Ma simt agitat, nu am rabdare

23-03-2022
florin0
Nu este medic/terapeut
florin0
Buna ziua. Din cauza bolii pe care o am, schizofrenie paranoida, nu pot iesi din casa si drept urmare trebuie sa imi petrec majoritatea timpului in pat, dar mi-e foarte greu sa stau in pat ca ma simt agitat, nu pot sa stau locului. Nu am rabdare sa ma uit la ceva pe YouTube sau sa stau pur si simplu in pat. Nu pare ceva grav Dar e foarte greu sa nu poti sta relaxat sau sa stai locului in pat. Imi puteti da un sfat ce pastile sa iau ca sa imi treaca starea asta de agitatie si daca stiti de la ce ar putea fi?
18 comentarii
1
23-03-2022, ora 14:55
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Poți lua Nervocalmin de zi, sau Xanax. Cred că simptomele sunt de la tratament.
1
23-03-2022, ora 17:06
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
E posibil sa ai putina acatisie de la tratament.Asa am avut și eu la începutul tratamentului dar mie mi a trecut de la sine.
1
23-03-2022, ora 20:04
florin0
Nu este medic/terapeut
florin0
Eu sunt asa de cativa ani, nu mi-a trecut de la sine.
1
24-03-2022, ora 09:41
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Vorbește cu doctorul și zi I poate ti schimba tratamentul sau îți dă un calmant.
1
24-03-2022, ora 16:40
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbește cu medicul psihiatru poate îți mai adaugă ceva la schema de tratament, nu lua la întâmplare ceva ce-ți poate face mai mult rău decât bine.
1
30-03-2022, ora 17:34
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Anxiar sau Xanax cere-i medicului dar nu abuza de ele că da dependenta.Sau ți-ar putea mări antipsihoticul care te sedează.Vorbeste cu doctorul
1
08-08-2022, ora 17:48
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Am in baiat de 38 de ani, a inceput as aiba halucinatii si idei false de anul trecut din august 2021. A lucrat in Anglia. Anul acesta in mai am reusit sa- l aducem acasa. Din iunie a inceput sa faca tratament cu rispen si carbamazepina.Acum primeste doza de 4-4-4 mg pe zi. Nu mai ia carbamazepina.La inceput doza a fost mai mica. De cand primeste doza asta mai Mare starea lui s-a inrautatit.nu mai are puterea sa faca nimic, e abatut, nu poate umbla, e foarte agitat, somnoros, nu poate sta linistit nicaieri, nu poate invarti nici limba in gura.Cate odata este suparat ca numai poate trai asa. Am fost inapoi la medic, care spune ca asa trebuie sa fie. Ii e frica sa reduca doza, sa nu apara din nou halucinatiile.As vrea sa stiu daca cineva a trecut prin asa ceva? Nu stiu cum sa- llinistesc, ce sa fac! Multumesc!
1
08-08-2022, ora 20:03
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Da eu iau risperidona 3 mg pe zi seara.La inceput am avut si eu acatisie..acea stare de agitatie permanenta dar a trecut de la sine.In general cam astea sunt reactiile adverse ale medicamentului..sedare, apatie, lipsa placerii in orice, aplatizare afectiva.Zic in general ca difera de la om la om.
1
09-08-2022, ora 10:57
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Multumesc pentru raspuns! O zi buna va doresc!
1
10-08-2022, ora 14:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Țineți legătura cu psihiatrul și raportați-i orice schimbare de dispoziție. Cam după 2-3 săptămâni ar trebui să se vadă efectul tratamentului. Dacă situația se prelungește se poate umbla la schema de tratament, pentru că nu toți reacționează la fel
1
10-08-2022, ora 15:42
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Tratamentul a inceput pe data de 14 iunie, cu o doza mai mica. De 5 saptamani primeste doza marita, 4-4-4 mg, pe zi. De cand a fost marita doza a aparut starea de oboseala, somnolenta, apatie, proasta dispozitie, constipatie, nas indundat, transpiratie in exces.In ultimele zile nici limba nu se invartea in gura, greu poate inghiti mancarea, vorbeste greu. Medicul zice ca ii e frica sa reduca doza, sa nu apara halucinatiile din nou. Am citit undeva ca nu e bine sa se faca tratamentul cu Rispen mai mult de 6 saptamani. Numai stiu ce e bine si ce nu. Numai e greu sa-ti vezi copilul in starea asta de sedat neputincios. Va multumesc pentru raspuns! O zi buna va doresc!
1
11-08-2022, ora 09:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbiți cu psihiatrul pentru că până acum ar fi trebuit să se diminueze efectele adverse. Poate că nu e ceea ce-i trebuie, pentru că nu toți pacienții răspund bine la același tratament
1
11-08-2022, ora 10:35
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Multumesc pentru raspuns! O zi buna Va doresc!
1
11-08-2022, ora 10:36
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Lamuriti ma un pic.Nu am inteles schema de tratament.Ia cate trei pastile pe zi a cate 4 mg rispen, dimineata, dupamiaza si seara ?Multumesc!
1
11-08-2022, ora 17:00
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Da, de trei ori 4-4-4 mg Rispen. Altceva nimic. La inceput a luat si Carbamazepina.
1
11-08-2022, ora 18:27
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Dumnezeule nici nu vreau sa mi imaginez cum se simte.Eu iau 3 mg o data pe zi seara și ma simt super apatica și sedata.Mi se pare ca I a dat doze mari.Si eu am făcut un episod destul de grav dar nu mi a dat doze atat de mari.Ar fi bine sa cereți și părerea altui doctor!Sănătate!
1
11-08-2022, ora 18:29
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Adică nu vreau sa va influențez, ca eu nu sunt doctor și nu am o părere avizata.De aceea v am zis sa cereți și părerea altui doctor.
1
11-08-2022, ora 19:46
Centaurea
Nu este medic/terapeut
Centaurea
Multumesc pentru sfat! Trebuie sa incerc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul