Membru inferior stang mai subtire

29-12-2020
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Salut! sunt baiat am 18 ani inaltime 1.85 greutate 65kg! am fost nascut prematur, la varsata de 1 an cred am fost diagnosticat cu monopareza spastica, la 3 sau 4 ani am fost oferat pentru alungire de tendon achilian la membrul inferior stang dupa care au urmat terapii si recuperari pana pe la 8 ani! treaba sta in felul urmator : de cativa ani mai precis de pe la 14-15 ani am observat ca piciorul stanga (membrul inferior stang ) de la sold in jos este mai slab decat dreptul diferenta nu e chiar foarte sesizabila dar totusi se observa in special de la genunchi in jos, si am si calcaiul mai "ascutit" decat dreptul... mentionez ca in copilarie si chiar si acum evit oarecum cand stau in picioare sa ma las egal pe ambele picioare stau mai mult pe dreptul si nu pentru ca stangul m-ar durea sau ceva dar asa m-am obisnuit! Pe la 13 ani am fost si la un consult la ortoped si mi sa spus ca totul e in limite normale si ca m-am recuperat bine, coloana e ok eu de mers merg bine foarte putina abatere de la mersul normal! asta e singura problema ca piciorul stang este mai subtire putin decat dreptul! Ce ma sfatuiti sa fac? sa incep sa fac exercitii doar cu stangul? Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.