Anxietate si atacuri de panica | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si atacuri de panica

26-07-2020
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Buna ziua.Problema mea a inceput acum 10 ani.Pe fond de stres si oboseala aveam in permanenta stări de rau amețeala si multa frica de orice.Am fost la medic psihiatru si am luat 1 an cipralex.Am revenit la ce am fost.Dupa 4 ani in urma unor șocuri ( moartea tatălui si avort spontan la 6 luni) am ajuns la alt medic care m-a ajutat cu tratament cu serlift pe care l-am luat 1 an si 3 luni.Acum ma confrunt cu aceeași problemă si ma chinui de un an și ceva incerc cu diverse tratamente cu spitomin, prozac si o grămadă de suplimente naturiste. Am făcut chiar și acupunctura 12 sedinte fără rezultat.De curând am schimbat medicul pentru ca ultima oara mi-a dat pasiflora desi stie in ce stare sunt.Actualul medic mi-a dat si iau de 8 zile trittico 1/3 Seara.Eu oricum nu am probleme cu somnul.Dorm ce este drept dar ziua sunt tot cu ameteli si frici.Mi-e foarte greu să rezist in fiecare zi la servici.Daca cineva trece prin asa ceva mi-ar fi de ajutor un sfat.Faptul că medicul care l-am avut m-a " abandonat" mi-a luat speranta ca vreodata o să gasesc un tratament care sa ma ajute sa fiu ca inainte.
12 comentarii
1
26-07-2020, ora 15:12
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.

Recomand sa faceți psihoterapie în paralel cu tratamentul medicamentos.
2
26-07-2020, ora 18:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rugati medicul sa va dea Seroxat. E cel mai bun pe anxietate si atacuri de panica.
0
26-07-2020, ora 19:47
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Multumesc Clara.Tu l-ai luat singur in s chema sau si cu alt medicament.La tine cum a fost.Ai avut reactii adverse.Dupa cat timp au trecut?
1
26-07-2020, ora 22:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Singur. Nu am avut efecte adverse. Mi-am revenit din primele zile. E foarte bun.
0
27-07-2020, ora 21:50
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Multumesc Clara.O sa vorbesc cu medicul meu să vedem dacă imi da să încerc.Nu mai pot.Azi a fost o zi de coșmar.Atacuri de panica toata ziua cu tensiune si toate stările posibile.Si toate la servici.De abia am ajuns acasă.Pana să iei seroxat ai mai incercat ceva?Iti multumesc ca imi răspunzi.
1
28-07-2020, ora 14:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am luat 3 luni Xanax si 6 luni Venlafaxina dar Seroxatul m-a vindecat. De 10 ani nu mai iau nimic pentru anxietate.
0
30-07-2020, ora 14:34
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Buna Clara.Am fost azi la medic si mi-a dat si mie seroxat.O sa incep cu jumate pentru 4-5 zile dupa care voi.lua o pastila.Sper sa aiba acelasi rezultat bun ca si la tine fără reactii adverse.Multumesc.Sper sa mai ținem legătura.
1
30-07-2020, ora 15:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AliaG

Ma bucur mult! Aveti rabdare 2-4 saptamani cu Seroxatul. E un medicament foarte bun. O sa va reveniti!
Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc!
0
31-07-2020, ora 11:51
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Clara, stau cu medicamentul in mana si nu pot să îl iau de frica posibilelor efecte adverse. Cum să fac să nu mă mai gândesc.MI-E FRICA.CUM SA FAC????
1
31-07-2020, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa incepeti cu jumatate de pastila. Nu are ce efecte adverse de temut sa dea jumatate de pastila.
0
31-07-2020, ora 17:45
AliaG
Nu este medic/terapeut
AliaG
Am luat 1/4.Asa a lucrat creierul meu pe moment.O fi si de la căldură dar am niste dureri de cap.Oare am voie să iau un paracetamol sau altceva?
1
31-07-2020, ora 18:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti voie sa luati Paracetamol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul