Interpretare rezultate analize ginecologie Papanicolau si Ex. microscopic pe frotiu

31-01-2017
Laura 04
Nu este medic/terapeut
Laura 04
Buna ziua! Se poate sa ma ajutati cu inerpretarea urmoatoarelor rezultate?Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat): Flora bacteriana - Normala (flora lactobacilara); Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente; Celule epiteliale rotunde - rare; Celule cu aspect de "clue cell" - absente; Leucocite - rare; Hematii - absente; Trichomonas vaginalis - absent; Levuri - absente
Citologie cervico-vaginala Babes Papanicolaou in mediu lichid: Citologie anterioara - 2014-NILM; Scanare computerizata - DA; Interpretare manuala - DA; Satisfacator - DA; Satisfacator celule endocervicale - DA; Satisfacator metaplaziate - DA; NILM (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne) - DA
Concluzii Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna, ce include celule scuamoase superficiale si intermediare, celule endocervicale si metaplaziate, fond curat al frotiului.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra
1 comentarii
0
08-02-2017, ora 20:14
Marite
Nu este medic/terapeut
Marite
Buna seara ! Am făcut testul papanicolau Babeș iar ca rezultat am primit :
Examenul citologic a fost realizat după recoltare in mediu lichid, etalare in monostrat și colorare prin metoda papanicolaou
Frotiu citologic recoltat in ziua a10a a ciclului menstrual
Pacienta fără antecedente cunoscute de patologie cervicala
Calitatea frotiului este satisfăcătoare pentru interpretare
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale și intermediare fără anomalii nucleare
Celulele malpighiene superficiale și intermediare sunt acoperite de numeroși cocobacili, pe fond " încețoșat"
Concluzie : frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Modificare a florei compatibila cu vaginoza bacteriana ( de interpretat in funcție de tabloul clinic )
V as ruga sa ma ajutați cu un răspuns in sensul ca nu prea am înțeles prea multe deși am mai căutat in dicționare medicale.
Mulțumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •