Imi cade foarte mult par

29-11-2013
utilizator_144602
Nu este medic/terapeut
utilizator_144602
Buna seara! De prin luna august ma confrunt cu o problema deranjanta. Imi cade foarte mult par si desi este des incep sa observ ca se rareste. Am urmat un tratament de la dermatolog impotriva acneei (l-am inceput in aprilie) cu antibioticul Minoz timp de 50 de zile iar in vara m.am expus la soare timp indelungat, am fost la mare 4 saptamani. M-ar fi putut influienta acesti 2 factori? Stiu ca si stresul influienteaza dar facultatea pe care o urmez nu ma priveaza de el. Sper ca-mi puteti oferi un sfat. Va multumesc!
3 comentarii
0
29-11-2013, ora 22:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doar antibioticul a avut influenta, in mod clar ! Administrarea indelungata a stricat echilibrul sau a distrus de-a dreptul flora intestinala benefica si din aceasta cauza nu se mai pot sintetiza anumite vitamine printre care cea mai importanta pt par este B 7 ! Deci trebuie un supliment de biotina de 5-7000 mcg, niste b complex obisnuit si niste probiotice de calitate !

Bafta !
0
30-11-2013, ora 11:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sampon cu henna si balsam cu catina, asa recomanda medicul.
Incearca si tu.
0
02-12-2013, ora 15:08
utilizator_144602
Nu este medic/terapeut
utilizator_144602
Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.