Intarziere menstruatie; Flutan cauza?

08-05-2016
Evel
Nu este medic/terapeut
Evel
Am facut peeting protejat in urma caruia el a ejaculat, moment in care prezervativul s-a spart. Sunt virgina dar ma intreb daca exista posibilitatea unei sarcini, tinand cont ca obisnuiesc sa am ciclu regulat iar menstruatia mi -a intarziat 10 zile. De 3 luni urmez si un tratament cu Flutan pentru acnee, la recomandarea medicului endocrinolog. Luna trecuta am avut, de asemenea, o intarziere de 6 zile a menstruatiei. As avea motive de ingrijorare referitor la o posibila sarcina sau tratamentul ar putea fi cauza acestor intarzieri?
1 comentarii
0
09-05-2016, ora 14:54
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Daca lucrurile s-au desfasurat asa cum spuneti probabil ca nu este vorba de o sarcina. Este insa foarte probabil ca dereglarea menstruatiei este in stransa lgatura cu tratamentul pe care il urmati si care este un tratament ce influenteaza hormonii. Pe de alta parte, avand in vedere situatia va recomand cu caldura sa aveti mare grija in ceea ce priveste viata sexuala. Dereglarea ciclului menstrual aduce riscuri crescute de sarcina, iar tratamentul pe care il urmati nu recomanda deloc sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.