Menstruatie intarziata dupa pauza la anticonceptionale

17-10-2011
dadima
Nu este medic/terapeut
dadima
Mi s-a recomandat ca odata la 6 luni sa fac pauza de 1 luna la anticonceptionalele Desorelle pe care le iau de 2 ani. pe data de 4 Septembrie am luat ultima pastila iar pe 6 mi-a venit menstruatia. Toata luna septembrie am avut contacte protejate si nu cred ca e posibil sa fiu insarcinata dar totusi astazi este in 17 Octombrie si tot nu mi-a venit menstruatia. e posibil sa fie o dereglare ? ultima oara cand am facut pauza mi-a intarziat dar cateva zile doar.
4 comentarii
0
18-10-2011, ora 08:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoncepţionalele produc adesea dereglări ale ciclului, a căror frecvenţă, durată şi severitate este proporţională cu gradul de expunere la anticoncepţionale. Chiar dacă, aşa cum este probabil, menstruaţia se va arăta în următoarea lună, ar fi bine, în cazul în care credeţi că în viitor, cândva, vă veţi dori un copil, să nu mai luaţi anticoncepţionale.
0
05-07-2012, ora 00:53
barbi_lu
Nu este medic/terapeut
barbi_lu
buna ziua am si eu o intrebare am prima luna de cind iau contraceptive yasmine si e prima data de cind am inceput a lua contraceptive si in pauza de 7 zile ciclul mia venit a 3 zi de pauza de ce? as putea fi insarcinata? am facut test si a dat negativ, cum sa le iau mai departe daca mia intiziat cu 2 zile.ms anticipat
0
06-07-2012, ora 16:11
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna e normal daca ti-a venit in a 3a zi pe pauza asa se intampla. ia le in ziua in care le-ai inceput, nu conteaza daca esti inca pe menstruatie in ziua respectiva, de ex daca ain inceput sa le iei intr-o zi de sambata, ia le sambata.adik dupa a 7a zi d pauza, adik a 8a zi.
0
30-07-2012, ora 09:26
barbi_lu
Nu este medic/terapeut
barbi_lu
ms mult mia venit in a 3 zi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: