Durere in piept, senzația de sufocare(ceva în gat) +urticarie

14-09-2020
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Bună seara!

Nu pot spune ca sunt un om super sănătos deși mi as dori asta foarte mult în momentul asta.
Ieri am fost sa mi ajut părinții la culesul viei, au fost pe acolo ceva plante sălbatice dar nu le am dat importanta neconsiderandu le periculoase. Cum a venit seara am simțit o mâncărime în plus fata de aceea de la ciupit urile de țânțar din perioada asta (de care avem din plin). Și m am scărpinat pana mi am dat seama ca ceva nu e în regula... Am vazut multe bubițe pe picior și în zona abdomenului, după acelea s au ameliorat au început ici colo pe mâini.. În zona gatului și a capului nu mai spun o mâncărime groaznica din nimic și încă ma mai scarpin astăzi următoarea zi. Lăsând asta am spus în gând este o urticarie poate la farmacie îmi poate da farmacista ceva și scap. Dar acum câteva ore următoarea zi am patit ceva. Dupa masa și după ce am baut o cana de ceai m am pus in pat la 30 de minute am simțit cred ca toate simptomele unui infarct miocardic durere acuta în piept durere in special pe partea dreapta dar evolua și spre stânga o apăsare mare în piept în gat ca și cum as fii sufocata de ceva stomacul mi a luat o razna ma doare și îmi e foarte greață îmi vine sa vomit... Durerea m a ținut apăsătoare ceva vreme după am mai scapat de ea Dar de senzatia de sufocare și durerea de stomac nu am scapat și în et încet resimt dinnou durerile puternice în piept și nu înțeleg ce anume poate fii. Simt în special nevoia de a vomita sau de a bea apa constant ca și cum as avea ceva în gat. Corpul meu înghite saliva automat datorita senzației pe care o am. Ma doare foarte rău e duminica seara habar nu am ce sa fac. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Mulțumesc!
1 comentarii
0
14-09-2020, ora 02:00
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Am uitat sa menționez ca îmi tot apar bubițe peste tot pe picioare în zona inghinala ft multe și mâncărimea e groaznica seamana cu o alergie sau e ceva mai grav? Sunt exact ca cele de țânțar și la atingere se depigmenteaA pentru un moment, unele par chiar coșulețe și se umfla treptat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urticariei la copil
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Senzația de sufocare în somn
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •