de ajutor

111 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
14-04-2009, ora 12:22
Jolye
Nu este medic/terapeut
Jolye
Buna Nick,

Multumesc pentru raspuns si ptr urari, asemeni iti doresc si tie :)

Ma simt bine, multumesc, am inceput sa folosesc tratamentul naturist, acum: donavital, astazi trebuie sa cumoar si ceaiurile.
A fost o perioada cand nu mai aveam pe ten, nici un cos, doar putine urme de la cele vechi iar dupa a mai aparut cate un cos pe obrazul drept si unul pe stangul :D. Acum aproape s-au uscat.

Vorbim.

Numai bine.
0
14-04-2009, ora 18:08
GABRIEL-B
Nu este medic/terapeut
GABRIEL-B
Buna ziua,

Am facut analiza pentru testosteron si valoarea a iesit 14,.7 la un interval de referinta intre 1,.66 si 8,.77.
Despre ce ar putea fi vorba? Ar trebui sa ma ingrijorez?
Precizez ca am 28 ani.
Multumesc!
1
15-04-2009, ora 00:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna dimineata,

Va rog sa mergeti la un medic endocrinolog, pentru ca aveti o cantitate mult mai mare de testosteron nu a-ti spus exact care forma, libera sau totala; tind sa cred ca este vb dsp cantitatea totala).
Mergeti la endocrinolog pt investigatii si dansul va sti ce alte investigatii sa va recomande. S-ar putea sa aveti unele mici probleme cu ovarele, dar nu va impacientati, va veti face bine, important este sa mergeti la un medic endocrinolog, sau chiar si la un ginecolog, dar de preferat este primul!

Paste Fericit si multa sanatate!
0
15-04-2009, ora 20:44
GABRIEL-B
Nu este medic/terapeut
GABRIEL-B
imi cer scuze, nu am spus ca sunt barbat.
si intre timp am constatat si ca am postat offtopic, scuze din nou.

este vorba despre testosteronul total. daca aveti idee de ce ar putea fi atat de mare la un barbat...astept pareri.
multumesc mult!
1
15-04-2009, ora 21:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Am vrut sa va intreb daca sunteti barbat (pt ca am vazut numele Gabriel), dar mi s-a mai intamplat ca dupa acelasi cont pe Romedic, sa intre si sotia si sotul si din aceasta cauza am presupus ca ati fi femeie, imi cer mii de scuze, cu atat mai mult cu cat este mult mai frecventa la femei cresterea cantitatii de testosteron peste limita normala, la barbati fiind exact invers (din cauza poluantilor si a diferitelor carente alimentare).

In cazul dvs., situatia se schimba total. Trebuie sa va mai faceti cateva analize si sa mergeti cu ele la medicul endocrinolog:
-Testosteron liber;
-SHGB (Sex hormone binding globuline);
-Estradiol;
-DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat);
-Progesteron;
-Cortizon si Prolactina (PRL).

Sunt foarte importante aceste analize, va rog sa le faceti. Un singur dezechilibu, poate deregla tot "tabloul" hormonal...medicul in functie de rezultate, va poate recomanda sa va faceti un RMN pentru investigarea glandelor suprarenale, sau alta analiza pe care o considera dansul mai adecvata, tinand cont strict de rezultat si starea dvs. financiara.

Numai bine! :)
0
15-04-2009, ora 22:02
GABRIEL-B
Nu este medic/terapeut
GABRIEL-B
Multumesc mult! O sa va tin la curent.
O seara buna!
0
19-04-2009, ora 10:54
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
buna nick iti doresc un paste linistit cu multa caldura sufleteasca eu am ajuns la cluj si slava domnului e totul bine fara alte radiatii ce ma supara mai rau e lipomatoza sau lipomi 2pe zona ficatului dar sper ca le vin de hac tie multe salutari si sanatate scuze ca am intrat asa tirziu dar am asteptat si mi a trimis baiatul cel mare un calculator mai performant
1
19-04-2009, ora 14:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!

Ma bucur ca va simtiti mai bine, sa va ajute Dumnezeu sa va faceti complet sanatoasa...
Sarbatori Fericite, multa liniste atat fizica, cat si spirituala si sa fiti binecuvantata cu tot ce va doriti.

Numai Bine tuturor!
0
08-05-2009, ora 16:12
claudet
Nu este medic/terapeut
claudet
o intrebare pt NICK:de ce e riscant sa administrezi calciu i v unei persoane mai in varsta? Ma refer la un trat, sa spunem de 10 zille.stiu ca pot sa apara probleme la inima.poti sa-mi explici?
1
08-05-2009, ora 22:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!
Da Claudet, este riscanta administrarea intravenoasa, atat la persoane in etate, cat si la copii. In general, toate substantele injectate intravenos au un grad mai mic sau mai mare de risc, pentru ca sunt introduse rapid in fluxul sanguin de unde se disperseaza in tot organismul, pe cand intramuscular sau oral, se absorb partial sau total, dar sustinut, nu dintr-odata.
Calciul administrat intravenos pe langa faptul ca induce un fel de bufeu, poate sa produca un fel de tahiaritmie si nu numai, care poate sa fie fatala, in special in cazul persoanelor in etate care nu au un sistem cardio-vascular tocmai sanatos. De obicei, calciul intravenos se administreaza sub supraveghere medicala, dar numai in cazul in care persoana are antecedente. Cam atat stiu, pentru mai multe detalii intreaba un medic internist sau cardiolog.

Numai Bine!
0
10-05-2009, ora 08:47
Sarah-Nicole
Nu este medic/terapeut
Sarah-Nicole
Intrebare: Spironolactona afecteaza ciclul? am mai avut probleme de ciclu in trecut insa de 6 luni imi vine fix la 30 de zile. Am inceput sa iau spironolactona de acum 4 zile si deja mi-a intarziat ciclul cu 3 zile. Au vreo legatura sau nu?
1
10-05-2009, ora 15:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!

Nicole, din pacate il afecteaza pentru ca principalul efect al acestei substante este antagonizarea competitiva a aldosteronului, iar aceasta antagonizare poate avea ca efecte indezirabile si tulburari menstruale, tensiunea sanilor, hipotensiune in special ortostatica etc. Efectele neplacuta sunt strict dependente de doza luata; in caz ca se mentin, mergeti la medicul care v-a prescris acest medicament si rugati-l sa va reanalizeze starea si daca poate sa va inlocuiasca med. cu alt produs.

Numai Bine!
0
10-05-2009, ora 21:59
Sarah-Nicole
Nu este medic/terapeut
Sarah-Nicole
Nick, mersi mult de tot !

Eu iau 2 pastile seara si 2 dimineata. Am ceva tensiune in sani, insa nu deranjant, in rest n-am nimic. M-am dus la dr Ileana Marinescu pentru o problema de hirsutism, ea s-a uitat la mine si a zis ca nu am nici o problema dar pentru ca insist sa fac niste analize. La fel m-ai mai zis acum 6 luni un alt dr endocronolog ca nu am probleme de hirsutism, insa cd mi-am facut de curand analizele, mi-a iesit testosteronul liber 5, adica foarte mare.

S-a mirat si dna doctor, a zis ca n-am simptome de asa dezechilbru insa mi-a dat tratament cu marvelon, androcur( 1/4 tableta pe zi din ziua a 5-a de ciclu) si spironolactona 4/zi: 2 dim si 2 seara. Intrucat inca nu mi-a venit ciclul, eu am inceput sa iau doar spiro, ca a zis dna doctor ca pot sa le iau oricand.
Insa, dupa cum ti-am zis in mesajul anterior, deja am intarziere la ciclu.

Daca poti sa-mi spui mai mult sau altcineva poate sa-mi dea un sfat abilitat, va multumesc mult de tot.
1
10-05-2009, ora 23:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere!
Sfatul meu este sa mergi la dna Marinescu sa iti refaca anamneza specifica si sa vada ce poate face!
Numai Bine
0
19-06-2009, ora 12:54
oana sm
Nu este medic/terapeut
oana sm
Buna NICK, te rog foarte frumos sa imi raspunzi si mie daca se poate, eu am o problema cu acneea de la pubertate, acum am 24 de ani, am cosuri pe piept si spate, dar nu e o acnee foarte grava, nu e chistica si rar imi apar cosuri care ma dor, mai mult sunt comedoane, am fost la f multi doctori dermatologi si fara rezultat, am fost la ginecolog si am facut o ecografie, ovare micropolichistice nu am, am luat apoi anticonceptionale yasmine vreo 10luni, am facut pauza 2 luni, apoi le-am reluat vreo 3 luni si am schimbat pe diane 35inca vreo 2luni(le-am schimbat ca nu se curatase pielea complet, deci nu pot sa zic ca pielea era perfecta, fara nici un cos).Dupa perioada cu Diane 35, am facut pauza total pt ca vroiam sa fac o interventie chirurgicala, asa ca nu mai iau anticonceptionale din luna febr 2009, acum sunt iar invadata de cosuri, nu pot purta o rochie ceva decoltat ptr ca ma simt aiurea, am facut analiza dhea si a iesit 441(interval de referinta 148-407) si testosteron(electrochemiluminiscenta kit 2) mi-a iesit 2, 14( valori de referinta 0, 22-2, 9).Am fost la endocrinolog cu analizele acestea si a zis ca nu poate sa zica nimic, mi-a mai dat sa fac o serie de analize, gen ths.dar eu am uitat sa ii spun ca exact din ziua cand am fost la el am inceput sa iau anticonceptionale pt. ca eram chiar in prima zi speciala a lunii(si nu as fi vrut sa mai astept o luna cu pielea asa desfigurata, sa stau numai in casa)asa ca acum nu stiu ce sa fac, sa fac analizele alea ce mi le-a dat vor fi concludente rezultatele daca am inceput sa iau iar yasmine, ce sa facccccc??????????ajuta-ma te rog!Mentionez ca nu am avut niciodata cu greutatea, mereu eram slabuta, nu am avut probleme cu pilozitatea, ovarele sunt ok din pct de vedere ecografic.Sunt disperata nu stiu ce sa mai fac!Multumesc oricum ptr timpul acordat citirii acestor randuri !Numai bine la toata lumea!
1
19-06-2009, ora 14:35
Sarah-Nicole
Nu este medic/terapeut
Sarah-Nicole
Buna ziua!

Am un sfat pentru oricine vrea sa mearga la un doctor endocrinolog. Duceti-va oriunde aveti o buna recomandare, insa NU la doctor Ileana Marinescu de la Parhon.NU, NU, NU! Stiti provebul: 'la pomul laudat sa nu te duci cu sacul'? Ei bine, asta e un exemplu elocvent.

Am fost, dupa ce am facut research pe net vreo luna, ( o gasesti pe doctor Ileana marinescu in zeci de locuri pe net, exista sigur cineva care-i face PR permanent) apoi am asteptat vreo 2 luni ca sa ajung la dansa, asa de ocupata e, am fost, am platit o caruta de bani, mi-a dat un tratament care mi-a facut rau( spironolactona, care mi-a provocat mai multe dezechilibre si cand am sunat-o, mi-a raspuns intr-o scarba totala ca spironolactona nu are efecte secundare( desi mie mi-a intarziat ciclul, m-am ingrasat 3 kg in 3 zile, ameteli, dureri de cap, etc) si sa continui.

Adica ea habar n-are de anumite medicamente si efectul lor.Dar stie sa le scrie in retete.

Nick de pe acest site mi-a spus foarte corect ce mi-a zis - va spun, el stie mai multe decat ea, sau cel putin in cazul asta asa a fost. Eu apoi m-am dus apoi la un alt medic, mi-a dat tratamentul corect si ma simt foarte bine.
Vreti sa va faceti bine si faceti mai mult rau decat bine.
0
19-06-2009, ora 14:37
Sarah-Nicole
Nu este medic/terapeut
Sarah-Nicole
Vreti sa va faceti bine si faceti mai mult rau decat bine daca va duceti unde nu trebuie.
1
23-06-2009, ora 17:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Oana sm, NU trebuie neaparat sa suferi de ovare polichistice sau sa ai probleme cu concentratia de testosteron din sange pt a avea acnee. Acneea este o boala dermatologica in care sunt prezente leziuni acneiforme pe fondul unui "teren" seboreic sau nu, insa de cele mai multe ori, tenul cu acnee este un ten gras. Conform unor studii stiintifice, principalele doua cauze ale producerii acneei sunt:
- Sensibilitatea foarte mare a foliculului pilos din analizatorul cutanat la 5-alfa-DHT (Dididrotestosteron), un metabolit biologic activ al testosteronului. Dihidrotestosteronul provine din testosteron, fiind convertit de catre enzima 5 alfa reductaza I si II, la nivelul pielii avand rolul de a stimula glandele sebacee sa produca sebum, substanta cu ajutorul careia pielea este protejata, dar care daca se secreta in exces, poate sa obstructioneze canalele prin care este secretata si sa produca inflamatii, adica cosuri.
- Intoxicarea cu diferite substante bio-chimice, de la conservanti, emulgatori si afanatori, pana la tot felul de alte substante provenite din aer, apa, mancare etc. Se stie ca pielea este cel mai mare organ de excretie pe care-l detine organismul uman, prin ea detoxifiindu-se...Cea mai mare dovada venita in sprijinul sustinerii acestei teorii este aceea ca, atunci cand o persoana tine o cura menita sa o dezintoxice, intotdeauna are foarte multe eruptii pe piele, nu neaparat cosuri, de la cosuri, pana la eczeme si tot felul de alte protuberante inelare cutanate (bube).

In concluzie, te rog sa bei zilnic mai mult de 2 litri de apa, sa manaci cat poti de sanatos si daca poti, ai putea sa iei si 2 produse foarte bune pt ten:
- DONAVITAL;
- CLEAROGEN.

Si eu am avut probleme cu tenul si mi-au trecut cu Clearogen. Pe vremea aceea (in 2007), il importam din Sua, dar vad ca acum a aparut si-n Romania. Mult succes si Dumnezeu sa te ajute in tot ceea ce faci!

Sarah-Nicole, ma bucur foarte mult ca te simti foarte bine. Eu nu o cunosc personal pe dna Marinescu, dar am auzit cate ceva dsp ea si nimic de bine. Nu-mi prmit sa spun nimic de dansa, dar sincer, nu ma mai mira nimic in ziua de azi, asta pt ca am auzit si de existenta unor medici cu diplome false, asa ca.
Multumesc pt aprecieri, esti o dragutza! Dumnezeu sa te ajute!

NUMAI BINE!
1
24-06-2009, ora 11:15
oana sm
Nu este medic/terapeut
oana sm
Nick iti multumesc mult ptr raspuns si pt sfaturi am sa le iau in considerare Numai bine iti doresc
0
03-07-2009, ora 12:52
alexandra_e
Nu este medic/terapeut
alexandra_e
Buna! Pentru ca a inceput sa-mi creasca par pe maini si picioare in exces, dar si pe abdomen si sani, am consultat un endocrinolog care mi-a pus diagnosticul SOP si mi-a prescris anticonceptionale. Nu am obtinut rezultate si nici menstruatia (care era neregulata) nu s-a reglat. Am consultat un ginecolog care m-a sfatuit sa stopez tratamentul cu anticonceptionale. De atunci menstruatia nu s-a oprit, chiar daca am reluat tratamentul cu acestea. Mentionez ca am 18 ani. Ce se poate face in aceasta situatie? Imi puteti macar recomanda un medic endocrinolog? As dori si un sfat din partea lui Nick. Multumesc anticipat.
1
03-07-2009, ora 18:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!
Presupun ca SOP inseamna Sindromul ovarelor polichistice, nu?

In ceea ce priveste recomandarea unui medic endocrinolog, sincer, NU prea am pe cine sa-ti recomand (eu am fost la 4 cand am avut o problema niciunul nereusind sa ma trateze corect, asa ca m-am enervat si m-am tratat singur!). Daca vrei sa consulti un medic bun ti-o recomand pe dna doctor internist Tiganisteanu Constanta (0751.030.553); un astfel de medic gasesti f rar, 1 la 2, 5 miliarde. Sun-o si roag-o sa te ajute macar cu un sfat. Sa nu iti autoadministrezi medicatie anti-androgenica pt ca este foarte periculoasa, poti sa faci pana si colaps si asta inseamna in termeni mai folclorici deces prin "prabusirea" sistemului nervos central si nu numai.

Poti sa folosesti DONAVITAL, este natural si f bun! Sau poti vb cu Sarah-Nicole sa iti dea si tie datele de contact ale medicului care i-a dat ei tratamentul bun; ai mai multe variante!

Multa sanatate si numai bine!
0
03-07-2009, ora 18:27
Sarah-Nicole
Nu este medic/terapeut
Sarah-Nicole
Draga Alexandra,

Imi permit sa-ti raspund eu pentru ca m-am confruntat de curand cu o problema oarecum similara. Eu am descoperit un doctor endocrinolog foarte bun, dupa o experienta foarte neplacuta, la Dr Ileana Marinescu, medic foarte popularizat in Romania.

Se numeste Dr Goldstein Daniela(tel: 0722 539 909), are cabinet in Drumul Taberii, str Brasov, nr 19. Eu n-am avut problema ta insa cu niste anticonceptionale date de dansa pot spune ca am mai putin par pe mine deja dupa o luna si e o mare bucurie pentru orice femeie sa se simta mai feminina...:) E o scumpete de femeie, foarte draguta si buna profesionista.

In plus eu consum Ganoderma, o cafea speciala care printre altele regleaza functiile hormonale( iti pot da si aici niste detalii daca te intereseaza. - am avut probleme cu tiroida, era de 5 ori mai mare si dupa nici un an o am la valoarea ideala.
Iti mareste si sanii( nu te astepta la minuni- doar un numar) si te simti mai in forma.

Mai vorbim daca vrei pe mail.
O seara frumoasa si multa, multa sanatate!
0
21-08-2009, ora 15:56
livia55
Nu este medic/terapeut
livia55
buna ziua! am si eu o nelamurire.am 16 ani si cred ca am hirsutism.nu am consultat niciun doctor pana acum in privinta acestei probleme dar mi-au aparut de un am firicele de par pe fata pe obraji este blond si nu e foarte inestetic dar asa doar pe fata si in alte parti ale corpului cum ar fi pe spate sau sani si mai ales in jurul mameloanelor si putin pe fund este mai negru.ma ingrijoreaza faptul ca am observat o crestere a pilozitatii in ultimul an, pana acum nu am avut aceste fire de par pe corp.de ceva timp am observat dureri de burta si cheaguri de sange in timpul menstruatiei.am inteles ca asa ceva apare la anexita si o prietena mi-a recomandat tinctura de branca ursului pentru aceasta problema pe care a avut-o si ea.pe prospect scrie ca e stimulent genital si renal.poate duce asta la dezvoltarea hirsutismului?va rog sa ma ajutati
1
21-08-2009, ora 20:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Livia,

Trebuie sa consulti un medic endocrinolog pt dozari hormonale si examen clinic ochiometric!
Branca ursului este excelenta, dar poate sa determine un inceput de hirsutism, mai ales pe fondul unui stres accentuat, dar foarte, foarte rar (o pers la 1000 dezvolta hirsutism din cauza ei).

Consulta medicul, te rog! Numai Bine;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
24-06-2010, ora 15:02
Jolye
Nu este medic/terapeut
Jolye
Buna Nick

Ce mai faci ?

N-am mai avut timp sa scriu de multa vreme.

Vreau sa te intreb cand importai produsul Clearogen, de unde il luai mai exact ?
Stii daca se gaseste la magazine la noi ?

Ms

O zi buna :)
1
27-06-2010, ora 02:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna, d-ră/d-nă Jolye!

Ce mai fac? Bine, generalmente vorbind. Supravieţuiesc într-o societate hedonistă, mercantilă, teatrală şi înclinată către negativism, în care eu sunt un actor cu rol pozitiv. Nu-mi mai place deloc societatea în care trăiesc, însă nu am de ales, trebuie să trăiesc în ea (de fapt, sincer, făcând abstracţie de la subiectul principal, cel iniţiat de dvs., nu mi-a plăcut niciodată). Dvs. ce mai faceţi? Sper că bine :-)

Eu am importat Clearogen din Los Angeles, California, Sua, de la Institutul Advanced Skin and Hair, Inc. În acea perioadă nu era cunoscut în România (2007-2008), tocmai de aceea am fost obligat să-l import. Acum, din fericire, a devenit disponibil şi-n România (îl puteţi achiziţiona prin intermediul clearogen.ro). Firma SC Razmed SRL este cea care se ocupă cu importul autorizat al sistemul profesional de îngrijire Clearogen, de aceea vă rog să sunaţi la sediul firmei pentru a primi mai multe detalii (tel. 0332.413.401). S-ar putea să îl găsiţi şi în anumite magazine sau chiar şi prin farmacii.

Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze :-)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
28-06-2010, ora 12:26
Jolye
Nu este medic/terapeut
Jolye
Multumesc, bine

Desii traim intr o societate ca aceasta, totusi Dumnezeu este iubire si doar aproape de El suntem multumiti, impliniti si chiar fericiti.

O zi buna :)
1
29-06-2010, ora 00:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Jolye, da, aşa este, aveţi enorm de multă dreptate. Deşi trăim într-o astfel de societate, Dumnezeu este iubire infinită şi doar cu El putem fi mulţumiţi, împliniţi şi fericiţi.


Toate cele bune!
Cu iubire,
Nick
0
30-06-2010, ora 23:23
roxanna_servalcat
Nu este medic/terapeut
roxanna_servalcat
Am citit despre hirsutism si din cate am inteles trebuie luata problema foarte in serios. Apare initial ca puf apoi firul de par se ingroasa din ce in ce mai tare luand aspectul ca cel de la axila. Din cate am citit apare pe anumite zone ale corpului: pe brate, in spatele genunchiului, pe piept, pe gat, pe spate deasupra zonei sacrale, pe burta in prelungirea parului pubian(ca la barbati) si nu in ultimul rand pe fata: barbie, perciuni, mustata. Ca tratament este cel hormonal deci este necesara vizita la medic endocrinolog. Evolutia bolii variaza de la persoana la persoana dar este asociata cu mai multe afectiuni. Cauza poate fi una ovariana, de glanda suprarenala sau chiar hipofizara. De aceea este foarte important ca diagnosticul sa fie pus in urma unei investigatii amanuntite.
Jolye in privinta sacului Douglas te pot lamuri eu. Sacul Douglas este un spatiu "virtual" in zona pelvina situata intre uter si rect si practic "fundul" sacului este capatul extrem al vaginului. In cazul unor hemoragii interne (de exemplu : ruptura de trompa uterina in cazul sarcinii extrauterine) sangele se aduna in acel sac deoarece este situat cel mai inferior. Iar tie ti-a spus ca nu exista lichid liber in acest sac Douglas deci este bine :)
0
21-12-2011, ora 19:39
dya83
Nu este medic/terapeut
dya83
Buna,
Mesajul este pentru Mr. Nick. Am citit cu interes mesajele de mai sus (mes. pt. Jolye) si m-am regasit. Am menstre neregulate si asta m-a trimis la control, control am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Apoi menstrele au devenit foarte dese (la 14 zile). Am fost trimisa sa fac urmatoarele analize TSH, FT4, FSH, LH, DHEA-S, TESTOSTERON. Medicul ginecolog mi-a zis ca analizele sunt normale, adica TSH, FT4, iar FSH si LH sunt normale pentru perioada de ovulatie si ca una din 2 menstre e sangerare la ovulatie. Ma ingrijoreaza DHEA-S care e 3.72, cand val normala e pt. femei 0.9-3.6 (val de referinta de pe buletinul de analize) si testosteronul 1.29 cu val normala 0.2-1.2. Am fost si la endocrionolog care mi-a recomandat sa iau un med homeopat formula 22 si DONAVITAL. Nu am apucat sa fac tot tratamentul ca am descoperit ca sunt insarcinata! Bucurie mare! Minunea a tinut putin, am pierdut sarcina la 7 saptamani. Acum vine si intrebarea mea, e posibil ca dereglarea DHEA-S si Testosteronului sa fie de vina? Tratamentul l-am luat pana in saptamana 6 de sarcina deoarece nu am stiut ca sunt insarcinata, testul de sarcina s-a pozitivat tarziu. E posibil sa fi afectat medicamentele acestea sarcina? Vi se par ingrijoratoare valorile, mie endocrinologul nu mi-a zis nimik, nici ca e bine nici ca e rau! Ce credeti de tratament ar trebui sa-l reiau?
Adaugă un comentariu / răspuns
111 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.