Nelamurire - A influentat AERIUSUL cumva rezultatul de la CT?

30-12-2020
unnouutilizator
Nu este medic/terapeut
unnouutilizator
Buna seara! Am 48 de ani..de aproximativ 3 luni am avut o tuse seaca care nu mai trecea (de prin septembrie). Am fost la ORL si mi s-a spus ca e de la refluxul gastro-esofagian, apoi am fost la gastroenterologie..am luat medicamente si in final vazand ca tusea nu inceteaza am ajuns si la pneumo. Mi s-a efectuat o raza, iar diagnosticul a fost de focare de bronsiectazii...d-na doctor a fost foarte dura, supunandu-ma la tot felul de intrebari: daca am fumat, daca lucrez intr-un mediu toxic, daca am fumat pasiv etc, ca se observa pe raza modificari ale plamanilor, ca e posibil sa fie si ceva post-covid, eu tot facand teste COVID pe tot timpul verii (5 la numar - PCR si 3 anitigene). Mentionez faptul ca aceasta tuse seaca a coincis la inceputuri si cu o alergie cumplita..ma mancam ochii, urechile, stranutam foarte des, alergie pe care am avut-o si anul trecut, in aceeasi perioada si care a trecut fara a lua nimic...insa anul asta ajunsa fiind (initial) la ORL am luat tratamentul pentru alergie dat de domnul doctor si mi-a trecut, insa tusea a ramas constanta. Asadar, dupa cum va ziceam, am ajuns la pneumo, am facut raza, dupa care am fost trimisa si la un CT toracic cu substanta de contrast si culmea..rezultatul la CT a fost ca de fapt nu am mai nimic la plamani, nici macar acele focare de bronsiectazii. D-na doctor pneumolog mi-a zis sa stau linistita, ca nu am probleme cu plamanii. Acum intrebarea mea/nelamurirea mea consta in : cum e posibil ca la raza sa mi se dea un diagnostic nu foarte ok, iar dupa CT sa se observe ca nu as avea mai nimic la plamani? Am uitat sa va zic ca dupa ce am facut raza d-na doctor mi-a dat un tratament de 10 zile cu AERIUS pastile, si inca de la prima pastila mi-a cedat tusea. Cand am facut CT aveam deja cateva zile de luat AERIUS...nu mi-a zis nimeni ca nu pot face CT toracic daca iau AERIUS, deci mi-am zis ca nu e nici o problema. CUM va explicati diferentele enorme intre ceea ce s-a vazut la raza si ceea ce s-a vazut la CT? A influentat AERIUSUL cumva rezultatul de la CT? Multumesc mult!
1 comentarii
0
20-04-2021, ora 20:06
unnouutilizator
Nu este medic/terapeut
unnouutilizator
Nu mi-a raspuns si mie nimeni...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: