Les sau poliartrtita? Compatibila cu sarcina?

11-03-2006
ionela
Nu este medic/terapeut
ionela
Buna ziua. Ma numesc Ionela si as dori cateva informatii despre riscul sarcinii(sunt insarcinata in 2 luni) in cazul in care am urmatorele modificari ale probelor biologice: nr. leucocite mic (2500-3000), vsh 35-40mm/h, Tymol 16, electroforeza- gammaglobuline 28-30 restul normal, factor reumatoid prezent, aslo normal, CRP absent, factor antinuclear absent, celule lupice absent, ac. antistreptolizina normal, TGP 17U/l, fara Aghbs sau HCV si n-am avut niciodata nici o manifestare clinica. Racesc frecvent (pneumonii repetate) si in rest nu ma supara nimic. Am un copil, dar il vreau pe al doilea (la prima sarcina am stiut de modificarile hepatice, dar nu le-am luat in seama). Am fost la Colentina si la Centrul Reumatologic, dar mi s-a spus ca sunt un caz iesit din tipar si poate e LES sau poliartrita, desi analizele specifice acestor boli sunt negative sau au valori normale. Imi doresc enorm acest al doilea copil. Va rog, un raspuns cat mai repede.
1 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Ceea ce trebuie sa va ingrijoreze sint valorile mari ale gamaglobulinelor, vsh -ul si timolul, cit si nr. mic de leucocite, celule care raspund de imunitatea organismului, de aceea raciti atit de usor.N-ar fi rau daca ati lua imunnostimulatoare, chiar naturiste, avind in vedere sarcina, si numai dupa 4 luni de sarcina. Odata cu marirea sarcinii, ficatul va fi din ce in ce mai solicitat, se impune astfel un regim dietetic fara grasimi, prajeli, dulciuri concentrate, alimente cu conservanti, colloranti, nimic din comert si mai mult fiert sau la cuptor, sucuri naturale, legume.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.