Netiapin si caderea parului
Buna, de trei ani sunt sub tratament cu Quetiapina..In ianuarie 2016 am inceput tratament cu Seroquel, dar fiindca acesta nu mai este compensat 100% de aproximativ doi ani, mi-a fost schimbat cu Netiapin...aceeasi substanta activa..de doi ani iau in jur de 400 mg Netiapin seara (impreuna cu Fluanxol o data la 3 saptamani si Romparkin), si..de atunci a inceput sa-mi cada ft tare parul..medicul la care merg mi-a spus nu din cauza schimbarii medicamentului din Seroquel in Netiapin mi se intampla asta...poate cineva sa ma ajute cu un raspuns la intrebare? Nu cred suta la suta in ceea ce spune medicul meu, stiu ca o sa-mi spuneti "sa ma caut in alta parte", dar intre timp vreau sa aflu un raspuns de aici...
3 comentarii
Buna seara.
Cititi cu atentie prospectele medicamentelor pe care le luati ca sa vedeti care are la efecte secundare caderea parului.
Va recomand Sapun moale vegetal si Lotiunea Chelstop de la Hofigal, 3-4 spalari la 2 zile diferenta una de alta pina se opreste caderea parului.
Nu luati Romparkin decat daca este absolut necesar. Pe termen lung strica cognitia (tampeste).
Cititi cu atentie prospectele medicamentelor pe care le luati ca sa vedeti care are la efecte secundare caderea parului.
Va recomand Sapun moale vegetal si Lotiunea Chelstop de la Hofigal, 3-4 spalari la 2 zile diferenta una de alta pina se opreste caderea parului.
Nu luati Romparkin decat daca este absolut necesar. Pe termen lung strica cognitia (tampeste).
Multumesc pt raspuns, chiar acum am primit o reteta, ca sa-i zic asa, de masca impotriva caderii parului, compusa galbenus de ou si mai multe uleiuri (ulei de masline, ulei de ricin cu vitamina A) si miere, pe care sa o aplic pe scalp si sa o mentin o ora inainte de spalarea parului, ... ingredientele fiind toate naturale, (doar uleiul de ricin este cumparat din farmacie, iar la ingrediente scrie: ulei de ricin, vitamina A, si nimic in plus)..., in ceea ce priveste prospectele medicamentelor, nu am gasit la efecte adverse caderea parului, le-am citit si rascitit... cred ca pana la urma voi apela la doctorul meu de familie...
cami_monica: felicitari pentru ca ai inteles importanta tratamentului psihiatric in cazul bolii tale si mai ales, pt ca il urmezi corect! Da, mai bine apelezi la medicul de familie pt un tratament impotriva caderii parului. Totusi, ma gandesc sa nu fie cumva si un efect al unui stresor major din prezent: poate un job greu, familie cu probleme, sau lipsa ei, relationare dificila - ceva care te macina emotional puternic, te poate face sa iti pierzi parul. Pt ca stresul rau, adica distress-ul (pt ca exista si un stres bun = eustres, acel motoras de energie care ne impinge sa actionam mai eficient in situatii cheie) este un proces oxidativ, care altereaza pana si celulele. Daca este asa cum banuiesc, iti recomand sa vorbesti si cu un psiholog. Sanatate!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4nu stiu ce sa fac mi-i frica sa nu ramin fara par in cap
- 6am 17 ani si imi cade foarte mult parul
- 3O sa imi cada parul?
- 3antidepresive
- 1Schimbare tratament anxietate ?
- 3Ajuta la ceva medicamentele pentru TOC?
- 2tratament depresie
- 1Cadere par
- 1Cipralex inlocuit cu Seroxat
- 13Dezintoxicare ficat in timpul tratamentului cu antipsihotice
- 0Efecte antidepresive
- 1Marire doza cymbalta
- 6Medicament eglonyl - imi afecteaza pulsul?
- 2Anxietate generalizata
- 9Serlift pentru atacuri de panica. ma trezesc in continuare speriata și foarte obosita
- 4Xeplion Paliperidonă împreună cu alcool și droguri???
- 3A luat sau ia cineva Leponex, cum va simtiti? Cand se administreaza seara sau dimineata?
- 2Cădere masiva a parului, aproape ca ma apropii de un stadiu de depresie
- 5Sevraj de la pastile
Mai multe informații despre: Caderea parului medicamente psihiatrice
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
