Leponex sau Abilify?

11-08-2020
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
As vrea sa va intreb pt schizofrenie paranoida, Leponexul ajuta mai mult, sunt efecte adverse mai mari?cum se ia pastila? Momentan iau Abilify dar tot aud voci. Un medic mi-a spus ca nu imi vor disparea halucinatiile, ca sunt cazuri in care nu dispar.
5 comentarii
1
11-08-2020, ora 16:53
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna, Leponex se da in general când celelalte neuroleptice încercate nu dau rezultate.Leponex-ul sedează foarte tare, de asta se ia seara, dar trebuie și să faci analize de sânge periodic, sa verifici, când iei leponex că e posibil afecteze nu știu ce in sânge.Dar se zice că e un antipsihotic foarte eficient, se da de obicei că ultima soluție.Rispolept ai incercat?Pe mine Rispolept solutie m-a scos din delir și auzit voci.Ce-i drept doza mare.Acum fac injecție cu Rispolept Consta și e foarte ok la schizo, nici urmă de simptome schizofrenice.
1
11-08-2020, ora 17:09
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Buna,
Da am incercat Rispolept. Am sa vad ce am sa iau. Multumesc de informatie.
1
12-08-2020, ora 05:38
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Buna,
Vreau sa te intreb Rispolept il iei injectabil si daca da, la cat timp il faci?
1
12-08-2020, ora 17:23
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Da injectabil, se face 1 data la 2 saptamani in umăr sau in fesa după cum vrea pacientul și sunt de mai multe dozaje, eu îl fac pe cel de 50 mg inj...
A zis doctorul că e foarte bun și le-a mers bine la multi dar cred ca mai întâi trebuie sa te obișnuiești ceva timp cu Rispolept solutie și apoi treci pe injecție, in prospect scrie că se face doar celor ce au mai luat Rispolept solutie..
Leponex cică ar fi cel mai eficient antipsihotic pentru cei ce nu le merge altceva, dar e și printre cele cu cele mai multe reacții adverse.
1
17-08-2020, ora 11:52
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Trebuie sa mergi si la sedinte de psihoterapie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul