Urechea dreapta infundata

08-07-2016
y0z
Nu este medic/terapeut
y0z
Buna ziua stimate domnule Dr. Flueraru Valeriu,

In urma cu aproximativ doua saptamani mi s-a infundat urechea dreapta si a inceput sa tiuie (fara a avea dureri), stand pur si simplu in pat.
Am stat asa 5 zile, apoi am mers la un control ORL, medicul s-a uitat in interiorul urechilor si in nas, mi-a spus ca nu am dop de ceara si ca este posibil sa fie ceva secretii in spatele timpanului, fiind blocata trompa lui Eustachio. Mi-a prescris urmatorul tratament pentru o perioada de 10 zile: spray nazal Nasonex (cate 2 pufuri in fiecare nara la 12 ore), Aerius (1 compirmat pe zi), Nurofen (1 comprimat la 12 ore) si mi-a spus ca in 4-5 zile ar trebui sa vad ceva rezultate pozitive. A trecut o saptamana de atunci, dar nu s-a schimbat nimic, urechea este la fel de infundata, tiuie in continuare, iar nara dreapta este de asemenea infundata.
Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare? Precizez ca in urma cu aproximativ 14 ani am avut otita la aceeasi ureche, am plans din cauza durerii, iar atunci am impresia ca mi s-a prescris antibiotic.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si va doresc sanatate!

Cu respect,
Ovidiu Florea
7 comentarii
1
08-07-2016, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tiuitul si scaderea auzului. fara prezenta dopului de cerumen..este un semn de probleme grave de circulatie cerebrala.. care poate afecta nervul auditiv
2 ca sa se puna un diagnostic corect si a exclude aceste 2 diagnostice
. otita seroasa banuita de medicul ORL
. afectarea nervului auditiv
ESte urgent necesar de facut o Audiograma si o timpanograma
3 daca exista clinica ORL cu medic ORL de urgenta.. mergeti la spiital
daca trebuie asteptat pana luni
adaugati la tratament
stugeron tab 3 pe zi
magneziu + Vit B 6 2 pe zi
nasul trebui desfundat cu Bixtonim si dupa adminiistrat nasonexul
urechea trebuie incalzita cu ceva cald uscat( perna electrica..s.a.)
4. se monitorizeaza Tensiunea arteriala
NU se consuma grasimi animale din lactate si mezeluri
se consuma multa apa plata si ceaiuri pentrua fluidifica sangele
0
12-07-2016, ora 10:48
y0z
Nu este medic/terapeut
y0z
Stimate domnule Dr,

Va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt, faceti un lucru deosebit prin raspunsurile pe care le oferiti pe acest site.
Am fost ieri pe seara la urgenta la Institutul "Prof. Dr. D. HOCIOTA" din Bucuresti si mi-au zis ca este necesar sa revin astazi pentru audiograma si impedancemetrie.
M-am dus astazi, am facut audiograma, la impedancemetrie nu venise doamna Dr., dar mi s-a spus sa merg cu audiograma la domnul Dr., deoarece din aceasta ar reiesi ca nervul auditiv este afectat in zona 4000-8000 Hz.
Am urcat, i-am prezentat domnului Dr. audiograma, m-a intrebat de cat timp stau cu urechea asa, i-am zis ca de 2 saptamani si mi-a zis ca ar fi fost bine sa vin imediat deoarece sansele de recuperare ale nervului ar fi fost mai mari. Mi s-a spus ca am de ales: sa raman internat cateva zile pentru a-mi face perfuzie sau sa-mi dea tratament pentru acasa, am ales a doua varianta.
Am primit urmatorul tratament: Medrol 16 mg - schema 4, 3, 2, 1 cp/zi - 3, 3, 2, 1 zi, dupa masa, Omez 20 mg - 1 cp/zi cu 30 de min inainte de masa, Pentoxi Retard 400 mg - 2 cp/zi (20 zile), Piracetam 800 mg - 1 cp x 3/zi (20 zile), Milgamma N - 1 cp x 3/zi (20 zile). Mi s-a spus sa revin peste o saptamana pentru a repeta audiograma.
Audiograma am incarcat-o: https://s31.postimg.org/a5qoqaf8b/Audiograma.png
Care este parerea dumneavoastra? Trebuia facuta si timpanograma, este in regula tratamentul?
Va multumesc si va doresc sanatate!

Cu stima,
Ovidiu Florea
2
13-07-2016, ora 07:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut audiograma
NU mai este cazul de timpanograma fiindca e clar ca NU este otita seroasa
ai afectat nervul audiitiv pin zgomot puternic de boxa sau casti
posibil si de la o dereglare de circulatie cerebrala..de la oboseala, energizante, cafea...
tratamentul este corect in acest caz
0
13-07-2016, ora 20:06
y0z
Nu este medic/terapeut
y0z
Va multumesc pentru raspuns domnule Doctor.
Nu ascult muzica la volum exagerat de ridicat.
Este adevarat ca in ultima perioada am fost cam stresat, iar in ziua in care s-a intamplat m-am enervat extrem de tare, apoi imediat s-a instalat problema. Sa fie asta cauza, credeti ca sunt ceva sanse sa-mi revin daca incerc sa ma deconectez putin de la toate?
Sanatate!
1
13-07-2016, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 obligatoriu trebuie sa te deconectezi
problema se rezolva mai simplu daca esti calm si gandesti mai lucid
2 daca luai un calmant, , Valeriana si un Magneziu cu B 6 se rezolva problema in aceiasi seara
0
22-07-2016, ora 11:33
y0z
Nu este medic/terapeut
y0z
Stimate Domnule Doctor,

Dupa 10 zile de tratament nu se vede nicio imbunatatire, am generat online frecvente mai mari de 4000 Hz, iar urechea dreapta este moarta, sub 4000 Hz pare a fi in regula.
Cred ca este cazul sa iau legatura cu un neurolog pentru investigatii RMN, dumneavoastra ce parere aveti?

Va multumesc!
0
24-07-2016, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nerv MORT... si ne tratat in primele 5 zile.. mort ramane
nu mia ajuta nici investiagtiile si nici tratamentul
o sa mergi la ORL..sa faca audiograma si sa vezi daca e cazul sau nu de aparat auditiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •