rosu in gat si febra mica

24-11-2008
Llaura
Nu este medic/terapeut
Llaura
De mai bine de o luna si jumatate am rosu in gat si febra mica 37, 1-37, 6. Ce poate fi? am luat paracetamol dupa care am urmat un tratament de 10 zile de antibiotice dar fara rezultat.VSH-ul e foarte bun, si analizele la gat sunt negative.pentru gat am luat strepsils, trachisan, dolo-angin.am fost si la pneumolog, nici acolo nu au vazut mare lucru vor sa mai faca analize mai amanuntite.nici ei nu stiu ce e cu mine, am fost racita si nu-mi trece.am facut analizele generale acum 2 luni si erau bune.nu mai stiu ce sa cred sper sa ma ajute cineva si un doctor daca se poate.Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
24-11-2008, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Laura!
nu am inteles din mesaj. daca ai fost vazuta la ORL !!!?
Dureri de gat pot fi din mai multe cauze.
1. in fectie virala sau bacteriana.. pentru care vad ca ai luat tratament si nu a dat rezultat.
2. la persoane cu problema gastrice si reflux gastro-esofagian. se produce o iritatie locala care este mentinuta si de alimentele acre. condimentate si bauturile acidulate.
3. o sinuzita cu drenajul secretiilor spre faringe poate mentine acele simptome care le acuzi.
0
24-11-2008, ora 19:46
Llaura
Nu este medic/terapeut
Llaura
Multumesc pentru raspunsul rapid.Nu am fost la ORL.am fost trimis la pneumologie unde au luat probe si din gat direct dar si sputa.ambele au iesit negativ.dar gatul e foarte rosu.ce as putea sa iau pentru gat?de obicei nu am deloc probleme pot sa beau rece.Are legatura pneumonia cu gatul rosu?ma doare un pic si ceafa si urechea dreapta, ar trebui sa ma duc la ORL?
0
25-11-2008, ora 22:00
Llaura
Nu este medic/terapeut
Llaura
Multumesc pentru mesaj.e ceva foarte ciudat.am gatul rosu ma si doare dar analizele sunt bune.am incercat sa nu beau apa minerala cum a zis dl dr Fvaleriu si parca nu mai e chiar asa de rosu si multumesc pentru sfat.Acum vor sa ma trimite la infectioase pentru mai multe analize desi VSH-ul e foarte bun 2mm/1h 4mm/2h.nu stiu la ce sa ma gandesc ce am?ma cam sperie gandul asta, daca e ceva mai grav? am titoidita are ceva legatura oare cu febra?dar atunci de ce am gatul rosu?La plamini au mai facut niste analize (bronhoscopie)vineri aflu mai multe.multumesc pentru adresa de e-mail si pentru urari!acum imi dau seama ce mult inseamna sanatatea la 29 de ani.pana acum n-am apreciat.as dori si un bebe insa acum trebuie sa astept.Multa sanatate !
0
01-06-2011, ora 15:23
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Laura, spune-mi te rog mult in ce consta bronhoscopie si daca e dureroasa. si eu trebuie sa fac. am cam aceleasi pb ca si tine. numai ca la mine vsh si leucocitele imi ies mereu marite. amigdalitele imi sunt mereu umflate. acum ma dor groaznic, iar eu sunt polialergica si nu iau deloc medicamente
0
16-06-2011, ora 22:56
mihaelabgd
Nu este medic/terapeut
mihaelabgd
Aceasi problema o am si eu... de aproape 3 saptamani am rosu in gat si subfebrilitate 37, 4 uneori 37, 8.
In prima faza m-am prezentat la medic cu 2-3 pete mici rosii pe mucoasa bucala ( obraz interior) nedureroase, si care cred ca nu erau afte- pareau ca o acumulare de sange +cheilita+ rosu in gat + subfebrilitate

Mi sa prescris klabax 5 zile si tantum verde spray-- nu mi-a trecut; la 1 zi distanta mi-am facut analizele care sunt perfect curate hemoleucograma, biochimie sange + urina, vsh, coagulare, sediment urinar, electroforeza, serologie si Plus Exudat faringian : Streptococ beta hemolitic absent ( avand dureri articulare mai vechi la genunchi si sold-); dupa care medicul de familie la urmatoare vizita nu stia daca sa ma trimita la infectioase sau sa imi dea Zinnat.. si a optat pentru varianta a 2 a- zinnat si spray Bioparox. 7 zile.. acum sunt la a 3a zi de zinnat si ma rog sa-mi treaca ca urasc sa umblu prin doctori

acele pete micute mi-au mai aparut in 3 sapramani de cateva ori, dar dispar si sunt ca niste intepeturi de ac; iar cheilita= revine si ea ; colturile gurii sunt usor imflamate si se crapa.

e posibil ca analizele sa fi iesit perfecte din cauza ca durata intre tratamentul cu antibiotic si analize a fost foarte mic de 1 zi??Nu inteleg de ce inanite de a se prescrie un antibiotic nu se face un exudat?! Help pls; astept sugestii, ideii
0
17-06-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas, gat sau urechi.. se trateaza la ORL.. nu la medicul de familie
gatul poate ascunde foarte multe cauza a acelui rosu in gat...
pentru asta se mai fac 6 ani de rezidentiat ORL.. ca sa cunoasca mai mult in acesta specilitate decat medicul de familie
0
17-06-2011, ora 09:28
mihaelabgd
Nu este medic/terapeut
mihaelabgd
multumesc pentru raspuns, Cred ca la urmatoarea vizita o voi ruga sa-mi dea o trimitere la ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •