Nu se mai gaseste Rhinocort Aqua. Cu ce se poate inlocui ?

03-08-2018
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna ziua,
De foarte mult timp am o alergie care apare doar vara cand e foarte cald. Stranut, imi lacrimeaza ochii si imi cuge nasul. Nu stiu de la ce. Am fost la doctor, mi-a facut teste, si mi-a dat Rhinocort Aqua spray sa dau in nas. Nu mai stiu ce diagnostic mi-a pus, ca era cu mult timp in urma... Parca rinita alergica, sa zic. Cand dau cu spray-ul asta nu mai am nimic, imi trece complet. Dar acum problema e ca am intrebat la mai multe farmacii si nu se mai gaseste. V-as ruga sa-mi spuneti daca daca acest medicament se mai gaseste si sub alt nume sau daca nu, cu ce as putea sa-l inlocuiesc, ceva care sa aiba acelasi efect.
Multumesc !
2 comentarii
0
21-11-2018, ora 22:44
Renee87
Nu este medic/terapeut
Renee87
Si eu am aceasi problema. De mai bine de 1 an de cand a disparut Rinocort Aqua din farmacii ma chinui cu rinita alergica. Ati reusit intre timp sa gasiti un inlocuitor? De la farmacie mi s-a spus ca nu mai exista alt spray cu aceeasi substanta.
0
21-11-2018, ora 23:12
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Din pacate nu am gasit nici eu vreun inlocuitor. M-am chinuit toata vara cu alergia pe mine. :(
Am vorbit pe net cu doctora mea alergolog si a zis ca trebuie sa vin la consult, ca nu poate sa-mi recomande asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •