Analize dupa infectia urinara, pentru sarcina

22-11-2009
simonacuvuliuc
Nu este medic/terapeut
simonacuvuliuc
Buna ziua. Am 27 de ani si sunt casatorita de 2 ani.
Ne dorim f mult un copil.
Am facut o serie de analize, si am urmatoarele rezultate:
UROCULTURA: rezultat : leucocite 0/mm cub
bacterioscopie - negativa
culturi 1000 UFC/ ml

HEMATOLOGIE : rezultat : ERITROCITE 4.69, HEMOGLOBINA 12.8, HEMATOCRIT 38.4, VOLUM ERITROCITAR MEDIU 81.9, HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE 27.3, CONCENTRACTIA DE HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE 33.3, LATIMEA DISTRIBUTIEI ERITROCITELOR 13.8, LEUCOCITE 7.3, NEUTROFILE 46.0, EOZINOFILE 2.3, BAZOFILE 0.1, LIMFOCITE 42.4, MONOCITE 9.2, NEUTROFILE 3.3, EOZINOFILE 0.2, BAZOFILE 0.0, LIMFOCITE 3.1, MONOCITE 0.7, TROMBOCITE 131, VOLUM TROMBOCITAR MEDIU 11.9, TROMBOCITOCRIT 0.16, LATIMEA DISTRIBUTIEI TROMBOCITELOR 18.2.

IMUNOHEMATOLOGIE : GRUPA SANGUINA : A, RH : NEGATIV.

BIOCHIMIE SANGE: GCOZA 82, UREEA 20.1, CREATININA 0.85, AST/GOT 36.4, ALT/GPT 62.5 CALCIU TOTAL 9.3, MAGNEZIU 1.65

IMUNOLOGIE (ELISA) ANTI TOXOPLASMA GONDII- IG G : POZITIV TITRU 1/4

SEROLOGIE : R.P.R : NEGATIV

BIOCHIMIE - URINA : PH 5, NITRITI NEGATIV, GLUCOZA NEGATIV, ACID ASCORBIC POZITIV, DENSITATE 1030, PROTEINE NEGATIV, BILIBURINA NEGATIV, UROBILINOGEN NORMAL

CORPI CETONICI : NEGATIV

SEDIMENT URINAR : CELULE EPITELIALE PLATE : RARE, LEUCOCITE RARE, ERITROCITE RARE, MUCUS RELATIV FRECVENT, FLORA BACTERIANA RARA

SEROLOGIE : ANTICORPI LISTERIA MONOCYTOGENES : NEGATIV

IMUNOLOGIE ( ELISA) : ANTIGEN HBS : NEGATIV, ANTICORPI ANTI- HCV NEGATIV
ANTI TOXOPLASMA GONDII IG M 1.71, ANTI RUBELLA IG M 0.69, ANTI RUBELLA IG G 2.47, ANTI CMV IG M 6.30, ANTI CMV- IG G 4.74, ANTIGEN HBS NEGATIV, ANTICORPI ANTI-HCV NEGATIV.
Cam astea ar fi rezultatele care le am de la laborator.
Ma poate ajuta cineva cu interpretarea lor (mai ales ca imi doresc sa raman insarcinata )
Multumesc mult!
6 comentarii
0
22-11-2009, ora 07:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La imunologie nu ai scris unitatile de masura... dar daca sunt cele uzuale, analizele sunt normale. Magneziul este putin scazut, dar nu-ti fa probleme caci, prin alimentatie, se poate corecta.Si in momentul in care vei ramane insarcinata si vei merge la ginecolog si la MF sa spui ca ai Rh negativ. In primul trimestru de sarcina e bine sa faci dozarea anticorpilor antiRh.In acesti doi ani ai incercat sa ai un bebelus si nu s-a reusit, sau acum v-ati decis pt. bebe ? sa mergi cu rezultatele la medicul care le-a recomandat.
0
22-11-2009, ora 20:19
simonacuvuliuc
Nu este medic/terapeut
simonacuvuliuc
Buna.
Am avut o infectie urinara si am tratat-o cu antibiotic si ovule, iar de acum ne-am prospus sa facem un bebe :), dar inainte am facut analizele al caroar rezultat le-am scris mai sus.
O sa tin cont de sfaturile dumnoavoastra.
Multumesc!
0
23-11-2009, ora 22:48
simonacuvuliuc
Nu este medic/terapeut
simonacuvuliuc
Buna.
Eu am Rh negativ, grupa de sange : A si sotul meu are Rh pozitiv, grupa de sange : O.
Cat de important este pentru bebe lucrul asta? Il afecteaza negativ ?!
0
24-11-2009, ora 00:08
simonacuvuliuc
Nu este medic/terapeut
simonacuvuliuc
cred ca am gasit ce raspuns cautam tot pe site-ul asta :
" Trebuie sa mai faci un test Coombs indirect pentru evidentierea anticorpilor antiD; atitudinea terapeutica depinde de acest test;
I. Daca este negativ, se repeta la 28 saptamani: din nou negativ, se administreaza imunoglobulina antiD la 28 saptamani si in primele72 ore dupa nastere;Daca este pozitiv la 28 saptamani, se fac dozari seriate la interval de 4 saptamani; daca titrul depaseste 1/16 se face amniocenteza cu dozarea bilirubinei inlichidul amniotic; Daca este mai mic de 1/16, este suficienta monitorizarea ecografica a fatului.
II. In cazul in care la acest prim test Coombs indirect se evidentiaza anticorpi antiD, atitudinea terapeutica depinde de titrul anticorpilor:
-sub 1/16, se repeta la 2-3 saptamani pentru a decela cresteri bruste;
-peste1/16 se urmareste valoarea bilirubinei in lichidul amniotic amniotic(biliamnie), prin amniocenteze repetate de la 28 saptamani"
0
27-11-2009, ora 20:23
simonacuvuliuc
Nu este medic/terapeut
simonacuvuliuc
daca am nr de trombocite mic e grav pt bebe?
0
01-05-2018, ora 15:03
Ramona03
Nu este medic/terapeut
Ramona03
Buna ziua daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ca sunt tare îngrijorată.Ma aflu in alta tara am facut un avort si mi sa facut un test coombs care a iesit pozitiv grupa de sânge fiind 01 pozitiv.Acum 12 ani am fost depistată cu sifilis am urmat mult tratament pana cand dc au zis ca este suficient si suntem vindecati.Poate influenta vechea boala testul Coombs ???Daca nu ce poate fi.Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Infecția urinară
  • Analizele medicale uzuale
  •