neoplasm gastric - O pers. de 45 de kg poate suporta chimioterapia? | Forumul Medical ROmedic

neoplasm gastric - O pers. de 45 de kg poate suporta chimioterapia?

15-02-2012
aurelia alina g
Nu este medic/terapeut
aurelia alina g
totul a inceput in luna noiembrie cand tatal meu a inceput sa slabeasca brusc...de la 90 de kg am ajuns cu el la spital la 55.am plecat de la bacau catre bucuresti la spitalul fundeni unde a fost internat si operat de catre domnul doctor vladislav brasoveanu.in urma analizelor si a biopsiei a rezultat adenocarcicom la nivel antral si multe alte chestii care acum nu mi le mai amintesc.dupa operatie domnul doctor ne-a spus ca este bine ca i-a fost extirpat doar o jumatate de stomac.trebuie sa revenim la bucuresti pentru a incepe chimioterapia.intrebarea mea este...cum este posibil ca intr-o sapt tatal meu sa mai slabeasca inca 10 kg, asta chiar sub ochii doctorilor fara ca ei sa ii poata face ceva...nici nu stiu sincer ce ii pot da de mancare...este foarte complicat...ma intereseaza sa stiu daca o pers cu cancer malign care are in prezent 45 de kg poate suporta chimioterapia?
va multumesc
8 comentarii
0
15-02-2012, ora 14:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din pacate asa se intampla in cazul cancerelor, poate surveni o pierdere brusca, masiva, in greutate.
Cu siguranta oncologul stie cel mai bine daca organismul va suporta chimioterapia.
Ce voiam eu sa-ti spun este ca pentru suplinirea nutrientilor necesari poti lua produse gen fresubin. Nu vreau sa fac reclama, gasesti pe net detalii, poti suna la faramacie si iti dau ei toate amanuntele. Sunt si unele ce pot fi administrate parenteral, adica prin vena daca nu poate manca. Sunt cam scumpe, dar au toate cele necesare si m-am gandit ca poate l-ar ajuta pe tatal tau.
Multa putere si sanatate va doresc!
0
15-02-2012, ora 14:57
aurelia alina g
Nu este medic/terapeut
aurelia alina g
am o alta intrebare...de exxemplu cand mananca un ou il doare foarte tare stomacul...si nu stiu ce sa ii dau ca sa se calmeze
doctorul lui nu-mi raspunde la telefon...ce este de facut?
0
15-02-2012, ora 15:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai oul este un aliment greu de digerat!
Nu are tratament? Antiacide daca e nevoie, sau antispastice?
Presupun ca ar trebui sa manance mai pasat, mancaruri mai usor de digerat. Nu i-au recomandat dieta dupa externare?
Pe buletinul de analiza ce scrie la TNM ?
0
15-02-2012, ora 16:13
aurelia alina g
Nu este medic/terapeut
aurelia alina g
pai avand in vedere ca el era la buc si noi la bacau si i-au facut externarea exact cand drumurile au fost blocate am reusit sa trimitem o salvare dupa el...si cei de la salvare nu au luat insotitori...deci nu am resuit sa vorbm cu doctorul lui despre regim.in schimb am vorbit cu cel de la bacau care ne-a spus sa ii facem supe fara carne si condimente, multe lactate, si ceiauri...si ou...ideea e ca pana acum din cauza tumri el nu avea senzatia de foame...acum de cand e operat ar manca si un porc intreg si cam uita ca nu are voie si infuleca...mi-e mila de el de nu mai pot...
0
15-02-2012, ora 16:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E foarte bine ca are pofta de mancare dar, cu siguranta, trebuie sa manance portii mici sa nu suprasolicite stomacul.
Oricum, fie ca va reveni la Bucuresti, fie ca ramane in alta parte, mergeti si vorbiti cu un ONCOLOG. Luati toate hartiile si vedeti ce e de facut in continuare, nu lasati sa treaca vremea in ideea ca se simte mai bine sau are pofta de mancare.
0
15-02-2012, ora 16:27
aurelia alina g
Nu este medic/terapeut
aurelia alina g
la o luna exact de la operatie trebuie sa fim la bucuresti pt inceperea tratamentul...mai exact sa mergem la oncologul de acolo...maine mergem la bacau sa ii scoata firele si vom vedea ce va fi...traiesc cu speranta ca totul va fi bine...
0
15-02-2012, ora 16:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie sa va pastrati tonusul, oricat de greu este. Si trebuie sa aveti toate indrumarile unui oncolog.
Va urez putere si oameni buni in jur, asta conteaza enorm, , , !
Sanatate!
0
15-02-2012, ora 16:32
aurelia alina g
Nu este medic/terapeut
aurelia alina g
multumim la fel!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul