Nev Displazic (alunita cu aspect neobisnuit) | Forumul Medical ROmedic

Nev Displazic (alunita cu aspect neobisnuit)

26-12-2018
ionita87alex
Nu este medic/terapeut
ionita87alex
Buna ziua,

Ma numesc Alex si am 31 de ani.
Inca de la nastere am avut o alunita atipica pe spate.
In urma cu 1 an am fost pentru prima oara la dermatologc sa o observe si mi a zis ca la momentul ala nu este necesar sa o scot, dar e nevoie sa o tinem sub supraveghere.
Acum 1 saptamana am fost din nou la acelasi medic si mi a facut o dermatoscopie si mi a spus ca de data asta nu i se mai pare asa ok si ca mi ar recomanda s o scot prin excizie si sa o trimit la biopsie.
Atasez pozele de la dermatoscop + cele facute cu aparatul foto normal:


https://i.postimg.cc/CL4tRyg6/48420461-368238103935496-8257819807680823296-n.jpg

https://i.postimg.cc/GhRV3LZy/48420919-748815548850338-245231384082251776-n.jpg

https://i.postimg.cc/bYk4jDFP/48407633-843461096005898-4701791795187548160-n.jpg


Acum urmeaza intrebarile:
1) Cat de justificata excizia ? si daca da, cat de importanta este experienta medicului care o executa ? din ce am vazut nu este catalogata ca o operatie complicata. Exista riscul ca excizia ei sa faca mai mult rau decat bine ? la modul ca sa nu fie scos suficient de mult tesut de siguranta ? pot solicita sa se scoata mai mult ca sa avem o marja de eroare mai mare ? (partea estetica nu ma intereseaza deoarece este localizata pe spate)

2) Din pacate trebuie sa plec in doar 12 zile catre UK (am semnat un contract de munca acolo) si voi fi asigurat medical acolo. Problema este ca din ce am citit dureaza 3-4 luni pana cand voi putea face o astfel de interventie in baza asigurarii de sanatate doarece dureaza pana cand voi introduce in sistem. Cat de mult inseamna 4 luni in materie de evolutie a acestei probleme in ideea in care Doamne fereste ar fi o alunita "rea".
- am vrut sa fac excizia pana plec insa nu stiu cat de repede se va vindeca rana si va trebui sa car bagajele prin aeroport si diverse lucruri, din cate stiu se recomanda sa nu faci efort dupa o operatie de genul pentru a se inchide rana, asa ca as opta sa o fac in cateva luni cand va fi totul ok.

Sarbatori fericite va doresc si va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
1 comentarii
0
08-01-2019, ora 09:01
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Faceti o dermatoscopie fotofinder sau Molemax care permite o urmarire mult mai corecta a nevului.Puteti cere parerea unui alt medic. Diagnosticul nu se poate stabili pe baza fotografiilor dvs.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •