am emotii numai la gandul ca.. as fi insarcinata

28-02-2010
marcu ana
Nu este medic/terapeut
marcu ana
am si eu o mare nelamurire. De fiecare data cand am avut contact sexual am folosit prezervativ fara ca acesta sa cedeze vreodata. Cu toate acestea luna asta mi-a intarziat ciclul cu 4 zile deja. Pana in prezent nu mi-a venit. Am simptome dureri de spate, valuri de caldura dureri de sani si asa mai departe. Am facut si un test de sarcina in a doua zi de intarziere si a iesit negativ. Dar sunt foarte ingrijorata. Este adevarat ca m-au cam durut ovarele in ultima luna. Acuma sunt balonata si burtica scoate sunete ciudate din cand in cand. Plus ca am o senzatie de greutate a abdomenului. Nu am greturi decat cand ma gandesc la o posibila sarcina. sunt o fire emotiva si de multe ori sunt in stare sa vomit de la emotii si stres. As dori un raspuns cat mai rapid deoarece acest gand ma tortureaza toate noptile. Intotdeauna am fost extrem de atenti la protectie pt evitarea unei sarcini dar toate astea m-au dat peste cap. Ma gandesc sa fac un al doilea test de sarcina. multumesc anticipat
8 comentarii
0
28-02-2010, ora 19:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti insarcinata, Ana... ai doar o dereglare.e posibil sa ai o anexita.Stai linistita caci menstruatia va veni. Sa mergi la ginecolog la un control.
0
28-02-2010, ora 22:28
marcu ana
Nu este medic/terapeut
marcu ana
multumesc mult pentru promptitudine. O ultima intrebare. Ar putea o infectie urinara netratata sa produca toate astea? Am tot avut de furca cu infectiile astea si deja recunosc simptomele. Sunt destul de sigura ca din nou am reusit sa fac ceva. :(
0
01-03-2010, ora 05:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pot produce dereglari hormonale ce perturba orarul menstrual.trebuie sa tratezi infectiile genitale cand apar, altfel ele se cronicizeaza si pot creea probleme [ inflamatii cronice pelvine, neplaceri in timpul actului sexual, rana pe col etc. ]. Deci un control ginecologic, un examen al secretiei vaginale, un test Papanicolau, trebuie anual sa faci sau atunci cand ai neplaceri.
0
02-03-2010, ora 17:31
elucia
Nu este medic/terapeut
elucia
am si eu o problema in decembrie am avut un contact sexual neprotejat..dupa aprox 12 ore am luat postinor2..insa nu mi-a venit menstruatia nici acum??am facut 4 teste de sarcina pana acum si toate au iesit negative.ultima menstruatie am avuto pe 19 decembrie, contactul a fost pe 25, nu stiu cum e cu metoda calendarului..menstruatia imi venea la 28 de zile.ast un rasp multumesc anticipat
0
02-03-2010, ora 17:34
elucia
Nu este medic/terapeut
elucia
postinor2 le-am luat corect a doua pastila la interval de 12 ore...nu stiu de ce tot intarzie sa apara.poate stiti d-voastra.multumesc mult
0
02-03-2010, ora 18:25
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
ELUCIA, Daca l.ai administrat corect, nu este problema. acea menstra poate sa apara chiar si intre 5-7 zile de la administrare. mai citeste si prospectul acela inainte sa te sperii sau sa iti faci cine stie ce idei.
0
02-03-2010, ora 20:58
elucia
Nu este medic/terapeut
elucia
da crissa23 am citit prospectul, acea menstruatie de care spui tu nu am avuto..si totusi din decembrie nu am mai avut menstruatie, , am facut 4 teste de sarcina si au iesit negative..mai astept putin poate vine..ms mult de raspuns.
0
02-03-2010, ora 22:23
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
hmmm dar de ce nu te duci la un doctor si stai asa ? te stresezi si mai rau..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce mă dor sânii?
  • Înțelegerea afecțiunilor legate de sâni - cele mai frecvente situații și semnele de alarmă
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •