Iubitul meu a fost diagnosticat cu Tulburare bipolara | Forumul Medical ROmedic

Iubitul meu a fost diagnosticat cu Tulburare bipolara

40 comentarii 1 2
0
30-07-2019, ora 11:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cand o persoana dintr-un cuplu a fost diagnosticata cu TAB si nu doreste sa ia tratament, ar putea fi util ca partenerul de cuplu sa se concentreze pe efectele comportamentului persoanei asupra relatiei. Daca relatia are de suferit din cauza comportamentului persoanei, s-ar putea eventual incerca abordarea situatia prin prisma unei terapii de cuplu. Terapeutul de cuplu poate fi uneori si un sprijin pentru sublinierea nevoii de initiere a unei terapii medicamentoase

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
30-07-2019, ora 18:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca comportamentul nasol e dat de depresie sau manie, nu avem ce face, comportamentul dat de boala se duce odata cu remedierea bolii, terapia ajuta zic eu in cazul in care comportamentul nasol este in urma problemelor psihologice din trecut, ca acolo se poate lucra, nefiind boala, poate el decide sa lucreze, sa corecteze comportamentele negativa constientizate in urma rerapiei. Cand omul e in manie superhigh ce-i faci ? Nu se poate controla, are energia aia, nu doarme, delireaza uneori, uneori e f iritat, agitat, daca lumea putea controla fazele tab, nu mai era boala grava de tratat toara viata.
In depresie mai merge dar si acolo deca e trist si nu are chef de nimic, celalalt e deranjat.
Trebuie tratament clar, altfel celalalt nu va mai avea viata din pacate. Poate sa se gandeasca sa dea de un barbat sanatos cu care poate avea o viata linistita.
1
25-08-2019, ora 13:25
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Nu va îmbatați cu apă rece ! Boala este ciclică, se repetă la intervale egale de timp. Fugi cât mai poți !
0
25-08-2019, ora 14:31
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Fugi, pana a nu te implica și pe tine in acte antisociale ! Boala este ciclică.
1
11-09-2019, ora 16:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Alexandrina, tulburarea bipolara are diverse grade de severitate si nu ajuta deloc daca stigmatizezi boala in sine.
Boala poate fi bine controlata cu o combinatie de terapie medicamentoasa si psihoterapie, chiar si in cazurile mai serioase.
Asa ca nu e de fugit, ci de luat in serios tratamentul combinat.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
05-07-2021, ora 10:57
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
domnule dr. Rares, FELICITARI pentru postarea de mai sus !
2
11-07-2021, ora 06:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cei cu tab sau apartinatorii se pot inscrie in Asociatia pentru Bipolari si Depresivi Equilibrium. Acolo veti gasi sedinte de grup online gratuite, cu psiholog, pe Zoom si la sediul Asociatiei care se afla in Bucuresti.
Dati cautare pe Google Asociatia Equilibrium si trimiteti mesaj. Veti fi contactati de presedintele asociatiei, domnul Andrei Nistor.
0
20-10-2021, ora 20:11
Hope111
Nu este medic/terapeut
Hope111
@clara_p, mama mea are tulburare bipolara si imi este tare greu sa gestionez situatia, mai ales ca ma afecteaza emotional si pe mine. exista grupuri de suport la asociatia Equilibrium pentru familiile celor cu tulburare bipolara?
0
20-10-2021, ora 21:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Hope111

Da, trimiteti mesaj cu numarul dv. de telefon pe site-ul Asociatiei Equilibrium. O sa va contacteze presedintele asociatiei si o sa va introduca in grupul privat de pe Facebook.
Deocamdata, din cauza Covidului, grupurile se tin pe Zoom.
1
23-10-2021, ora 11:26
Hope111
Nu este medic/terapeut
Hope111
@clara_p Multumesc! M-am inscris. Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul