Jena permanenta in urechi (amorteala) si senzatie ca urechile sunt infundate | Forumul Medical ROmedic

Jena permanenta in urechi (amorteala) si senzatie ca urechile sunt infundate

25-08-2010
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
d-le doctor icvb poate sa fie cauza unei jene permanente in urechi (amorteala) si senzatia ca tot timpul urechile imi sunt infundate?acuz o amorteala dupa cap care coboara spre omoplati si o senzatie ca am nod in gat si parca ma strange ceva de gat.fac mentiunea ca acum aproape un an am facut un ecograf la tiroida si totul este in regula. va multumesc mult pentru atentia acordata.
10 comentarii
0
26-08-2010, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. are legatura ICVB.. cu acele simptome care le aveti.. dar problema este ca.. NU ICVB...este problema. !
La randul ei.ICVB este provocata de o problema la coloana cervicala !!
deci abordarea corecta aproblemei este sa tratati cauza.. adic Coloana cervicala ( cu investigatii la reumatologie) si tratamente specifice !!
rezolvarea problemei la coloana duce la ameliorarea ICVB.. si celorlalte simptome .
Masajul local la coloana cu creme antiinflamatoare in fiecare seara + vazodilatatoare.. + Mg + vit B 6.. amelioreaza mult simptomele.
dar trebuie sa tineti cont si de KG, tensiune arteriala, colesterol.
un consult ORL + audiograma.. ar depista gradul de afectare a nervului auditiv !!!
0
26-08-2010, ora 08:28
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
multumesc mult d-le doctor.am fost la medicul neurolog si mi-a recomandat gabagamma 300 cate 3 cp/zi si cavinton 3 cp./zi timp de o luna de zile.eu sunt cam plinuta si imi este frica sa iau vitamine din grupa b, dar daca trebuie...nu am probleme cu tensiunea sunt hipotensiva(106/75 chiar si un pic mai putin), iar colesterolul este bun.La un consult ORL m-am gandit si eu, dar nu imi ajunge timpul...
0
26-08-2010, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vitaminele chear daca sporesc pofta de mancare putin.. NU adauga kg !
axativa pe legume.. si evitati panea, dulciurile, carne porc, piele gaina, smantana, cascaval.. si va fi OK.
Ginseng 1 fiola dimineta pentru a mari arderea grasimilor si a tonifia circulatia sangvina !!!!
0
26-08-2010, ora 11:46
gamalica
Nu este medic/terapeut
gamalica
Buna ziua!

sunt insarcinata in 14 saptamani si 4 zile. Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a hemoleucogramei:
RBC 4.31
HGB 12.9
HCT 40.3
MCV 93.6
MCH 30
MCHC 32
RDW 14
PLT 214
PDW 16.5
PCT 0.26
MPV 10.4
WBC 9.19
NE 6.84
EO 0.032
BA 0.043
LY 1.63
MO 0.645
NE% 74.5
EO% 0.35
BA% 0.46
LY% 17.7
MO% 7.02
Daca ma puteti ajuta si cu analiza sumarului de urina:
GLU ABSENTA
PRO ABSENTA
BIL ABSENTA
URU NORMAL
PH 8.5
BLD ABSENTE
KET ABSENTI
LEU ABSENTE
Densitate 1.012
Sediment urinar : rare epitelii plate, absenta flora bacteriana

Va multumesc
0
26-08-2010, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic deosebit care sa va ingrijoreze
0
29-08-2010, ora 22:43
Cristian7
Nu este medic/terapeut
Cristian7
Buna Seara !

Dl doctor am o problema majora de ani de zile de care nu i-am dat nici pana azi de cap. am 23 de ani si de cand ma stiu am un miros urat de gura. am impresia ca mirosul vine din gat din zona faringelui, unde se si strange mult mucus dandu-mi senzatia de "nod in gat" si sa imi dreg vocea.ma tot chinui sa il expectorez iar atunci cand il dau afara simt si un miros de putred venind din gat. mai ales dimineata este fte accentuat, si continua pe durata intregii zi. Am fost la o gramada de medici mi-au pus numeroase diagnostice si mi-au prescris o gramada de tratamente, toate fara efect. Am facut de la dantura care este pusa la punct ; Endoscopie la stomac si diverse tratamente pe baza de antibiotice fte tari care mai rau imi faceau si tratamente naturiste diverse fara nici un ajutor; am luat pana si de viermisori intestinali, giardia si altele; Am ajuns pana la extirparea amigdalelor tot fara nici un efect, mirosul persista in continuare. Am facut si o radiografie a sinusurilor nu am puroi la ele. am luat si de candida bucala nizoral pastile, ungerea limbii cu albastru de metil ( limba fiind fte incarcata de culoare albicioasa), spalaturi nazale cu apa cu sare, si bicarbonat de sodiu, etc. Ultimul diagnostic de 1 saptamni mi s-a dat RINITA HIPERTROFICA, , , si tratamentul aferent Apa de mare spalaturi nazale, Paracetamol, Inhalant si aerosoli. am urmat acest tratament 1 saptamana si inca il continuii dar fara nici un rezultat. Va rog mult daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat ceva !! ce credeti ca ar mai putea fi ?Se poate oare sa fie chiar RINITA HIPERTROFICA ?! aceasta sa fie cauza ?! intrebarea mea este de unde tot se strange acel mucus in gat..fte urat mirositor ?! k in principiu m-am gandit ca vine de la sinusuri si ramanand in zona faringelui sa se dezvolte un fel d ciuperca acolo si sa dea acest miros urat, , putred, fetid.Tin sa mentionez ca la efort se amplifica mirosul si imi da senzatia de "gura uscata".
0
30-08-2010, ora 06:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele expuse.. am ramas cu impresia ca problema este gastrica ( limba incarcata + mucoasa uscata+ secretii vascoase aderente) sunt caracteristice pentru refluxul gastroesofagian.
NU ai scris rezultatul de la endoscopiea gastrica.
mai faci o ecografie abdominala, imi scrii cum stai cu Tranzitul intestinal
nu ai scris, cu ce faci Aerosoli !???
pentru un rezultat bun tratamentele care le faci trebuie sa fie insotite si de Regim alimentar Strict
1. NU.. Lapte, bauturi acidulate, fructe citrice, otet si muraturi !!!
2. dupa fiecare masa gargar cu ceai de musetel + putin bicarbonat de sodiu + 2 pic de alcool Iodat.
sau cu apa de gura ( OSSIDENTA)
3. Redigest 3 pe zi. inainte de masa minim 3spatamani pana la 3 luni
4. ACC 200.. 3pe zi.. pentru fluidificarea acelor secretii
5. Sinupret 2 la 8 ore
6. la buzunar Voseptol tab de supt.. sau tic-tac...care le folosesti permanent
0
31-08-2010, ora 11:27
Cristian7
Nu este medic/terapeut
Cristian7
La endoscopia gastrica mi-a iesit helicobacter pylori si am facut un tratament cu antibiotice si pt aceasta. Aerosoli fac cu un antibiotic dar am un lapsus acuma nu imi aduc aminte. Dvs credeti ca poate fi un reflux gastric !!! O sa urmez acest tratament in paralel cu cel de rinita. Este vreo problema ? sper sa nu s bata cap in cap.Pana la urma trebuie sa ii dau de cap :D Va multumesc
0
31-08-2010, ora 11:28
Cristian7
Nu este medic/terapeut
Cristian7
O sa fac si o ecografie pt tranzitul intestitnal si o sa va spun rezultatul.
0
31-08-2010, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se pot faca impreuna acele tratamente
Vorbim dupa 15 septembrie ( daca nu gasesc internet unde merg in concediu)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: