in ziele de menstruatie, am dureri foarte puternice de burta, sangerari abundente, ameteli...

12-09-2009
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Buna ziua! Am aproape 20 de ani si am mers la medicul ginecolog ptr o consultatie deoarece in ziele de menstruatie, pe langa faptul dureaza 6-7 zile, am dureri foarte puternice de burta, sangerari abundente, ameteli, iar medicul mi-a recomandat anticonceptionalele Logest. Mi-a spus k nu afecteaza ficatul (eu am avut si hepatita B) si nici nu voi mai avea astfel de simptome in ziele de menstruatie. Voi incepe sa le iau luna aceasta dar as dori sa stiu dak sunt bune, dak cumva exista si riscul de a ma ingrasa?...si pe langa aceasta as dori sa stiu dak pot avea incredere in aceste anticonceptionale deoarece este prima data knd voi lua asa ceva, pana acum am facut sex protejat cu prezervativ, iar acum mi se pare ceva ciudat sa fac sex neprotejat, mi-e frica! Si as dori sa mai stiu la cate zile pot face sex neprotejat dupa ce am inceput sa iau pastilele? Va multumesc! Astept raspuns...
5 comentarii
0
12-09-2009, ora 15:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista o gramada de riscuri de la aceste pasitile si pot agrava problema cauzata de menstruatia, caci daca o opreste fortat sau o diminueaza prea va veti imbolnavi caci prin menstruatie corpul se detoxifiaza eficient. Menstruatia suprimata duce la mai multe probleme decat una prea indelungata si simptomele se vor muta de la burta la cap. Puteti vindeca cauza durerilor si a menstruatiei prea indelungate cu ajutorul homeopatiei daca consultati un medic homeopat cu experienta, anticonceptionalele deregeleaza multe in corp.
0
12-09-2009, ora 16:55
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Deea, daca medicul tau a considerat ca sunt bune pt organismul tau, atunci e ok. Logest te protejeaza impotriva unei sarcini nedorite daca sunt luate corect, la timp, fara sa omiti vreo pastiluta. Ca sa fi sigura, inghite corect 7 pastilute si apoi ai frau liber, esti protejata.
Ai grija la alte medicamente insa, antibiotice, suc de grepfruit sau ceai de sunatoare...care scad efectul pastilelor. In cazul asta, te protejezi pe tot parcursul tratamentului si 7 zile dupa. De asemenea, scaunele moi pot scadea efectul pastilelor (mai mult de 4 scaune moi intre o pastila si cealalta).
Cam atat..
0
13-09-2009, ora 14:31
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Multumesc ptr raspuns!!! Daca mai are altcineva ceva de zis astept raspuns! :)
0
15-09-2009, ora 13:41
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
si mai am o nelamurire :D.cum imi dau seama k anticonceptionalele si-au facut efectul?adik ma refer atunci dupa ce am facut sex cum ma pot asigura k pastilele sunt bune si nu voi ramane insarcinata??...nu de alta, dar nu vreau ca apoi sa astept cu sufletul la gura luna urmatoare menstruatia :D...ast rasp :)
0
17-09-2009, ora 18:53
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Astazi am inceput sa iau antibiotic din cauza unei infectii...il voi lua 3 zile.Stiu k urmeaza sa imi vina ciclul cam dupa 22 luna aceasta si tot atunci voi incepe sa iau anticoncepionalele. Are ceva dak cu cateva zile inainte de a lua anticonceptionale am luat antibiotic? Nu le voi lua in paralel ptr k antibioticul il voi termina pana sa imi vina menstruatia, dar ma refer dak anticonceptionalele isi vor face efectul dak am luat antibiotic cu cateva zile in urma??? Multumesc :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce apar durerile menstruale?
  • De ce apare amețeala?
  •