Mi-a intarziat aproape 3 saptamani. Sarcina sau altceva?

29-10-2008
angel_selena
Nu este medic/terapeut
angel_selena
Buna ziua!Am si eu un semn de intrebare in ceea ce priveste intarzierea menstruatiei.Nu a fost nicioadata regulata decat atunci cand luam anticonceptionale.Din luna ianuarie a acestui an le-am intrerupt.De atunci nu am avut absolut nici o problema.Niciodata nu mi-a intarziat insa mai mult de cateva zile.Precizez ca ultimele menstruatii le-am avut asa: 1 martie, 30 martie, 27 aprilie, (in luna mai nu mai stiu), 2 iunie, 5 iulie, 5 august, 11 septembrie.Luna aceasta nu mi-a venit deloc.Pot spune ca am avut si cateva contacte neprotejate dar nu a ejaculat inauntru.Nu am nici un fel de simptome cum ca ar fi o sarcina insa am avut de cateva ori simptome premenstruale(dureri de burta, balonare).Prietenul meu nu crede ca ar fi vorba de o sarcina dar eu nu mai stiu ce sa cred.Inca nu am facut un test de sarcina.Mai pot spune ca in perioada aceasta am avut si examenul pentru permis.Inca o chestie ar fi ca, cam de aproximativ 2 saptamani am inceput sa iau niste pastile pentru slabit dar nu cred ca ar avea vreo implicare in intarzierea menstruatiei.Nu am fost nici la medic inca deoarece am tot sperat sa apara.Nu stiu ce sa mai fac.Va rog sa-mi dati si mie un sfat cat mai urgent.Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
29-10-2008, ora 14:45
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna!Ar trebui sa-ti cumperi un test de sarcina si sa-l faci(cu prima urina de dimineata), poate fi si sarcina chiar daca nu ai deocamdata simptome, dar poate fi si din cauza ca ai fost stresata in ultima perioada.Faptul ca prietenul tau nu a ejaculat in tine nu e o garantie ca nu poti fi insarcinata.Numai bine!
0
29-10-2008, ora 15:16
angel_selena
Nu este medic/terapeut
angel_selena
Multumesc frumos pentru raspuns.Chiar astazi voi cumpara un test si voi vedea ce iese.Macar sa stiu la ce sa ma astept.
0
30-10-2008, ora 16:22
angel_selena
Nu este medic/terapeut
angel_selena
Buna!Am facut azi dimineata un test si a iesit negativ.Sarcina nu e sigur.Asa ca acum nu-mi ramane decat sa ma duc la medic sa vad ce se intampla cu mine.Sper sa nu fie ceva grav.
0
31-10-2008, ora 11:50
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Stai linistita!totul va fi bine.
0
31-10-2008, ora 13:07
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
parerea mea este ca ar putea fi si de la pastilele pt slabit pt ca si ele actioneaza puternic asupra organizmului si stersul si sau gramadit mai multe si asa
dar cel mai bine e sa mergi la medic.
ai grija de tine
si ne anunti
pa pa
0
31-10-2008, ora 14:10
angel_selena
Nu este medic/terapeut
angel_selena
Va multumesc pentru vorbele voastre linistitoare.Va trebui sa merg pana la urma la medic pentru ca nu as vrea sa-mi cauzeze aceasta intarziere atat de indelungata.Totusi, maine se fac 3 saptamani de cand trebuia sa vina.O sa va tin la curent cu ce voi face.Va pup! pa pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •