Lucrare dentara - Portelan cu crom-nichel | Forumul Medical ROmedic

Lucrare dentara - Portelan cu crom-nichel

03-11-2016
Rinzler
Nu este medic/terapeut
Rinzler
Buna Ziua.

O intrebare :

In partea de sus la toti dintii pe care ii mai am s-au scos nervii si au fost tratati, medicul cu care eu colaborez am hotarat ca este timpul ca pe acesti dinti sa pun lucrare fixa din Portelan cu schelet Crom-Nichel.

Medicul mi-a sugerat ca lucrarea sa se faca din doua bucati mari, stanga/dreapta.
Acum nu stiu cum este mai bine pentru mine ! sa se execute lucrarea din 2 bucati ? sau sa fie o singura bucata care sa acopere practic toti dinti ?
Ce ma sfatuiti ?
1 comentarii
0
07-11-2016, ora 07:35
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va sugerez ca lucrarea sa fie facuta din cat mai multe bucati sau chiar si coroane individuale acolo unde se poate face.
Este mult mai bine pentru gingia dumneavoastra si pentru modul in care veti putea intretine si igieniza in timp aceste lucrari.
Cat despre optiunea de a va face pe suport de Crom-Nichel, v as sugera sa va mai ganditi si sa analizati un pic si alte optiuni pe care le mai aveti si le puteti face.Din multe puncte de vedere crom-nichelul este depasit ca si material folosit pentru suportul lucrarilor pe ceramica.Sunt materiale mult mai noi si mai bine si mai usoare si biocompatibile cu corpul uman.
Este necesar un consult pentru a va explica mai pe larg aceste optiuni pentru a face o alegere cosntienta si a nu avea regrete mai tarziu si ca aceasta lucrare sa va tina cat mai mult cu putinta.
O zi buna va urez!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •