Nu pot sa inspir profund, gat uscat, senzatie de sufocare

04-05-2021
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Buna ziua! Acum 2 sapt totul a debutat cu o usoara senzatie de sufocare, apoi in 2 zile senzatia de sufocare a devenit aproape permanenta, nu pot sa inspir profund, imi simt gatul si nasul foarte uscat si presiune in piept. Am fost la spital la urgente, unde mi s-a facut raza la plamani, ekg si analize de sange, toate au iesit normale cu exceptia unei lipse de potasiu destul de mare dupa cum mi s-a spus de la spital. Diagnosticul a fost alergie respiratorie, mi s-a dat aeryus si potasiu, dar simptomemele au ramas aceleasi. Acum 4 zile am fost la o farmacie unde mi s-a dat Teotard, dupa 1 zi senzatia de sufocare a mai cedat, dar nu complet, crizele nu mai sunt atat de intense, dar tot nu pot sa inspir profund, simt nevoia sa casc pentru a simti ca ma satur de aer, am un nod in gat si o usoara tuse seaca. Seara dupa ce iau teotard, imi simt gura cum se inflameaza, o senzatie de uscaciune. Ce ar putea fi?Mi-am facut programare la pneumologie si alergologie, nu stiu incotro sa ma indrept. Mentionez ca am 41 de ani, inaltime1.76 si 77kg.
1 comentarii
0
04-05-2021, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca controalele urmatoare va ies bine, faceti orientativ un test de anxietate pe net.
Nodul in gat, presiunea in piept si senzatia de sufocare pot fi somatizari de anxietate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: