dupa sex neprotejat, m-am gandit sa iau postinor 2

02-10-2013
ralucutza12345
Nu este medic/terapeut
ralucutza12345
in prima zi dupa terminarea menstruatiei am avut un contact sexual neprotejat 28 august m'am gadit pentru siguranta mea sa iau postinor 2 dupa 30 ore de la contact..dupa 5 zile ( 2.sept)am avut acea menstruatie falsa care a tinut 4 zile..nu stiu acum cand o sa fie urmatoarea menstra..am facut 2 teste de sarcina ambele negative la 17 zile si la 24 zile..21 -22 sept trebuia sa imi apara cm..un sfat va rooog !!
4 comentarii
0
02-10-2013, ora 16:32
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Nu mai luati pilula de a doua zi aiurea!!!
Este foarte riscant pentru viata voastra.
Intai calculeaza daca erai in perioada de ovulatie si daca aveai vre-un risc de sarcina macar.
pe langa o gramada de efecte secundare te alegi cu dereglari hormonale si cu mulet altele.
Imediat dupa contactul sexual cumpara testul de ovulatie si il faci. Daca acest test iese pozitiv inseamna ca exista sansa sa ramai insarcinata. Abia atunci iei pilula dar cu grija pt riscurile de dupa si cu gandul ca alta data s-ar putea sa nu mai ai un copil.
Pilula nu se ia mai mult de 2 ori pe an la interval de minim 6 luni.
0
02-10-2013, ora 16:35
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Tu in prima zi dupa menstruatie nu ai cum sa ramai insarcinata.
Daca ai inca sub 25 ani s-a cam dus cu dezvoltarea corpului tau din cauza acestei pulule. Sa nu te miri mai tarziu. Gandeste inainet sa iei pilula. Cauta pe net si citeste desper cum functioneaza corpul tau si cand poti ramane insarcinata.
0
02-10-2013, ora 16:49
ralucutza12345
Nu este medic/terapeut
ralucutza12345
Multumesc pt raspuns ! risc de sarcina exista in orice perioada a ciclului eu asa stiu..si cu testul de ovulatie daca aveam habar de el..asta faceam !!
0
04-10-2013, ora 01:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ralucutza12345

Risc de sarcina exista in orice zi a ciclului menstrual daca ovulatia este neregulata.

P.S.: Nu mai inghiti porcarii care sa te deregleze !
Acum ai rabdare si asteapta cateva luni sa se regleze ciclul menstrual.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •