Nu stiu ce am | Forumul Medical ROmedic

Nu stiu ce am

02-05-2017
Tylika
Nu este medic/terapeut
Tylika
Buna ziua scriu si eu problema mea ca nu stiu unde sa ma mai fuc am fost diagnosticat de doctorii de la urgenta de la spitalul judetean constanta cu atacuri de panica si anxietate severa mi sa prescris alpazoram de 0, 5 si nu imi revin delocam ameteala nu pot sta prea mult in picioare ce pot face nod in gat senzatie de moatre mentoinez nu beau cafea cola alcool si cand merg pe strada parca sunt beat nu mai stiu la cine sa apelez am renuntat de vreo 1 am la placerile vieti stau tintuit numai in casa ma numesc catalin
Sex: barbat
Varsta:30
9 comentarii
0
02-05-2017, ora 14:05
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, incercati o a doua parere medicala, adica un alt tratament. La aceasta adaugati neaparat colaborarea cu un psihoterapeut pentru a invata cum sa gestionati si sa depasiti situatia.
Evitarea situatiilor stresante, renuntarea la "micile placeri ale vietii" nu este de natura sa rezolve situatia ci dimpotriva (nu ma refer aici la consumul de alcool, care nu este recomandat in combinatie cu anxiolitice).
0
02-05-2017, ora 14:59
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua,
descrieti simptome care pot aparea din mai multe motive, printre care si reactia la medicamente, in primele saptamani, pana se adapteaza corpul. Dar, cum pot fi si alte motive, cel mai indicat ar fi sa cereti opinia altui psihiatru pentru tratamentul medicamentos si a unui psihoterapeut, pentru psihoterapie - asa cum v-a recomandat si colegul meu mai sus. Acele "placeri" de care vorbeati, probabil ca au avut si ele o mare contributie asupra aparitiei starii dvs din prezent, pe langa bagajul genetic mostenit si alti factori importanti in dezvoltarea umana.
In concluzie, in cazul dvs, este ideala combinatia psihiatrie-psihoterapie si veti observa singur rezultatele.
Sanatate!
0
02-05-2017, ora 15:00
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua,

Pentru probleme de anxietate, respectiv atac de panica, o solutie eficienta o reprezinta psihoterapia cognitiv-comportamentala. Sedintele de psihoterapie se pot tine nu doar la cabinet, ci si online.

Toate cele bune!
0
02-05-2017, ora 19:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Stimate coleg, este elegant sa lasam la alegerea pacientului tipul de psihoterapie care i se potriveste; din cate stiti, este deja dovedit ca toate abordarile au aceeasi rata de succes...
0
03-05-2017, ora 11:28
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Buna ziua!E normal sa nu va simtiti bine doar cu alprazolam, acesta a fost un tratament recomandat in urgenta nu un tratament de fond.Adresa-ti-va unui psihiatru pentru a initia un tratament corespunzator la care e neaparat necesar sa asociati si psihoterapia pentru a obtine un efect terapeutic pe termen lung si pentru a invata cum sa va gestionati trairile.
0
03-05-2017, ora 19:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Alprazolamul se ia doar 3 luni. Scrie pe prospect. Adresati-va unui psihiatru care sa va evalueze si sa va dea un tratament bun si in paralel, daca sunt fonduri, faceti si psihoterapie. Intr-o luna doua cu un tratament bun va veti reveni.
1
03-05-2017, ora 22:36
Tylika
Nu este medic/terapeut
Tylika
Am in felul urmator senzatie ca pic in jos simpt ca sunt beat mereu cu toate ca nu beau de 10 ani alcool cola si cafea aplazoramul il am aproape de un an si si daca nu al iau intru in sevraje nu mai stiu ce sa fac am senzatie de moarte am senzatii ca se opreste inima ameteala continu eu nu mai stiu ce sa fac am un doctor de familie foarte prost in medicina acun ceva timp am avut o pneumonie si doctorul meu de familie lam sunat sal intreb ce poate sa fie ca eu aveam durere in partea stanga in spate si pe inima si mia zis sa ma duc la psihiatru iar cand am chemat salvarea si cand ma consultat a zis sa merg la spital iar eu iam zis domnul doctor acum nu ma mai trimiteti la psihiatru la care nu mia raspuns nimica tacea din gura
0
03-05-2017, ora 23:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa mergeti la un psihiatru sa va scoata alprazolamul si sa va introduca alt antidepresiv dupa o schema.
0
06-05-2017, ora 08:56
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Buna ziua sânt in totala concordanta cu recomandarile colegilor din mesajele anterioare, pentru rezolvarea rapida si eficienta a problemei dv.:părerea unui alt medic psihiatru privind tratamentul dv.medicamentos si concomitent cu tratam.medic.sedinte de psihoterapie.
Eu colaborez cu un medic psihiatru foarte bun care m-a ajutat in "n"cazuri in activitatea de psihoterapeut sa elucidez si sa rezolv problema tratam.medicamentos al pacientilor mei in cazuri similare cu al dv.Daca nu s-a reolvat inca problema si doriti sa vi-l recomand, scrieti-mi un mes.in privat.Toate cele bune."Din dragoste de oameni, pentru oameni"-psihoterapeut Nedelcu Tatiana Marilena
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul