nu stiu exact daca e anxietate sau nu | Forumul Medical ROmedic

nu stiu exact daca e anxietate sau nu

07-01-2013
dumeaionut
Nu este medic/terapeut
dumeaionut
Buna Seara
Am o problema nu stiu exact daca e anxietate sau nu, dar des am teama da a nu am avea o boala mai grava,
Cand aud sau citesc simtomele unei boli ma tem sa nu o am si eu.
Foarte des mi se intampla sa vorbesc singur dar in gand
SI mi se intampla dar mai rar, am si nuste imaginati
Cand vad obecte mai periculoase ma tem sa nu fac ceva rau cu ele unei persoane apropiate si de multe ori imi imaginez aceste lucruri


ASTEPT NISTE RASPUNSURI

Va multumesc !!!!!!!!
3 comentarii
0
07-01-2013, ora 22:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca problemele tale nu se rezolva prin psihoterapie cu un psiholog/psihoterapeut profesionist, adreseaza-te unui medic psihiatru.

Documenteaza-te despre ipohondrie si despre tulburarea obsesiv compulsiva (toc).

Incearca sa scrii si pe Topicul celor bolnavi de toc de pe sectiunea Tulburari psihice si verifica daca simptomele tale se incadreaza in descrierile lor de acolo.
0
22-04-2014, ora 00:08
alexandru1127
Nu este medic/terapeut
alexandru1127
salut.. nu esti singurul cu problema asta.. si eu si multi am trecut prin asa ceva.. nu trebuie sa disperi si nu nu esti nebun.. daca asta iti imaginezi.. toti la un moment dat ne gandim cand citim de ex despre o boala grava de plamani... daca am si eu boala aia daca daca daca.. trebui sa te relaxezi ca nu ai nimic.. daca ai toate analizele periodice facute si sunt ok.. stai fara griji! salutari !
0
25-04-2014, ora 14:38
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, PloieÅŸti
Psiholog Stefan Liviu
Psihologul clinician are dintre competentele generale pe aceea de a efectua psihodiagnosticul si evaluarea clinica.
Medicul psihiatru formuleaza un diagnostic clinic si recomanda in functie de simptomatologie un tratament medicamentos. Acesta poate recomanda si interventia psihologica. Medicatia psihiatrica asociata terapiei psihologice este benefica depasirii situatiei in care se gaseste pacientul/clientul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •