L glutamina

07-02-2023
Addycted
Nu este medic/terapeut
Addycted
A luat cineva amino acidul L glutamina în schizofrenie am auzit ca e foarte bun eu am încercat și glicina si ma ajuta destul de mult!!!
8 comentarii
1
07-02-2023, ora 21:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce este glicina asta si in ce sens te ajuta in schizofrenie?
Am si eu o planta in curte care se numeste glicina.
1
08-02-2023, ora 10:03
Addycted
Nu este medic/terapeut
Addycted
Este un amino acid ajuta și pe simptomele cele pozitive merge și pe tulburarea bipolara eu am luat glicina pastile care se țin sub limba și ma ajuta în schizofrenie urmează sa îmi iau și l glutamina și asta este tot un amino acid este carburantul creierului și cred ca e buna și asta!!!
1
09-02-2023, ora 11:16
360
Nu este medic/terapeut
360
in topicul trecut scriai ca vorbesti de planta... eu te intrebasem de care glicina vorbesti, daca-ti aduci aminte... acum zici ca vorbesti de aminoacid. asta e semn ca nu prea stii ce ai luat.

asa ca pe scurt, aminoacidul este o proteina. proteinele se gasesc in special in oua, carne, leguminoase, branza/cascaval (in acestea fiind mai abundente). exista aminoacizi esentiali si neesentiali. cei esentiali trebuie luati din mancare, cei neesentiali pot fi produsi de catre corp. glicina este neesential, deci nu trebuie sa-l iei din supliment, mai ales ca il iei oricum din mancare...

proteinele ajuta in mare parte la sustinerea musculara, si nu numai.. ajuta si la refacerea tuturor tesuturilor din corp

ca-l iei din supliment probabil ca nu iti face rau.

de cat timp iei, in ce doza si ce fel de schimbari ai observat ?
1
09-02-2023, ora 12:17
Addycted
Nu este medic/terapeut
Addycted
Nu m.am documentat asa bine dar este bun pe mine ma ajuta în schizofrenie a dispărut accea tulburare a mai rămas doar mici impresii care mi le fac tot eu
1
09-02-2023, ora 13:34
360
Nu este medic/terapeut
360
e util sa spui ce doza iei si ce simptome ti-au disparut ca sa stie si altii in ce fel a ajutat suplimentul.
1
09-02-2023, ora 14:04
Addycted
Nu este medic/terapeut
Addycted
600 mg dar depinde ce supliment ei sunt de mai multe feluri!!!!
1
11-07-2023, ora 05:35
Helga90
Nu este medic/terapeut
Helga90
Buna ziua, Multumesc foarte milt pentru sfat. Puteti va rog sa imi spuneti pentru glicina ce marca de medicament ati folosit?

Pe curand,
1
11-07-2023, ora 06:40
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Pe mine nu m-a ajutat glicina in schizofrenie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •