Atac de panica

01-07-2020
LorelaiClaudia
Nu este medic/terapeut
LorelaiClaudia
Cred eu ca din cauza pandemiei mi se intampla aceste lucruri: simt ca nu am aer ca un nod in gat si am nevoie sa respir adanc, plâng încontinuu si nu ma pot controla, ma enervez din orice, nu pot sa dorm.Acum câteva zile am fost la medicul de familie si mi-a prescris anxiar si coaxil. Am luat 2 zile dar imi e teama sa nu fie prea tari. Ce sa fac?Cum sa ma calmez?Sa le iau in continuare? O sa imi mai revin?
8 comentarii
0
01-07-2020, ora 11:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ce va face sa credeți ca este din cauza "pandemiei"?
0
01-07-2020, ora 11:56
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Din descrierea simptomelor pare un sindrom anxios-depresiv, dar un diagnostic sigur se pune în cabinet. Pandemia probabil nu a făcut decât să stimuleze o anumită schemă cognitivă, iar modul de a reacționa la un anumit factor de stres și-a spus cuvântul. Mergeți la un psiholog clinician cu experiență să vă pună un diagnostic sigur apoi pe baza diagnosticului veți urma ședințe de psihoterapie pentru a învăța să gestionați situațiile întâlnite, sau ședințe de psihoterapie concomitent cu medicație.
0
01-07-2020, ora 14:15
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.

Recomand sa mergeți la un medic psihiatru pentru un consult. În paralel cu tratamentul medicamentos puteți face psihoterapie.
1
01-07-2020, ora 15:02
Alexandra667
Nu este medic/terapeut
Alexandra667
Plimbati-va, ascultati muzica relaxanta sau care va place, rasfatati-va putin, din cand in cand. Mergeti in natura.
0
01-07-2020, ora 15:17
LorelaiClaudia
Nu este medic/terapeut
LorelaiClaudia
Aceste atacuri au început atunci când situatia aceasta cu pandemia s-a agravat iar eu am inceput sa imi fac tot felul de scenarii in cap. Dar pe langa acestea, eu si in trecut am fost stresata, nopți nedorite pentru ca l-am îngrijit pe tatăl meu bolnav. Poate si asta sa fie un motiv, poate si faptul ca anul trecut a decedat.Nu stiu.
1
01-07-2020, ora 21:03
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Cum vă dați seama daca sunt tari
sau nu medicamentele asta e dilema mea?
0
02-07-2020, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E foarte slab tratamentul dv. Coaxilul e cel mai slab antidepresiv care exista iar anxiarul nu il veti lua prea mult ca e benzodiazepina si da dependenta. Se ia doar la inceputul tratamentului ca sa va acomodati cu el. O sa fie bine!
Ar fi ideal sa discutati si cu un psiholog.
1
02-07-2020, ora 22:32
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 2
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
In primul rand, pe mine ma revolta faptul ca medicul de familie v-a dat reteta pentru medicamente psihiatrice! Dupa logica asta si medicul ginecolog poate prescrie niste psihiatrice, sau ceva pe zona gastro, ca doar e pe aproape de zona lui de "interes" si tot e medic si el, nu?! Am intalnit de prea multe ori persoane "tratate" psihiatric, cu Xanax, de medici de medicina muncii, sau de familie, chiar si neurologi, sau medici de alte specializari, ca deja nu mai am toleranta cu ei cand isi depasesc atributiile, fara sa isi dea seama ca pot face mult rau.
Cel mai indicat ar fi sa mergeti la un psihiatru pentru tratament, in plus, sa urmati un program psihoterapeutic in paralel. Suntem destui psihologi care putem deconta serviciile.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.