insarcinata in 11 saptamani testata cu sifilis pozitiv. AJUTOR!!!

20-02-2008
alanya
Nu este medic/terapeut
alanya
Sunt o femeie ajunsa la prag de disperare deoarece in urma cu 2 zile am aflat de la doctorul meu ca am sifilis pozitiv.Ca sa intelegetii cel mai bine am sa incep cu inceputul.Sunt insarcinata in 11 saptamani si in urma cu 3 saptamani mi sa recoltat sange ptr testele necesare in cazul unei sarcin.Prima data am iesit cu sifilis fals pozitiv dupa care am mai repetat din nou testul si din nou fals pozitiv, la care atat eu cat si medicul ma vrut ca si sotul meu sa fie testat de sifilis si eu sa-mi repet ptr a 3 oara analizele.De aceasta data el a iesit cu sifilis negativ iar eu pozitiv.Suntem casatoriti de 6 ani si nu stiu cum el poate fi negativ iar eu pozitiv neavand nici o relatie extra conjugala in toati acesti ani.
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un raspun.Vreau sa stiu daca e posibil ca eu sa fi fost infestata inainte de a avea aceasta relatie si cum de el are sifilis negativ si eu pozitiv.
Maine am sa fac prima injectie de pelicinina de 2400 dupa care ar urma inca 2 injectii in urmatoarele 2 saptamani.Sper din tot sufletul ca bebelusul care cu totii il asteptam cu drag sa nu fie afectat de aceasta nenorocire.Va rog daca aveti un rspuns ptr mine a-si aprecia din tot sufletul.Sanatate tuturor!
9 comentarii
0
20-02-2008, ora 00:00
bitzy
Nu este medic/terapeut
bitzy
ati repetat testele la doctori diferiti?eu urmaresc multe cazuri in care un diagnostic este greu de dat sau de cele mai multe ori diferit de la medic la medic, fapt ce duce la tratamente inutile.eu zic sa nu va pierdeti speranta si sa consultati mai multi medici daca nu ati facut o deja.bafta
0
20-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
ATENTIE!!!!
VDRL sau RPR pot da reactii fals pozitive in timpul sarcinii.
Testul de confirmare este TPHA. Dumneavoastra ati facut TPHA?
1
21-02-2008, ora 00:00
emese
Nu este medic/terapeut
emese
Buna Sunt si eu o mamica insarcinata de10 saptamani.Exact asa am patit si eu dar cu testul hiv. Eram singura cand mam dus dupa rezultat nu -mia venit sa cred ca a iesit pozitiv, era sa lesin pe srada.Am plans toata ziua numai dumnezeu stie ce a fost in mintea si in sufletul meu. Testul a fost repetat de2 ori la aceasi clinica si a iesit pozitiv. A 2 Zi neam dus cu sotul meu sa faca si el testul si la el a iesit negativ. Atuncia neam dus la o alt a clinica si iar am facut testul , dupa rezultat a trebuit sa asteptam 2 saptamani dar a iesit negativ.Ii multumesc bunului Dumnezeu ca a fost cu mine in aceste clipe grele. Asa ca nu dispera repeta testul la o alta clinica inainte sa iei orice tratament. Deoarece sifilisul este o boala care se transmite pe cale sexuala si sotul tau trebuia sa fie pozitiv. Mult curaj si incredere in Dumnezeu.
0
22-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Alanya, pentru a citi mesajul meu va trebui sa va logati.
Numai bine!
1
10-09-2008, ora 00:00
emanuelas
Nu este medic/terapeut
emanuelas
si eu m-am tratat in timpul sarcinii si copilul este sanatos, deci nu-ti fa probleme ca de bebe are grija Dumnezeu.
0
28-06-2016, ora 01:20
Noemi0
Nu este medic/terapeut
Noemi0
Buna seara. In timpul sarcinii, toate analizele mi-au iesit bine, mai putin cele din luna a 8 a cand trebuiesc repetate. Vdrl pozitiv...fostul sot este responsabil dar nu este relevant acum. Am facut tratament cu moldamin 4 saptamani, din care 2 saptamani de tratament le-am prins in timpul sarcinii. In fiecare saptamana faceam 2 injectii a cate 1200, deci 2 mil 400. Fiul meu s-a nascut pozitiv, indiferent cat de mici erau valorile conform legii face tratament. A facut timp de 10 zile. Ne-am externat si imediat am ajuns la medicul care ma luase in evidenta, medic dermato venorolog. S-a uitat pe analizele fiului meu si m-a asigurat ca mi-a copiat doar serologia. Am repetat analizele dupa 3 luni de la nastere si atat fiul meu cat si eu suntem negativ. Vdrl negativ. Am revenit la medic pentru a repeta analizele si mi-a spus ca nu are sens sa le repetam, ne-am vindecat. Si tot nu pot dormi noaptea. Fiul meu a avut otita la un moment dat, acum cateva luni in urma carora i s-au inflamat niste ganglioni pe ceafa. Acum sunt mariti din nou dar are varicela, am inteles ca este normal. Dar inainte de varicela tot inflamati erau. Va rog mult de tot, cu riscul de-a parea insistenta sau inutil ingrijorata, daca analizele au iesit negative, este posibil ca acesti ganglioni sa fie din vina sifilisului? Am ramas cu sechele din urma vdrl ului si orice problema ar fi minora sau nu, ma gandesc la sifilis.parca nu se termina cosmarul asta. Fiul meu sigur nu mai are nimic? Eu nu mai am nimic ? Il alaptez si mi-e tare frica. Analizele au iesit negative. Am facut Vdrl cantitativ amandoi si sunt negative. Va multumesc frumos si-mi cer mii de scuze
0
10-02-2019, ora 16:34
Daria3031
Nu este medic/terapeut
Daria3031
...vdrl/tpha au iesit pozitive insa diferite la 3 clinici dupa care am hotarat sa fac IgG/IgM care au iesit negativ ambele..sufar si de o keratita interstitiala care este tulpina preponemei insa..nu stiu cat afecteaza asta..sunt insarcinata in 3 luni, sotul a facut tpha/vdr si au iesit negativ, de 10 ani suntem impreuna..mi s a recomandat tratament ultima data iar acum dupa IgG IgM parca toti doctorii ma ocolesc, vor sa terminam mai repede..va rog din suflet din inima, un raspuns va rog..nu imi este frica de tratament, am inteles ca nu ar afecta bebelusul?!?, insa mi e teama sa nu l fac degeaba. Astept un raspuns va rog..multumesc
0
05-06-2019, ora 13:38
yauza
Nu este medic/terapeut
yauza
Buna Daria3031,

Ne confruntam si noi cu o situatie legata de acest diagnostic. Ce s-a intamplat mai apoi? Cum au iesit rezultatele?
0
03-11-2022, ora 16:19
Alina1186
Nu este medic/terapeut
Alina1186
Buna ziua,
trebuie sa aveti grija ft mare. Doctorii nu spun anumite aspecte legate de contaminarea cu aceasta bacterie. Eu am fost infectata fara niciun fel de contact sexual..Aveam 19 ani cand s-a intamplat. Am luat de la sora mea care era infectata. Noi am trait in SUA si cand am fost la spital, dupa ce am exclus alte optiuni deoarece eu nu aveam viata sexuala sau vreun prieten, doctorii mi-au spus ca era posibil sa fii luat de la ea, . Nu de multe ori manca ea o bucata de prajitura si eu o mancam pe cealalta sau cand venea ea de la Uni ne imbratisam si ne pupam ca nu ne-am vazut demult. Doctorii mi-au spus ca e sansa 1 la milion ca infectia sa fii avut loc dar nu au avut alta explicatie. Mentionez ca am fost crescuta intro familie ft conservatoare si pana la varsta de 21 de ani nici macar nu am pupat un baiat.Doctorii ne-au explicat ca aproape toate cazurile se transmit sexual dar ca mai exista si posibilitatea transmiterii printro apropiere fata de persoana infectata, datorita si unui sistem imunitar slab sau am avut eu o leziune pe piele(fata, nas, ureche) prin care s-a propagat bacteria. Ne-am tratat ambele si nu au fost probleme ulterioare.Doctorii au spus si ca infectarea a avut loc in momentul in care ea era ft contagioasa. Totul s-a aflat in urma unui control deoarece s-a dus sa se controleze ca avea un fel de bube in gura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Accesoriu smartphone diagnostichează infecţia HIV și sifilisul în 15 minute
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  •