ma puteti ajuta cu niste sfaturi

96 comentarii 1 2 3 4
0
09-01-2012, ora 17:57
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
nu stiu ce am dar o sa imi refac sputa, exudat nazal, coprocultura aslo vsh si hemoglobina dar mai mult ca sigur ca aslo si vsh e tot mare, iar de ieri am tensiunea tot 140 cu 85 puls 70 si imi zice ca aia mare nu e buna, ekg si eco mi-a iesit bune nu am nimic nervos stresat nu sunt sper doar sa nu mai ajung cum eram inainte
0
09-01-2012, ora 18:01
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
laboratorul unde fac in general analize daca gaseste ceva iti da si antibiograma
0
09-01-2012, ora 18:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Fii atent ca nu la antibiograma m-am referit ci la - ANTIFUNGIGRAMA.
este cu totul altceva si numai daca ceri asta cei de la laborator insamanteaza pe un mediu de cultura - din secretia data de tine.
Asa se afla ce ciuperci cresc acolo si la ce substante sunt sensibile - pentru a face un tratament corect.
La fel este si in cazul antibiogramei, numai ca aici se cauta bacteriile, nu ciupercile. Sper ca ai inteles acum care este diferenta.
Cere sa se faca amandoua - antibiograma si antifungigrama.
In special la sputa!
Exudatele le repeti? cere si acolo.
Nu te speli inainte de analiza, nu mananci si nu bei apa, deasemenea sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic sau antifungic.

VSH-ul este mare din cauza infectiei.
Nu este bine ca a inceput sa fie afectata si inima. Grabeste-te cu analizele alea!!!
De ce nu te internezi, mai bine? Se fac analize mai amanuntite.
0
12-02-2013, ora 10:49
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
buna ziua am revenit pe forum inca de la inceput va multumesc din suflet pt sfaturi a trecut ceva timp de atunci iar problemele mele au disparut in totalitate bolnav nu am mai fost nici macar racit, doar propolis iau dimineata(nu din magazine naturale)cunosc pe cineva prieten de familie care are albine si se ocupa cu asa ceva si stiu ca e propolis natural 100%, , intre timp mi-am mai facut niste analize hemoleucograma completa, vsh, aslo, tgo, tgp analize de urina, tsh, ft4, exudat farigian, exudat nazal, examen coproparazitologic, doar indice de distributie a eritrocitelor mi-a iesit mic adica 11% iar minimul era 11, 5% max 14, 5%, pdw marit 17% max 16, 5% in rest nimic oricum cred ca la nimeni nu poate iesi analizele perfecte
0
12-02-2013, ora 11:00
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
imediat dupa ce mi-am terminat tratamentul mi-am facut coprologicul si mi-a gasit musafiri nepoftiti oxiurii am luat tratament si mi-a trecut cred ca de vina era sotia(lucreaza la o gradinita)ca eu nu am avut probleme de genul asta, a luat si ea medicamente iar acum mi-am mai facut analiza si nu mai am nimic
0
25-02-2013, ora 21:39
Anna 15
Nu este medic/terapeut
Anna 15
Salut.
Sunt fata, am 15 ani si de aproximativ un an imi trosnesc foarte tare degetele de la maini, picioare si imi trosnete foarte tare spatele si ma doare.
Am consultat un doctor in legatura cu durerile de spate si mi-a spus ca este din cauza bilei care este lenesa.Mi-a dat o reteta cu niste pastile si un ceai foarte amar.Am tinut regim aproximativ 2-3 luni resprectand tratamentul, iar cand am observat ca durerile de spate au disparut (desi inca imi trosnea sptele) am incetat sa mai tin regim si sa mai iau tratamentul. Acum au reinceput durerile de spate, nu pot sta in picioare mai mult de o ora fara sa ma doara spatele (trebuie sa mi-l trosnesc ca sa mai pot rezista inca 30 de min, dupa care iar sa il trosnesc).Vreau pareri de la un medic in masura de a da sfaturi.Trebuie sa ma reapuc de tratament, sau doar sa tin regim pentru a pune bila in miscare?
Si de ce imi trosnesc degetele de la maini, de la picioare si spatele? Este grav? Exista vreun remediu? Caci m-am lamurit doar in legatura cu durerile.
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: