Insomnie

06-09-2012
vaniokmd
Nu este medic/terapeut
vaniokmd
sunt din R. Moldova si am decis sa invat in Romania, clasa a 9-a si a 10-a am facut-o in Vaslui, in a 11-a m-am mutat in Bucuresti sa invat. Chiar de la inceputul clasei a 11-a am inceput sa am probleme cu somnul(locuiam in camera cu inca 3 baieti care se culcau la ora 3-4 dimineata fiindca invatau dupa masa eu invatam de dimineata si eram nevoit sa ma trezesc la 6) am vazut ca incepe sa fie tot mai grav cu somnul si am apelat la medic care mi-a dat niste pastile, le-am urmat dar tot nu ma ajutau.Defapt cand ma culc nu pot adormi din cauza gandurilor, nu le pot opri si incep sa ma enervez, dupa asta ma doare un pic capul, tensiune la cap am.Mi-e frica cand se face noapte cand stiu ca ma voi chinui sa adorm.
Ajutati-ma
3 comentarii
0
07-09-2012, ora 13:55
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna vaniokmd,

Intamplator am vazut mesajul tau si uite ca n-am putut ramane indiferenta la "strigatul" tau de ajutor. M-a sensibilizat mult ceea ce ai postat, si stii de ce? Tocmai pentru faptul ca am avut si eu exact aceeasi suferinta, si anume ceea ce descrii tu ca fiind teama de a nu mai putea adormi (tu copilule, ai deprins o anxietate pe care din pacate nu o mai poti controla, dar se rezolva, sa nu disperi!!).

Inainte sa iti dau cateva sfaturi as vrea sa te intreb cate ceva, ca de exemplu: cate ore dormi pe noapte in prezent? Au fost nopti in care nu ai adormit deloc? Adormi repede? Dupa cate ore de somn te trezesti, de cate ori pe noapte? La ce ora mergi de obicei la culcare? Si nu stiu... ce ai mai putea si ai mai vrea tu sa-mi spui legat de somnul tau, de regimul tau de viata in general... lucrurile astea m-ar interesa sa le stiu mai in detaliu pentru ca as vrea sa fac o analiza si o comparatie cu ceea ce am experimentat eu, lucru care m-ar putea ajuta sa te ajut si mai mult.

Stai linistit, nu este nevoie sa povestesti ceea ce ai tu pe suflet sau gandurile tale (acelea sunt numai ale tale, dar, oricare ar fi acelea, trebuie sa te linistesti, iar tot ceea ce constientizezi ca iti provoaca agitatie si stres trebuie inlaturat, deci sa faci in asa fel incat cauza generatoare sa dispara, iar la inlaturarea efectelor incerc sa te ajut eu).
Acum este important sa rezolvam problema ta pentru a nu se agrava.

Cum am mai spus, in prima faza trebuie sa elimini cauza care ti-a creat si/sau iti (mai) intretine stresul, lucru care a generat in insomnia pe care o acuzi, banuiesc ca ar fi faptul ca acei baieti (colegii tai de camera) te deranjau in mod constant, tu neputand sa te odihnesti corespunzator, iar acest fapt a dus, din nefericire, la starea ta actuala. Daca ar mai fi si altceva, incearca sa rezolvi/elimini ceea ce te mai deranjeaza, iar atunci cand mergi la somn pune stop gandurilor, este mai greu de controlat lucrul acesta, dar cu putina vointa vei reusi.

Si ca sa nu mai lungesc vorba, o sa incerc sa iti explic f. simplu ceea ce trebuie sa faci si ceea ce m-a ajutat pe mine cel mai mult.

SO, incearca asa: administreaza-ti zilnic suplimente cu Mg (magneziu) - cam 1000 mg-1200 mg/zi), dar nu toata doza o singura data, ci fractionat, dozele mai mici de magneziu se absorb mai bine (deci luat de mai multe ori pe zi) decat o doza mare administrata o singura data.

Incep sa iti explic cat mai pe indelete si mai detaliat o schema de tratament, ca sa intelegi, ok?
- Incepi dimineata cu un comprimat de: Mg + vit. B1 + vit. B6 + acid folic + vit. B12, de la Doppel Hertz (comprimatul il tai in jumatate, iei prima jumatate cu micul dejun, sau eventual cu un fruct, cu ceea ce mananci tu in mod obisnuit dimineata; a doua jumatate o administrezi dupa vreo ora si jumatate. Iti spun sa administrezi in acest fel deoarece acest comprimat contine o cantitate destul de mare de Mg (400mg) si este mai bine sa fie fractionat.
- Apoi, pe tot parcursul zilei, maxim pana in ora 18.00-18.30 administrezi comprimate de Mg simple (fara alte vitamine sau minerale, doar magneziu pur), este foarte buna formula citrat de la Alevia (magneziu pur, de 100 mg/comprimat). Asadar, din ora in ora, mai iei cate un comprimat din acel Mg, pe tot parcursul zilei, in total sa fie cam 1000-1200 mg Mg zilnic (incearca sa il administrezi cand ingurgitezi ceva, sa nu fie chiar pe stomacul gol, ok?)

Daca iti faci analizele la sange vei observa probabil ca, cantitatea de Mg iti va iesi (sper asta!) in limite normale, iar dobitocii de medici te vor sfatui probabil sa nu mai iei Mg suplimentar, sa nu ii asculti ca sunt prosti, inculti si neinstruiti, habar nu de nimic, la scoala aia a lor de medicina nu stiu sincer ce ii invata pentru ca observ cu stupoare, pentru a nu stiu cata oara, ca lucrurile elementare le sunt complet necunoscute. In fine... nu mai comentez.

Intr-adevar, asa cum iti spuneam, in sange iti va iesi mai mult ca sigur cantitatea optima de Mg, sa nu te pacaleasca insa acest lucru, in realitate situatia se prezinta asa: in celule totul (rezerva de Mg) este golit (asta din cauza stresului pe care l-ai acumulat, stresul iti consuma f. mult magneziu). Este simplu, toate rezervele de Mg sunt "furate" de peste tot din organism si concentrate in sange pentru a ajuta inima, altfel ti-ar ceda si ai face infarct, insa in celule tu ai un deficit de Mg, fapt care a dus la anxietatea pe care ai dezvoltat-o acum. Nu ai si spasme musculare? (eventual cand stai intins in pat in stare de relaxare?!)

Tu administreaza-ti Mg cum iti spun, ca iti va face f. bine, o sa te linistesti foarte mult si vei putea sa-ti redobandesti in scurt timp somnul de altadata. In acelasi timp, cantitatea aceasta mare de Mg va face ca organismul tau sa secrete suficienta melatonina pentru a putea sa intri in starea de somn profund si sa te poti odihni, vei vedea...

Pe langa cantitatea aceasta mare de Mg zilnic eu am mai luat si Seleniu (50mcg/zi, seara), Omega 3 (2 gelule/zi asociate cu un antioxidant) si ocazional cate un comprimat de Zinc si Calciu + D3 (tot formula citrat de la Alevia).

In combinatie cu acestea am mai incercat sa administrez seara 2 lingurite de radacina (pulbere) de kava-kava dizolvate intr-o cana de lapte, insa nu cred ca este cazul sa iei kava si nu pot sa-ti garantez ca dorm bine de pe urma la kava. Eu pun mai mult baza pe aceste suplimente, asta simt eu ca m-a ajutat. Asadar, incearca doar cu aceste suplimente de minerale si vitamine + Omega 3 (sigur ai lipsa de Mg, vit. B si grasimi).
De asemenea mananca unt (creierul este ca si untul), si in general grasimi de calitate (branza grasa, smantana), grasimile ajuta si la imbunatatirea intelectului ;-); iar tu fiind student trebuie sa functionezi la parametrii maximi pentru a putea sa inveti.
In max. o luna de zile vei observa imbunatatirea somnului si a starii tale psihice si emotionale in general. Chiar astept sa-mi povestesti cum te vei simti dupa o perioada.

In niciun caz sa nu ajungi pe la vreun psihiatru sa te indoape cu medicamente, esti prea tinerel si e pacat; oricum aceste medicamente nu sunt bune nici macar pentru cei de 90 de ani, chiar daca medicii sustin ca anxietatea si depresia se trateaza cu medicatie. Total gresit!! Anxietatea si/sau depresia este de fapt o lipsa de minerale si grasimi (mai ales Omega 3) in organism.
Majoritatea celor cu probleme psihice au de fapt un deficit mare de vit. B12, acid folic si magneziu, iar daca bolnavilor internati in spitalele de psihiatrie li s-ar administra aceste minerale in loc de medicamente, cam 85% dintre ei ar pleca acasa vindecati, iar medicii si asistentele n-ar mai avea unde sa mearga zilnic la un job bine platit. :D Trust me! ;)

Am incercat sa iti explic putin cum stau lucrurile, sper ca ai inteles cat de cat! Sper de asemenea sa iti fie de folos sfatul meu, incearca sa il pui in aplicare cat mai curand, incepe chiar de azi (maine, cand vrei tu), ai incredere in mine ca eu multa vreme m-am chinuit cu aceasta problema, nu iti povestesc din carti.

A, un lucru care pe mine ma ajuta foarte mult, iar daca ai aceasta posibilitate ar fi excelent, si anume sa dormi singur in camera, sa fie liniste si intuneric (fara Tv, muzica, calculator, etc.).

Poti sa mai iei si 5 HTP seara (max. 100 mg/zi, incepe cu 50 mg in primele 4-5 zile) si continua vreo 2-3 luni, te va ajuta f. mult.
Uite, citeste aici si despre 5 htp:

http://forum.romedic.ro/prod/5-HTP_(5-hidroxitriptofan), __un_antidepresiv_natural_foarte_bun_064629.html

Ii mai poti cere sfatul, aici pe forum, si lui Mr. Nick, este un baiat deosebit si sufletist care stie foarte multe lucruri in acest domeniu (si nu numai); in mod cert te va ajuta.

Orice ar fi, sa nu mai iei medicamente!!! By the way, iti mai administrezi ceva in prezent pentru somn?

Succes copilule, si sa-mi dai de veste ca te-ai linistit si ca dormi bine, da? Abia astept sa imi spui ca iti este bine! :-)
Daca ai cumva ceva nelamuriri in ceea ce ti-am explicat sau vrei sa ma mai intrebi ceva, nu ezita!

Take good care and good luck!
I.
0
09-09-2012, ora 11:14
vaniokmd
Nu este medic/terapeut
vaniokmd
ma bucur foarte mult ca nu ati ramas indiferenta la strigatul meu de ajutor si chiar va multumesc mult pentru asta. In prezent urmez Melaxen 1 pastila cu 30 min inaite de culcare si daca nu actioneaza timp de o ora trebuie sa iau Stilnox 10 mg - aceasta mi-a recomandat neurologul. Urmez asta de 1 saptamana si acum simt rezultatul. Adica astazi sunt foarte fericit - am dormit 5 ore dar totusi cand ma trezesc am un sentiment aparte avand impresia ca am atipit un pic, ca e ora 1 sau 2, insa m-am uitat la cias si era 5. Oricum sunt fericit deoarece aceasta noapte mi-a dat sperante ca totul se va aranja si va fi totul bine. Iti multumesc mult pentru sfatul care mi l-ai dat insa vreau sa incerc pana la capat acest tratament (doctorul a zis ca nu e de dorit sa umrez Stilnox ca e puternic pentru mine) daca nu vor da rezultate voi incerca sa-ti umrez sfatul tau. Ideea e ca nu mai vreau multe pastile caci un alt neurolog mi-a recomandat foarte multe pastile care le-am urmat 1 luna si nu au dat nici un rezultat(verospiron, cinarizin, fenozepam, clozepam, persen forte...etc) In legatura cu ce m-ai intrebat da am avut nopti nedormite, odata chiar 3 la rand insa mai dormeam zisua 1 ora 2 dar nici pe ele nu le simteam. Acum e mai bine...cand ma culc am invatat sa inlatur gandurile rele care imi provoaca stres si nervozitate. Nustiu ce sa mai zic. nu mai vreau sa zic nimic, sa uit ca am probleme cu somnul sa uit de frica noptii. Sper sa fie totul bine.. Multumesc inca odata pentru discretie si sinceritate.Multa sanatate! O zi buna!
0
20-09-2012, ora 16:42
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Buna,

Sper sa-ti fie bine cu tratamentul pe care ti l-a prescris medicul tau, nu am idee despre preparatele de care mi-ai spus si pe care ti le-a recomandat, banuiesc ca sunt medicamente; eu una nu sunt adepta medicamentelor din start, ele sunt utile doar in cazuri de urgenta, doar pentru atata lucru le consider "folositoare'; atata vreme cat exista remedii in natura pentru orice boala, de ce sa ne indopam cu chimicale?!
Dar in fine, cum consideri tu... ai grija doar ca aceste somnifere sa nu iti creeze dependenta! Gandeste-te ca ai totusi 19 ani, sa iei medicamente pentru somn de la aceasta varsta nu prea mi se pare ok... nu te aflii chiar intr-o situatie disperata, daca ai ocazia sa mai dormi si ziua cate putin... ce sa mai spun... este chiar lux. Organismul isi regleaza functiile de la sine, mai bine asteapta un timp fara sa mai iei medicamente, si chiar fara alte suplimente, poate iti revii cu somnul de la sine... hraneste-te sanatos si este suficient!

Daca as avea posibilitatea sa mai dorm si eu cate putin in timpul zilei nici nu m-as mai agita, nici macar vreun supliment nu cred ca as mai lua, dar nu imi permit acest lucru.

Asadar, ai mare grija cu somniferele sintetice (medicamentele), ok?

Am citit (recitit), chiar acum cateva zile, intr-o revista, ca fiecare al doilea medicament din lume este practic inutil, iar unele dintre acestea sunt chiar foarte periculoase pentru sanatate, pe aceasta lista aflandu-se printre altele: antidepresive, contraceptive, pilule pentru cancer, boli neurologice, dar si cele impotriva tensiunii, diabetului si bolilor cardiovasculare, etc. Nici nu este de mirare, doar daca te uiti pe prospectul ce insoteste "banalele" comprimate de Ibuprofen, vei vedea cate contraindicatii si reactii adverse pot avea, ce sa mai... toate medicamentele sunt otrava curata!!! Asa ca, inca o data, ai mare grija cu ele! Macar nu le lua pe termen lung... dar banuiesc ca medicul acela ti-a adus la cunostinta deja lucrul asta.

Sper oricum ca te-ai mai linistit! In prezent cum iti mai este cu somnul?

Iti doresc multa sanatate, si fiindca tot incepe scoala: spor la invatat, bafta multa la facultate in general, si la examene in special!! ;-)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •