Interpretare papanicolau

10-12-2014
Diana83
Nu este medic/terapeut
Diana83
buna seara, va scriu cu rugamintea sa ma lamuriti in privinta rezultatului papa nicolau.

'Calitatea frotiului este satisfăcătoare pentru interpretare.
Frotiul comportă celule malpighiene superficiale şi intermediare fără anomalii nucleare. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale. Se observă de asemenea prezenţa de numeroase polimorfonucleare, scuame de keratină anucleate, izolate şi în placard. CONCLUZIE Frotiu negativ pentru o leziune intraepitelială sau malignă.
Modificări celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic. '

Mai am cca o luna pana la programare la dnul doctor, insa am rugat o prietena ce a avut zilele acestea programare sa-i dea rezultatul, iar dnul doctor mi-a transmis ca este ok, insa trebuie facut testul hpv si papanicolau la 6 luni. Sunt f speriata de acest test hpv, intrebarea mea este daca modificarile acelea celulare indica doar prezenta hpv sau poate fi si alta cauza? Mai am o formatiune tumorala de 2 cm pe ovarul stang + lichid in sacul douglas, acum 3 luni am facut si markerii si au iesit bine, iar pana acum un an m-am luptat si cu o infectie urinara cu e-coli de care nu mai scapam. as vrea sa stiu daca toate astea au legatura intre ele.

Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
08-01-2015, ora 19:20
Popa Alexandru
Nu este medic/terapeut
Popa Alexandru
Buna Seara ! Nu, nu au legatura intre ele !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •