Test Papanicolau - bolile cu transmitere sexuala

06-11-2007
Adria25
Nu este medic/terapeut
Adria25
As vrea sa stiu si eu daca un test Papanicolau releva existenta unei boli cu transmitere sexuala?
Mi-am facut un test Papanicolau si rezultatele spun asa:frotiu inflamato si papanicolau II.La sugestii scrie control citologic anual.Ce inseamna asta?mersi
6 comentarii
0
06-11-2007, ora 00:00
Alinutza22
Nu este medic/terapeut
Alinutza22
Und pot sa vad rasp la intreb mea?mersi mult
0
16-11-2007, ora 00:00
gabor simoneta
Nu este medic/terapeut
gabor simoneta
buna, din cate stiu prin testul papanicolau poti afla daca ai o problema, dat nu iti poate spune exact despre ce poate fi vorba, in caz de ceva trebuie investigat mai departe, iar in controlul citologic se face testul papanicolau, deci fa-l anual daca asa iti spune pt a vedea daca exista schimbari.sper sa fi bine
0
02-12-2007, ora 00:00
flori d
Nu este medic/terapeut
flori d
buna, ceea ce poti sa-ti spun eu e ca testul papanicolau se face anual (asa e bine ) si e pentru depistarea cancerului de col.Orice femeie care are viata sexuala e indicat sa-l faca.Rezultatul tau este bun insa probabil ca ai si o inflamatie netratata(indicat ar fi fost sa ti-l citeasca medicul )Legat d unele boli cu transmitere sexuala.le poate depista, aici ma refer mai mult de infectiile date de virusi si care prin natura lor sunt puternice si necesita o urmarire mai atenta a colului uterin toata viata. Daca exista suspiciunea de boala cu transmitere sexuala asta o poti afla atit prin dozari din singe cit si prin analiza secretiei vaginale.Ti-as recomanda sa mergi la un medic.restul hotariti impreuna, dupa caz
0
28-10-2009, ora 09:21
popecaterina
Nu este medic/terapeut
popecaterina
am avut o histerectomie totala la 49 de ani, acu 1 an si 9 luni si vreau sa stiu daca mai trebuie sa fac testul papanicolau pentru ca raspunsurile medicilor pe care i-am intrebat au fost si da si nu, eu nemaistiind ce sa fac.
0
25-03-2011, ora 16:51
CORCOSIMONA
Nu este medic/terapeut
CORCOSIMONA
buna ziua!
recent am facut un test papanicolau cu urmatoarele rezultate: scurgeri vaginale, frotiu satisfacator aspectul colului: fara leziuni vizibile, infectii trichomonas, modificari reactive inflamatie, epiteliu glandular: AGC NOS. Va rog sa-mi traduceti acest test si ce ar trebui sa iau ptr infectia cu trichomonas. Va multumesc.
0
03-10-2011, ora 22:33
luci081
Nu este medic/terapeut
luci081
Buna!
Am si eu o mica problema pe care nu am resit sa o rezolv la ginecolog... Mi-am facut un test Papanicolau ptr ca aveam o secretie albicioasa vascoasa, nu foarte urat mirositoare, iar in timpul contactului sexual si mai ales dupa aveam o usturime, roseata si simteam ca se cresteaza pielea din jurul vaginului. In urma testului mi-a iesit Infectii: Cocobabili si Observatii: frotiul indeplineste criteriul de celularitate minima, celulele zonei de transformare/endocervicale absente, prezenta de celulue superficiale si celule intermediare fara atipii nucleare, dispuse in placare izolate, celule parabazale rare, hematii prezente in nr moderat crescut, rare RMn-uri izolate, celule acoperite de coci si concluzia FROTIU INFLAMATOR. Mi s-a dat tratament pentru 6zile cu: cervugyd ovule seara, poligynax ovule dimineata si spalaturi vaginale cu tantum rossa. Am luat tratamentul o data si acum am mai cumparat reteta inca o data si nu am scapat de problema cu secretia alba si mai ales de usturime, doar de problema urat mirositoare. Dati-mi un sfat pentru acea usturime... Ce este?
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.