Neliniste care dureaza de ceva timp

05-12-2016
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Buna ziua!

In urma cu un an am inceput sa fiu mai nelinistit si nu stiu ce as putea sa fac ca sa scap de aceasta problema.
Mai exact ma misc(merg) aproape tot timpul si nu prea stau intr-un loc pentru ca ma doare spatele.
Aceasta neliniste zilnica ma deranjeaza in ultimul timp si as vrea sa stiu daca este un tic sau obisnuinta
sau este ceva psihic. Am mai intalnit o persoana cu schizofrenie la spitalul de psihiatrie care avea aceleasi simptome
ca si mine(mergea incontinuu). Cum se numeste acest diagnostic "picioare nelinistite" ?

Multumesc anticipat!
10 comentarii
1
05-12-2016, ora 18:05
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna seara,

Starea dvs de neliniste si tendinta de a va misca continuu pot aparea din cauze foarte diverse. De exemplu, stres, anxietate etc, situatie in care v-ar fi de ajutor sedintele de psihoterapie la psiholog.
Totusi, diagnosticarea unor posibile afectiuni nu se realizeaza la o discutie pe forum, ci in urma unor investigatii medicale specifice, pentru care trebuie sa solicitati, pentru inceput, indrumarea medicului de familie.
Multa sanatate
0
05-12-2016, ora 18:24
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Multumesc pentru raspuns. Eu sunt diagnosticat cu schizofrenie, am uitat sa specific in descriere. Cred ca voi incerca sa fac cateva sedinte de psihoterapie.
1
05-12-2016, ora 21:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca sunt efecte secundare de la medicamentele pe care le iei. Citeste prospectul lor.
0
08-12-2016, ora 13:33
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Am citit cu mai multa atentie prospectul la Abilify si am vazut ca poate da ca si efect advers acatizie.
Inseamna: sindrom de neliniste motorie caracterizat prin nevoia pacientului de a se misca in pemanenta.
0
08-12-2016, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exact. Mergi la doctor daca e asa de rau, poate iti schimba tratamentul.
1
08-12-2016, ora 19:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sau cere-i sa iti prescrie un medi care numeste Romparkin si e pentru acatisie.
0
08-12-2016, ora 20:09
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Ceva foarte grav nu e, doar ca simt nevoia de a face miscare mai tot timpul.
Iau Abilify de 10 mg, 2 pe zi. Poate imi va reduce la o singura pastila de 10mg.
Romparkin am mai luat o perioada dupa care mi l-a scos din tratament.
Multumesc pentru sfaturi clara_p, cu siguranta voi vorbi cu medicul meu cand voi merge sa -mi iau reteta.
0
09-12-2016, ora 20:17
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Am mai citit pe net ca acatizia apare la bolnavii de Parkinson sau alte sindroame parkinsoniene.
Din cauza hipertoniei musculare bolnavii nu pot sa ramana mai mult timp in aceeasi pozitie.
Prin mers, senzatiile de incordare musculara sunt atenuate.
Mie imi tremura mainile si putin capul, deci ce ar trebui sa fac?
Sa merg la un medic neurolog?
1
09-12-2016, ora 20:37
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Vezi ca tremuratul ala poate veni si de la un hipertiroidism. Fa-ti niste analize la glanda tiroida. Am avut si eu si tremuram ca dracu...
0
12-12-2016, ora 17:38
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Am fost azi sa-mi iau reteta si am vorbit cu medicul meu psihiatru, i-am sugerat sa-mi reduca Abilify-ul la
jumatate, adica doar o pastila de 10 mg pe zi si a zis ca e ok. Voi reveni pe acest subiect doar daca
voi mai fi la fel de nelinistit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul