in primavara anului trecut am suferit o hipoacuzie brusc instalata la urechea dreapta

24-01-2008
allexya
Nu este medic/terapeut
allexya
buna ziua!Am un istoric medical foarte complex, in primavara anului trecut am suferit o hipoacuzie brusc instalata la urechea dreapta pe care am tratat- la spitalul Panduri Dr.D.Hociota, inca de la varsta de 12 ani am timpanul perforat la urechea stanga, am fost la diversi medici, probabil ca in timp s a agravat. La spitalul Panduri mi s a recomandat sa fac operatia de deviatie de sept, pe care de altfel am si facut-o vara trecuta!Mergand in luna noiembrie la un control de rutina, am fost diagnoisticata cu otita externa la urechea dreapta, am facut tratament timp de 2 saptamani insa fara nici un rezultat.Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu urechea dreapta in afara de aceea hipoacuzie brusc instalata.Dupa 2 saptamani de tratament pentru otita externa, doctorii au constatat ca de fapt este vorba despre otomastoidita colestematoasa, necesitand interventie chirurgicala.Operatia a fost amanata de 3 ori, lipsa de fair-play a doctorului ce m - a tratat m - a determinat sa apelez la alt medic, care mi a confirmat faptul ca este vorba despre un colesteatom atical, mi a recomandat efectuarea unui tomograf si am programat operatia pentru luna februarie.DEsi am citit si mi s a explicat ca este o tumoare benigna, imi este foarte teama sa nu fi aparut deja complicatii, la pozele pe care le am facut in interiorul urechii este mic, insa doctorul a zis ca nu poate sa s pronunte decat dupa ce voi face tomograful.Cum este posibil ca acest colesteatom sa apara din senin, fara sa fi avut probleme de orice fel cu urechea si nici un fel de simptom?Am motive de ingrijorare pentru ca am asteptat atata timp si mi am pus baza in acel doctor care a amanat operatia de 3 ori?
5 comentarii
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti citi pe http://otologia.xhost.ro/pacienti/colesteatom/coleteatom-generalitati.htm Absolut tot ce te intereseaza, este foarte clar explicat ca poate fi si congenital si ca se dezvolta lent, fara simptome pana nu afecteaza structura osoasa din vecinatate.
Ati facut audiograma? Surditatea la urechea dreapta este de transmisie sau neurosenzoriala?
0
25-01-2008, ora 00:00
allexya
Nu este medic/terapeut
allexya
Surditatea la ureche nu este de nici un fel.auzul nu este afectat deloc!
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In asa caz nu ai d ce sa.ti faci griji! nu au fost afectate structurile urechii medii !
Este vital sa faci interventia!
Bafta!
0
15-07-2008, ora 00:00
adrya67
Nu este medic/terapeut
adrya67
buan ziua.am 41 de ani si in data de 07.011.2007 am fost operata de otomastoidita acuta supurata reincalzita la urechea dreapta la Spitalul ORL Hociota (Panduri) din Bucuresti. Acum ma simt ceva mai bine, insa nu aud cu urechea dreapta, am un fasait in permanenta, parca mi-ar fierbe apa in ureche, iar cand scade presiunea atmosferica am un tiuit prelung. As dori sa stiu daca se poate face un transplant de timpan si la ce clinica.Multumesc si astept raspuns.
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
timpanoplastie se poate face in caz ca urechea nu a mai supurat macar 6 luni.
Cred ca se poate la aceeasi clinica unde ati fost operata!
succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.