In urma radiografiilor a reiesit spina bifida, scolioza...

13-04-2010
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
Buna. Am si eu o problema si sper sa ma poata ajuta cineva. Din luna noiembrie 2009, seara in pat simteam cum ma doare piciorul drept. Nu i'am dat prea mare importanta, nu era o durere accentuata, asta pana acum 2 saptamani cand a inceput destul de rau sa ma doara. Pe deasupra ma dureau si oasele fundului. Toate astea m'au dus la un neurolog, apoi la radiografii la torace si la zona lombara. In urma radiografiilor a reiesit spina bifida, scolioza, nu stiu ce pansament L5 si hernie. De mentionat sa saptamana asta ma duc la RMN. Ideea e ca am si dureri intercostale si dureri ale bratelor. Totusi radiografia toracelui n'a aratat nimik interesant. Oare durerile de brate sa vina de la hernia de disc...ma poate cineva sfatui ce sa fac si unde sa ma duc?
8 comentarii
0
13-02-2011, ora 13:17
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
vati rezolvat problema?in ce stare va aflati?
0
14-02-2011, ora 02:14
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
Nu! Nimik nu se rezolva in Romania. Am analize de peste 1000 euro. Am ramas fara optiuni. Ce ma supara: dureri gambe, dureri maini, pot sa zic ca si sensibilitate, chiar de articulatii.am 20 de doctori care m'au consultat... pot sa zic toti o apa si-un pamant...starea cred ca se agraveaza sau ramane la fel, nu-mi dau seama. O sa plec dincolo ca medici de aici is penali. Multa sanatate
0
14-02-2011, ora 17:22
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
intr-adevar multi dintre medici nostri pot spune ca si-au gresit meseria...dar nu exista dureri chiar asa de puternice incat sa va deranjeze la deplasare, nu-i asa?va si amortesc bratele?
0
14-02-2011, ora 18:41
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
De amortit, nu-mi amortesc. Am facut si EKG, am zis ca e de la inima. Am 3 RMN-uri, torace, cervical, lombar. Am o discopatie lombara incipienta, dar tot nu se explica dureri de gambe, ele venind pe interior, nu pe exterior cum ar trebui sa fie la o hernie. Aslo normal, vsh 2, HLA B27 normal, Hemoleucograma buna, Factor reumatoid, Proteina C reativa, Hiv, Fibrinogen, toate OK, calciu si restu ok. EMG si test de conducere nervoasa ok. Nu stiu ce sa zic si ce sa fac. In ritmu asta o sa mor de nervi. Vorba aia la 26 de ani ma dor mainile si picioarele ca la 70. Un neurolog care mi-a facut EMG si conducerea nervoasa a pus dignostic de Fibromialgie, dar n'as prea crede. Astept vreo parere. 10x
0
14-02-2011, ora 18:44
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
Am uitat si la endocrinele sunt ok
0
14-02-2011, ora 18:46
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
Durerile de gambe la deplasare se amelioreaza. Mainile ma dor anapoda, cand le apuca. Nu are nici o legatura cu vremea, nici o durere.
0
14-02-2011, ora 19:12
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
am inteles...nu stiu ce as putea sa va spun dar nu ati incercat unguente analgezice?
0
14-02-2011, ora 20:31
wearered
Nu este medic/terapeut
wearered
N-au efect deloc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •