Marijuana, episod psihotic

22-08-2020
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Buna ziua. Am avut un episod psihotic din cauza consumul de iarba in urma caruia am fost internat. Mi a trecut totul bine însă am continuat să consum si mi s a declanșat un altul. Am fost diagnosticat cu psihoza acută si schizofrenie like. Am întrerupt l un moment dat tratamentul si am consumat alcool mi s a declanșat un altul. Apoi am fumat tigari normale si am mai avut unul. Apoi am fumat iarăși tigari si dupa 3 4 zile am avut alt episod. Era scurt cam 14 20 de minute. La două zile un altul. Următoarea zi altul tot la fel. Ca urmatoarea zi pe 20 august acum. Am avut unul mai intens. Eram in drum spre casă si am avut senzația că nu ajung la destinație. Ca merg si locul e tot departe. Si de atunci am rămas cu senzatia de vis, confuzie, mintea împrăștiata, concentrarea redusă. Ca medicamente am luat doar rispen si carbazepina. Dimineata rispen de 2 seara de 4 cu carba. Imi puteti spune ce s a intamplat si daca imi voi reveni la parametri normali?
23 comentarii
2
22-08-2020, ora 15:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Reluati tratamentul pentru prevenirea episoadelor psihotice.
Schizofrenia necesita tratament toata viata.
Sanatate!
1
22-08-2020, ora 16:04
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Am reluat tratamentul si m-am ținut de el dupa incidentul cu alcoolul.
2
22-08-2020, ora 17:07
360
Nu este medic/terapeut
360
diagnosticul de schizofrenie se da dupa cel putin o luna de simptome specifice, nu dupa cateva zile cum lasi sa para.
schizofrenia dureaza cel putin 6 luni
sursa: manualul de diagnostica mentala V

30% din pacienti isi revin cu medicamente sau fara medicamente
30% din pacienti cu sau fara medicamente au un curs cronic
30% cu tratament mentin o line de functionare dar nu la fel de buna ca inainte de a incepe schizofrenia
sursa: ---------*

asadar lasa drogurile, si tine-te de tratamentul psihiatric daca vrei sa ai sanse de recuperrare

ce s-a intamplat e ca drogurile dau peste cap structura chimica a creierului, creeaza un dezechilibru. drogurile fac ca neuronii sa functioneze mai activ. nu stiu cum e cu marijuna, dar ai reusit sa dai peste cap creierul, iar ca si consecinta ai dat in boala cronica mentala indusa de droguri (daca asa a stabilit si doctorul. zic asta pt ca schizofrenia se stabileste in functie de genetica, iar din ce tin minte din cartea de diagnostic mental, drogurile induc unul dintre simptomele schizofreniei si deci nu toate simptomele schizofreniei sunt induse de droguri. vorbeste cu doctorul, daca nu ai noroc sa-ti zica cineva detaliile astea aici pe forum)

(*modificat de admin)
1
22-08-2020, ora 17:31
360
Nu este medic/terapeut
360
..continuare..
am luat un text din cartea de diagnostic mental sa vezi ce spune despre psihoza indusa de substanta. eu din acest text deduc ca doar delirul (unul dintre simptomele schizofeniei) este indus de substanta. restul simptomelor schizofreniei tin de genetic.

textul din carte:
în tulburarea psihotică indusă de o
substanţă, termenul de psvwtic se referă la idei delirante şi numai la halucinaţiile
care nu sunt acompaniate de conştiinţa maladiei. în fine, în tulburarea delirantă şi în
tulburarea psihotică indusă sau împărtăşită, psihotic este echivalent cu delirant

daca nu ai un doctor care sa raspunda pe forum la ce am scris eu, intreaba-ti doctorul daca schizofrenia ta este sau nu indusa de droguri si care iti sunt sansele de recuperare comparativ cu o persoana care are schizofrenia ne-indusa de droguri
1
23-08-2020, ora 15:15
360
Nu este medic/terapeut
360
ce am mai gasit in carte, in continuare la ce am scris e:
Dacă ideile delirante sunt considerate a fi bizare, numai acest singur simptom este suficient pentru a satisface criteriul A pentru schizofrenie.

Asadar, fie ai avut idei delirante bizare si ai primit diagnosticul pe baza acestui simptom (care ar fi fost posibil produs de consumul de droguri), fie ai primit diagnosticul pe baza a mai multor simptome

Daca vrei sa stii exact raspunsul, trebuie sa vrbesti cu doctorul
2
28-08-2020, ora 23:04
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Psihoza nu se declanseaza de la droguri neaparat. Aici depinde si de psihicul tau foarte mult.
Vorbeste cu medicul tau sa ti dea medicatie anti alcool si anti fumat. Este foarte important sa scapi de dependente altfel ramai toata viata asa
1
11-09-2020, ora 14:01
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Xtreme07, pai nu e schizofrenie. E un fel de a spune aceasta schizofrenie like. Dar oare e posibil sa fi evoluat în schizofrenie psihoza mea? Încă nu mi am revenit. Sunt programat pt 21 sept acum la psihiatru.
1
11-09-2020, ora 16:52
360
Nu este medic/terapeut
360
ce inseamna pentru tine schizofrenie like ? cum ai ajuns la acest termen ?
din ce ai scris, am tras conculiza ca ai fost diagnosticat cu schizofrenie... nu exista diagnostic schizofrenie like
1
12-09-2020, ora 11:10
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Schizofrenie like adică cu simptome de schizofrenie. Asa m a diagnosticat medicul: psihoza acută si schizofrenie like.
Poti sa mi răspunzi la întrebarea de mai sus, te rog?
1
12-09-2020, ora 17:10
360
Nu este medic/terapeut
360
ca sa-ti raspund la intrebare, psihoza nu evolueaza in schizofrenie ea e rezultatul schizofreniei sau al altor boli mentale sau fizice, ori a consumului de substante
iar ca raspuns la ultimul tau post, nu exista sa-ti dea diagnostic ""schizofrenie like"". nu stiu de unde scoti diagnosticul asta. nu te crede nimeni
1
12-09-2020, ora 18:11
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Dar exista regula asta ca la trei episoade psihotice ai schizofrenie?
1
12-09-2020, ora 19:17
360
Nu este medic/terapeut
360
nu exista regula asta. diagnosticul de schizo il primesti in functie de simptome
1
12-09-2020, ora 19:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru un episod psihotic mai mare de 6 luni sau 3 episoade psihotice, primesti diagnosticul de schizofrenie. Du-te la un medic sau la un psiholog clinician sa iti puna diagnosticul. Nu te autodiagnostica tu, pe net.
Ia-ti tratamentul zi de zi ca sa te echilibrezi si ca sa nu se agraveze boala.
1
13-09-2020, ora 02:34
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Florin, schizofrenia e in practica psihiatrica de la noi o categorie mai larga si de multe ori in ea sunt incluse, mai din comoditate, mai din nepricepere, o multime de alte tulburari psihice. Ce cred ca ai tu, dupa manualul DSM5, se cheama Tulburare psihotica indusa de substante (marihuana, alcool). De obicei simptomele acuzate de tine sunt tranzitorii, se remit in cateva saptamani, se datoreaza substantei si/sau sevrajului. Pare simplu atunci, nu? Nu mai consumi marihuana, nu mai bei alcool, nu mai fumezi, ai sanse mari sa redevii sanatos. Ei...daca nu reusesti sa te lasi de ele, desi stii ca iti fac rau, atunci apare o alta problema, o alta tulburare, dependenta de ele si trebuie sa ti-o tratezi tot acolo, la psihiatrie.
1
13-09-2020, ora 03:38
360
Nu este medic/terapeut
360
in manualul de diagnostica mentala V nu este mentionat ca si criteriu de diagnostic 3 episoade psihotice.
1
28-01-2021, ora 01:28
Madalina 7
Nu este medic/terapeut
Madalina 7
Buna Florin, exista diagnostic de schizofrenia like..nu esti singurul nefericit "posesor" de asemenea diagnostic. Am trecut si eu prin ceva asemanator, putin mai grav, tot din cauza drogurilor. Am luat tratament cu antipsihotice 8 luni de zile si apoi inca 2 luni de antidepresive. Momentan nu mai iau niciun tratament, dar nu pot spune ca mi-am revenit complet. Am ramas cu o forma de sindrom post-traumatic, anxietate si multe regrete. Tu cum te mai simti?
1
13-12-2021, ora 17:19
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Încă iau tratament si ma confrunt cu senzatii dubioase. Am avut 7 luni in care n am mai avut mari probleme. Dar zilele trecute am avut iarăși o experienta. Oare trebuie sa l iau toata viata tratamentul?
1
14-12-2021, ora 00:46
Claudiaa98
Nu este medic/terapeut
Claudiaa98
Salut Florin! Cati ani ai?
1
14-12-2021, ora 00:50
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
24
2
14-12-2021, ora 00:57
Claudiaa98
Nu este medic/terapeut
Claudiaa98
Multi inainte, eu am 23. Ti-am dat un mesaj in privat
1
14-12-2021, ora 01:04
Florin97
Nu este medic/terapeut
Florin97
Multumesc la fel. Ti am răspuns.
1
18-12-2021, ora 06:00
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Neurolepticele pe care le consumi acum au urmatoarele efecte secundare:

- - 5% probabilitate de diskinezie tardiva (parkinson) pe an si se cumuleaza. La 5 ani aveti 25% probabilitate, la 10 ani 49%. In 75% din cazuri este ireversibila. Acest lucru a fost descoperit in anii 80.

- 1% micsorarea creierului pe an in oameni, 14% la 18 luni in maimute in propriul studiu al companiei care fabrica Olanzapina, facut defapt in scopul de a refuta aceasta idee. Aceasta problema de lobotomizare, de micsorare ingrozitoare a creierului a fost acceptata unanim in psihiatrie deabea in anul 2013. Drept urmare au fost reduse la jumatate dozele legale. Se mai si micsoreaza in lobul frontal, intr-o parte foarte importanta a creierului, nu oriunde.

- 20-25 de ani speranta de viata mai mica datorita diabetului, obezitatii, problemelor metabolice, cardiace, etc. etc. etc. Sutele de efecte secundare ale acestor droguri conduc la o scadere a sperantei de viata cu 20-25 de ani in medie. Oamenii incep consumul in general la 30 de ani, daca ar incepe mai devreme probabil ar fi mai mare scaderea sperantei de viata.

- 75% rata de lucrat a schizofrenicilor in tarile unde nu se folosesc neuroleptice (Nigeria, India, Columbia, etc.) vs 13% in tarile unde se folosesc (inclusiv Romania). Rata de recuperare pe 20 de ani, 62% vs 25%. Aceste procente sunt luate din studiul "International Pilot Study of Schizophrenia" facut de Organizatia sanatatii mondiale, studiu pe 20 de ani facut de 2 ori ca sa fie siguri.

- Numarul de episoade psihotice este egal in primii 2 ani intre grupul lobotomizat si grupul ne-lobotomizat. Dupa 7 ani, 65% din grupul ne-lobotomizat isi revine complet, doar 13% din grupul lobotomizat isi revine. Acel procent de 13% scade la 5% la 15 ani, 4% la 20 de ani. Aceste cifre sunt luate din studiul lui Harrow 2012 din Chicago, cel mai bun dintre studiile ne-randomizate pe termen lung (adica peste 2 ani) facute despre lobotomia chimica. Exista inca 10 astfel de studii ne-randomizate facute incepand cu anul 1967, in toate a iesit la fel. Aparatorii neurolepticelor le-au aparat spunand ca, nefiind randomizate, poate ca oamenii ce reprezinta cazuri mai usoare isi revin si se lasa de neuroleptice, aparand in studiu drept reveniti si ne-consumatori, prin urmare aceste studii nerandomizate nu sunt relevante si trebuie sa asteptam primul studiu randomizat. A venit si primul studiu randomizat in 2013, Wunderink et all, a iesit acelasi lucru. De atunci institutele de psihiatrie din 4 tari au demarat de urgenta propriile lor studii randomizate care vor publica rezultatele in urmatorii ani.

Neurolepticele sunt niste droguri de minim 10 ori mai grave ca heroina in opinia mea. Ca si consumator de droguri, presupun ca ai auzit de ideea de harm reduction. De asemenea, presupun ca esti umpic informat despre efectele secundare ale majoritatii drogurilor ilegale si realizezi mai bine ca un om obisnuit cat de grave sunt efectele la neuroleptice, ca ai cu ce sa compari.

Iarba creste de 5 ori probabilitatea de schizofrenie, de la 1 la 5% si asta la cantitati mari si cu THC ridicat. Nu iti creste de la 1 la 100%. Nu de la iarba singura ai facut, sigur ai mai avut si alti factori, in general lucruri care te lovesc la umilinta, rani narcisiste. Probabil nu erai intr-o perioada prea buna in vata.
1
10-09-2022, ora 13:25
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Buna seara! Doresc sa impartasesc cu voi povestea mea sii cer ajutorul vostru prin a ma sfatui cum este mai bine sa procedez! Am inceput sa fumez etnobotanice de la o varsta cam frageda (14 ani) am fumat aproximativ 3 ani iar dupa aceea am lasat acest viciu ordinar cu ajutorul dezintoxicarii la un spital de specialitate! Umpic mai tarziu cam pe la 19-20 de ani am inceput sa fumez marijuana crezand ca este naturala si nu dauneaza sanatatii, continuand sa fumez vre-o 7 ani zii de zii minim 1 g pe zi... Acum 4-5 luni am hotarat sa ma las de acest viciu fiindca nu ma mai simteam bine de la ele, cand fumam ma simteam vinovat ca de ce mai fumez si dee o vreme buna nu mai imi dadea o senzatiee ok ca si cum era mai demult cand fumam, pur si simplu fumam din obisnuinta la un moment dat! Tragedia mai mare a inceput dupa ce am renuntat la ele, de atuncea si pana in prezent sunt anxios si depresiv, Am perioade paranoice de atuncea sii nu stiu cum sa le opresc, sunt zile in care ma simt bine dar de cele mai multe ori ma simt ciudat sii cred ca toata lumea din jurul meu ma vorbeste sii imi vrea raul fapt ce a determinat sa nu mai am incredere in nimeni si pierzandu-mi increderea si in mine. Pana acuma am incercat sa nu folosesc nici un tratament medicamentos cu antipsihotice crezand ca timpul le va rezolva pe toate si imi voi revenii! Ma speriu sa nu ma fii pricopsit cu vreo boala psihica care nu mai trece (schizofrenie) poate si asta este o paranoia de a mea dar citind tot felul de publicatii pe internet care nu stiu daca sunt 100% adevarate ca si cum ar fii ca, consumul de marijuana poate duce la schizofrenie! Avand in vedere consumul meu pe o perioada indelungata de timp nu stiu daca cea ce mi se intampla este o reactie normala a ceea ce am facut in trecut sii va trece cu timpul sau chiar s-ar putea sa imi fii distrus viata de tot! Sunt tanar sii imi iubeam viata inainte chiar daca eram fumator de marijuana, familia mea nu a avut de suferit sii m-am comportat exemplar cu toata lumea! Va rog din suflet dati-mi un sfat sii spuneti-mi ce ar trebuii sa fac in continuare! Sunt suspicios sa incep o medicamentatie deoarece imi este frica ca dupa ce termin cu ea situatia mea va fi una si mai rea!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Episoadele psihotice ar puta fi anticipate cu ajutorul unui algoritm de învățare automată
  • Singurătatea în copilărie a fost asociată cu probabilitatea crescută de a experimenta un episod psihotic
  •