insarcinata?

28-11-2013
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Buna seara. Am o problema, ultima menstra a fost pe 29 august pana pe 4septembrie de atunci nu mi-a mai venit CM, am avut 2 contacte sexuale neprotejate dar fara ejaculare in vagin (unul pe 23 septembrei iar celalalt pe 5octombrie) am efectuat 4 teste de sarcina, al 4lea fiind chiar la o luna de la ultimul contact sexual si tot negativ a iesit. Insa CM intarzie...
14 comentarii
0
28-11-2013, ora 22:33
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
cu siguranta ai o dereglare a CM si o sa iti vina mai tarziu...daca nu a ejaculat in vagin si ai facut si 4 teste de sarcina(care sunt sigure 99 la suta ca zic adevarul)inseamna ca nu esti insarcinata si doar ai o intarziere...
0
28-11-2013, ora 22:43
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Sunt in a6a zi de tratament cu Duphaston 2pastile/zi timp de 10 zile sper sa imi vina CM
0
28-11-2013, ora 23:35
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
estefania neaparat mergi la medic, chiar daca nu e vorba despre o sarcina cu siguranta ai o alta problema medicala ce a declansat amenoreea.

Nu mai lua medicamente hormonale dupa capul tau, neaparat mergi la medic pentru ecografie, clar ceva e in neregula. Din august pana acum trebuia sa mai ai inca trei menstruatii, nu mai amana si fuga la medic.
0
29-11-2013, ora 08:44
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Voi merge dar sa termin tratamentul..Sper sa nu fie vorba despre o sarcina.
0
29-11-2013, ora 09:43
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Testele de sarcina sunt sigure in procent mare doar cand au rezultatul POZITIV. La inceput de sarcina, sau la anumite femei pot da rezultate negative si sa nu fie asa (la mine a fost asa, testul mi-a aratat numai negativ si nu sunt singura persoana, unele femei pur si simplu nu elimina HCG urinar) si pentru confirmarea sarcinii se face test de sange HCG total. Duphaston, in caz ca este o sarcina ajuta la mentinerea ei, nu ajuta sa vina menstruatia, de aceea mai bine analiza de sange si vizitat medicul pentru a afla. Nu luat medicamente aiurea...
Nu ai mentionat ce fel de cicluri ai, regulate neregulate, de cate zile.. dar in principiu exista calculatoare pe internet de ovulatie, introduci data ultimei menstruatii si numarul de zile din ciclu si iti zice in jurul carei date ai fost cea mai fertila...
0
29-11-2013, ora 09:49
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Tocmai ca nu am un ciclu regulat...Mi sa mai intamplat sa nu imi vina CM vreo 4 luni, dar atunci nu facusem nimic neprotejat...
0
29-11-2013, ora 22:13
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Am mai efectuat acum un test care tot negativ a iesit. Deci cred ca nu este sarcina, au trecut 2 luni de la contactul sexual neprotejat.
0
01-12-2013, ora 10:18
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
E totusi posibil sa fiu insarcinata si la al 5lea test de sarcina nevagtiv are l'am efectuat la o luna si 3 saptamani dupa ultimul contact sexual neprotejat si fara ejaculare in vagin??
0
02-12-2013, ora 13:41
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Multumesc pentru raspunsuri!
0
03-12-2013, ora 12:01
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga mea, dupa cum ti-am spus, sarcina sau nu tu trebuie sa ajungi la medic. Cum poti sa stai asa fara ciclu cate 3, 4 luni si sa nu mergi la medic sa investighezi? Nu e normal ce ti se intampla, toate sunteti ingrijorate numai de sarcina, celelalte probleme le ignorati complet. Tu poti sa ai sindromul ovarului micropolichistic ori alta problema medicala hormonala, cu tiroida, etc, d-aia nu ai tu menstruatie regulata.

E clar ca ai ceva daca nu iti vine lunar, mergi la medic, costa 100 de lei o ecografie si vei afla totul, daca e sarcina sau nu, daca e ovar micropolichsitic, etc.

Sarcina clar nu e, mai mult ca sigur esti bolnava de ceva si d-aia nu ti-a venit.

Duphastonul nu se ia dupa ureche, daca nu esti insarcinata o sa ajungi sa ai menstruatie cate o saptamana de la acest medicament, cu flux abundent, de nu se mai termina, iar cand o femeie insarcinata ia acest medicament o ajuta la mentinerea sarcinii. Are efect diferit in functie de situatia organismului in momentul administrarii.
Si inca ceva, de la Duphaston iti apare pilozitate excesiva pe corp. E suficient sa iei o data acest medicament si in timp o sa te confrunti cu pilozitati excesive care evident nu mai dispar indiferent ce ai lua tu.
Aviz tuturor fetelor, nu mai luati medicamente hormonale aiurea, ci daca si atunci cand e absolut necesar
0
03-12-2013, ora 19:47
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
luni merg la medic.
0
04-12-2013, ora 10:52
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Mi-a venit intr-un final menstruatia
0
05-12-2013, ora 11:44
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Bineinteles ca ti-a venit, ca nu era vorba despre sarcina insa neaparat sa mergi la medic dupa ce se termina menstruatia si NU mai lua Duphaston pe viitor decat la sfatul medicului.
Tu sigur ai o problema medicala si daca nu o descoperi si nu o tratezi, atunci mereu te vei confrunta cu menstruatii neregulate care de fapt sunt cauza a altceva ce nu functioneaza corect in organism si care cu trecerea timpului iti va face mai mult rau.
Neaprat mergi la medicul ginecolog dupa ce se termina menstruatia.
0
05-12-2013, ora 16:11
estefania
Nu este medic/terapeut
estefania
Voi merge luni sa imi fac o programare.va multumesc pentru sfaturi. pupici
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •