Nevi congenitali | Forumul Medical ROmedic

Nevi congenitali

17-06-2009
clau_ditza
Nu este medic/terapeut
clau_ditza
Am din nastere o alunita pe spate cu care am fost de curand la dermatolog. Mi s-a recomandat excizia ei din cauza dimensiuni: 13mm/7mm. pentru a fi sigura de decizia luata am consultat mai multi dermatologi si toti mi-au recomandat excizia sau monitorizarea atenta. o doamna doctor mi-a spus ca daca nu am alte simptome sa astept pana la toamna fiindca vara nu este indicat sa se faca interventii la nivelul pielii, plus ca cei din jur imi spun sa nu fac nimic la ea fiind un semn din nastere. exista vreun risc daca decid sa o indepartez chirurgical? ar fi mai indicat sa astept pana la toamna? mentionez ca nu sangereaza, nu ma doare si nu am mancarini, dar parca ma ustura putin in zona alunitei(poate mi se pare din cauza fricii.) va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
18-06-2009, ora 21:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este recomandata excizia si nu conteaza anotimpul!
0
29-05-2010, ora 21:39
dor9220
Nu este medic/terapeut
dor9220
BUNA ZIUA Am din nastere un nev congenital gigant, paros si o gramada de pete negre pe toata suprafata lui ca un fel demulte alunite crescute in interiorul pieli fara nici un fel de ordine, sunt foarte multe de culoare bruna, negricioasa.
, Este situat pe tot antebratul stang, vreau sa mai mentionez ca nu ma doare nu sangereaza dar sunt foarte disperat din cauza ca estetic arata foarte urat, cand port tricou mai ales in sezonul calduros am senzatie ca toata lumea se uita la el desi poate nu este chiar asa.Tin sa mantionez ca am varsta de 17 ani am consultat 2 dermatologi pana akm si au zis ka nu pot face nimika.chiar nu se poate indeparta si chirurgical sanu laser.oricum cat de cat din el sa mnu mai arate asa?!
va multumesc!
0
14-06-2010, ora 21:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Consultati si un chirurg estetician!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •