Interpretare secretie vaginala. Mi s-a spus ca nu am nimic

12-05-2011
DITA38
Nu este medic/terapeut
DITA38
Am facut un control ginecologic pt ca de vreo 1 saptamana am usturimi vaginale, f rar si mancarimi. Scurgerile sunt normale. La examenul de secretie mi-a iesit Trichomonas- negativ, levuri -negativ, doar frecvente leucocite. Mi s-a spus ca n-am nimic, sa fac spalaturi cu ceai de galbenele si atat. Ce pot semnala atunci acele "frecvente leucocite" si de unde senzatia de usturime? Multumesc.
6 comentarii
0
12-05-2011, ora 13:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
PAP ai facut?
0
12-05-2011, ora 13:02
DITA38
Nu este medic/terapeut
DITA38
da, tip 2
0
12-05-2011, ora 13:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Atata scrie? Pare ca nu ai nimic grav, doar o iritatie pe care poti s-o tratezi cu spalaturi, asa cum ti s-a recomandat. Poti folosi ptr spalaturi si tantum rosa de la farmacie. Dar sa nu faci multe zile, 3-4 zile, apoi la 2-3 zile, la o saptamana. Sa refaci testul peste vreo 2 luni. Spalaturile intense nu fac bine florei vaginale, o dezechilibreaza.
Sanatate!
0
12-05-2011, ora 13:17
DITA38
Nu este medic/terapeut
DITA38
da si e m-am gandit la tantum rosa sau citisem despre multi-gyn actigel de la bioclin, oare e bun?
0
12-05-2011, ora 13:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, sunt bune. Si mai bine ar fi daca ai face o saptamana o cura cu ovule Cervugid, face minuni si se poate lua si preventiv, nu-i musai sa ai ceva. Sigur, bine ar fi ca orice iei sa fie prescris de medic, sa nu existe alergii etc.
0
13-05-2011, ora 08:28
DITA38
Nu este medic/terapeut
DITA38
Multumesc frumos pt sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •