luxatie congenitala bilaterala de sold operata

06-08-2010
tierean
Nu este medic/terapeut
tierean
am 20 de ani, am fost operata la ambele solduri la virsta de 3-5 ani si am ramas cu o diferenta de lungime de aprox 4 cm intre membrele inferioare:
de ceva timp am dureri mari de coloana, provocate de aceasta diferenta
intrebarea este: pot corecta diferenta de lungine printr-o proteza de sold, la aceasta virsta?
daca da ce clinica imi recomandati?
va multumesc
5 comentarii
0
08-08-2010, ora 18:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-as recomanda sincer sa amanati operatia pana pe la varsta de 40-50 de ani, fireste cu conditia absentei unor dureri invalidante si a unui perimetru de mers de 500-1000 m.
Proteza de sold reprezinta o solutie extraordinara, practic revolutionara, insa trebuie rezervata pacientilor de 50-70 de ani, avand in vedere durata de viata extrem de scurta a acestor proteze in cazul tinerilor (4-5 ani, fata de 20 ani in cazul varstnicilor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-08-2010, ora 10:41
tierean
Nu este medic/terapeut
tierean
multumesc pentru indicatie dar totusi as dori sa ma lamuriti daca proteza de sold rezolva problema diferentei de lungime? aprox 4 cm
0
22-08-2010, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie examinata cauza diferentei de lungime: fie este vorba despre coxa-vara, fie este o problema diafizara sau epifizara inferioara.
Proteza de sold poate rezolva multe aspecte, chiar si o scurtare de aceasta natura, cu conditia ca aceasta scurtare sa fie proximala si nu diafizara.
Nu cred ca se pune la 20 de ani problema protezei de sold, iar daca urmariti doar alungirea membrului prin intermediul protezei, este o iluzie.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Picior
0
23-08-2010, ora 10:02
tierean
Nu este medic/terapeut
tierean
va multumesc din suflet
este vorba despre coxa vara, insa nu am mai facut o examinare a soldului de ceva vreme, ultimul diagnostic era acesta. Totusi pentru mai multe detalii, cind si unde as putea sa va contactez?
0
23-08-2010, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu ma ocup direct doar de Glezna si Picior, prin urmare trebuie sa luati legatura cu un ortoped generalist, cu buna experienta in asemenea patologii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •