Imi amorteste partea din spate a capului

28-10-2012
M4riuk
Nu este medic/terapeut
M4riuk
Buna ziua, In ultimul timp mi se intampla sa imi amorteasca toata partea din spate a capului dimineata cand ma trezesc sau uneori chiar in timpul noptii ma trezesc din cauza acestei amorteli. Am incercat sa schimb perna insa nici un rezultat. Dureri de cap am dar rare si tot in partea din spate. Mentionez ca uneori mi se mai intampla cand ma trezesc si ma dau jos din pat in timp ce ma duc spre baie sa ametesc si sa imi pierd vederea pentru o fractiune de secunda. In ultimul timp prezint si dureri ft mari de spate daca stau mult in picioare sau jos nu stiu daca au vreo legatura una cu cealalta. Mentionez ca am doar 20 de ani nu sunt stresata fac miscare fizica si am un stil de viata normal. Care credeti ca ar putea fii cauza ?
6 comentarii
0
28-10-2012, ora 10:53
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil nu perna este cea care iti face probleme.
Esti cumva foarte slaba? Esti la dieta? Exagerezi cu sportul? Ti se intampla numai de cand a venit toamna?
E posibil sa ai o carenta de vitamine, ametelile de dimineata si intunecarea privirii sunt graitoare pentru aceasta problema.
Incearca sa iei un complex de vitamine pentru cel putin o luna maxim 3 luni si sa ai o alimentatie echilibrata in acest timp, e posibil sa iti treaca. Daca tot ai simptomele respective ori se agraveaza mergi la neurologie, faptul ca te trezesti amortita ma duce cu gandul ca ai putea avea si o problema de acest gen insa dupa cum am spus, incearca cu vitamine in prima faza, te vor ajuta sigur.
0
28-10-2012, ora 11:32
M4riuk
Nu este medic/terapeut
M4riuk
Multumesc mult pentru raspuns. Nu sunt slaba am o inaltime de 1.63 si 55 kg. Dieta nu am tinut niciodata si vitamine am tot luat in ultimul timp. Cu sportul nu exagerez dar fac miscare usoara. Am facut recent un set de analize la sange si nu mi-au iesit mari decat trigliceridele (215) in conditiile in care valoarea normala era undeva pe la 150. Am avut si in timpul verii amortelile. O sa fac probabil un consult neurologic.
0
28-10-2012, ora 14:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
daca ai facut analize,
scrie cum stai cu glicemia SI tensiunea arteriala (ti-au masurat-o?)
ai probleme cu fierea (colecist) lenesa?!?
0
28-10-2012, ora 21:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
In acest caz ar trebui sa mergi la medicul de familie pentru o trimitere la neurologie. Nu este normal sa te trezesti cu parti ale corpului amortite, nu mai amana..
0
29-10-2012, ora 09:42
M4riuk
Nu este medic/terapeut
M4riuk
Multumesc din nou pentru raspunsuri. La o ecografie abdominala facuta recent mi s-a spus ceva de un colecist insa nu mi s-a explicat foarte mult. Am o tensiune oscilanta iar glicemia mi-a iesit 72.
0
29-10-2012, ora 17:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
verifica cateva zile la rand glicemia: SI o glicemie SUB limita normala,
iti da aceste stari
precum si o tensiune prea mica..iar apoi mare
idem si la fel.
Urmareste cateva zile,
scrie datele si spune-i dr de familie.
sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cap si gat
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •